ورود دلالان به بازار مواد اولیه خودرو

مهر : دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: مشکلات صنعت خودرو و به تبع آن قطعه‌سازان، به‌صورت مشترک مرتبط با تامین مواد اولیه مورد نیاز با منشا داخلی یا خارجی است.
مازیار بیگلو افزود: در مورد مواد اولیه داخلی، قیمت‌ها دو تا سه برابر افزایش یافته و برخی از عرضه‌کنندگان، عملا این مواد را در بازار عرضه نمی‌کنند؛ بنابراین دلال‌ها وارد عمل شده و قیمت‌ها را افزایش داده‌اند. بیگلو تاکید کرد: از سوی دیگر، تهیه کالا از بورس کالا نیز بسیار با سختی صورت گرفته و مشکل است؛ به نحوی که نقدینگی قطعه‌سازان کفاف افزایش قیمت را نمی‌دهد و آنها نمی‌توانند چند برابر قبل، قیمت مواد اولیه را بپردازند و در نتیجه، روند تهیه مواد اولیه با کندی صورت می‌گیرد. وی گفت: مواد اولیه وارداتی نیز با افزایش قیمت ارز و ترخیص از گمرکات که مشمول پرداخت مابه‌التفاوت شده است، با سختی برای قطعه‌سازان تامین می‌شود؛ ضمن اینکه تخصیص ارز در سامانه نیما و سنا بسیار به سختی انجام گرفته و مدت زمان طولانی از قطعه‌سازان می‌گیرد. بیگلو شرایط استفاده از ارز صادراتی برای واردات قطعات را نیز با سختی‌های بسیار مواجه دانست و ادامه داد: هم‌اکنون واردات بدون انتقال ارز امکان‌پذیر نیست؛ پس بسیاری از تولیدکنندگان مجبور هستند نه تنها ارز را با قیمت بالاتری تهیه کنند، بلکه مخاطرات واردات بدون انتقال ارز را هم که به نوعی غیرقانونی محسوب می‌شود، بپذیرند. وی تاکید کرد:بسیاری از قطعه‌سازان با شرایط کنونی امکان تولید ندارند، زیرا قطعه‌ای که تولید می‌کنند با ۷۰درصد زیان همراه است. وی تاکید کرد: باید به سمت آزادسازی قیمت در صنعت خودرو پیش برویم. بیگلو همچنین از برگزاری جلسه‌ای در روزهای آینده با وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
محمد 1397/8/27
قشر دلال داره بهش کم لطفی میشه واقعا...
دلال ها بدون درس و دانشگاه به درجه استادی رسیدن!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران