معجزه فناوری؛ تاثیر فوق العاده سیستم ترمز اضطراری بر کاهش تصادفات رانندگی

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
سیستم های کمکی رانندگی تاثیر بسیار زیادی در افزایش ایمنی خودروها دارند اما این تاثیر به این معنا نیست که باید توسعه ی آنها را متوقف کنیم. تحقیقات اخیر IIHS نشان می دهند که سیستم ترمز اضطراری خودکار تا چه اندازه در کاهش تصادفات موثر است. نتایج این تحقیق بسیار جالب توجه است و نشان می دهد که می توان هر ساله از بروز حوادث زیادی با کمک این سیستم ها جلوگیری کرد.
این تحقیق روی خودروهای جنرال موتورز از سال 2013 تا 2015 انجام شده و نشان می دهد که وجود سیستم هشدار برخورد از جلو و سیستم ترمز اضطراری خودکار می تواند تا 43 درصد حوادث برخورد از جلو را کاهش دهد. همچنین در صورت بروز تصادف از جلو نیز میزان تلفات در خودروهای مجهز به این سیستم ها تا 64 درصد کمتر از خودروهایی است که فاقد چنین سامانه هایی هستند.

حتی خودروهایی تنها به سیستم هشدار تصادف نیز مجهزند آمار بسیار بهتری در مقایسه با خودروهای دیگر دارند. چنین خودروهایی 17 درصد کمتر تصادف می کنند و تلفات نیز در آنها 30 درصد پایین تر است.
این سیستم ها نه تنها آمار تصادفات را کاهش می دهند بلکه میزان خسارات جانی نیز کاهش پیدا می کند. دلیل این مورد این است که رانندگان با دیدن هشدار سیستم هشدار جلو سرعت خود را تا جای ممکن کاهش می دهند و این سبب کمتر شدن احتمال آسیب جانی می شود.
قبلا نیز تحقیقاتی از سوی آکورا، مرسدس بنز، هوندا، سوبارو، کرایسلر و ولوو انجام شده بود که نشان می داد سیستم پیشگیری از تصادف می تواند 50 درصد تصادفات از جلو را کم کند و میزان جراحات در چنین تصادف هایی را نیز تا 56 درصد کاهش دهد.
سیستم هشدار و ترمز اضطراری خودکار در حال تبدیل شدن به یکی از امکانات استاندارد خودروها است و تا سال 2022 بیش از 20 خودروساز، این سیستم را به طور استاندارد روی تمامی محصولاتشان نصب خواهند کرد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران