گشتاور باورنکردنی 14 هزار نیوتن متر در سینه اولین پیکاپ تمام الکتریکی تولید انبوه جهان

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
شرکت نوپای "Rivian" که دلیل پیدایش آن برای توسعه و تولید ماشین های تمام الکتریکی بوده است، موفق به حضور در جدیدترین دوره از نمایشگاه بین المللی لس آنجلس آمریکا شده و در این نمایشگاه اولین محصولات تمام الکتریکی خود را معرفی کرده است که مهم ترین محصول این شرکت می تواند یک خودروی پیکاپ تمام الکتریکی 61 هزار و 500 دلاری در مدل‌های پایه باشد که نسخه قدرتمند آن می تواند با یکبار شارژ کامل باتری های خود تا حداکثر محدوده 643 کیلومتری کارایی داشته باشد.
R1T، یکی از 2 محصول این خودروساز آمریکایی در نمایشگاه بین المللی لس آنجلس آمریکا است که در قامت یک خودروی پیکاپ ساخته شده و به همراه خودروی شاسی بلند تمام الکتریکی R1S رونمایی شده است، اما امروز کاری به کار شاسی بلند R1S نخواهیم داشت و تمرکز اصلی ما بر روی پیکاپ R1T خواهد بود که به عنوان یکی از شگفتنی های این دوره از نمایشگاه بین المللی لس آنجلس به شمار می آید.

Rivian R1T

Rivian R1T


یکی از مهم ترین ویژگی های این خودروی پیکاپ، فضای ذخیره سازی آن خواهد بود که به دلیل نبود پیشرانه بزرگ درون سوز، برای کاربران خود یک فضای بار سرپوشیده در قسمت جلوی اتومبیل فراهم می کند که حجم آن قابل قبول بوده و به میزان 350 لیتر خواهد رسید. از ابعاد کلی اتومبیل هم می توان به طول کلی 5475 میلی متر ، عرض 2015 میلی متر با احتساب آینه های جانبی، ارتفاع کلی 1815 میلی متر و همچنین فاصله بین دو محور 3450 میلی متر اشاره داشت که فضای مناسبی در قسمت بار اتومبیل و همچنین فضای مناسبی برای نشستن 5 سرنشین بزرگسال در داخل کابین ایجاد کرده است.
خودروی R1T بسیار بیشتر از یک خودروی پیکاپ سازگار با محیط زیست است. این خودرو در قوی ترین مدل خود چهار موتور الکتریکی بسیار قدرتمند داشته و می تواند گشتاور زمینی (گشتاور خروجی از چرخ ها بر روی سطح اسفالت) بسیار زیاد 3500 نیوتن متری برای هر موتور داشته باشد. درست فهمیدید، 3500 نیوتن متر زمینی برای هر موتور الکتریکی که مجموع آن به چیزی حدود 14 هزار نیوتن متر خواهد رسید که برای انجام هرکاری مناسب خواهد بود. هرچند گشتاور استاندارد این خودرو بسته به انتخاب باتری بین 560 نیوتن متر الی 1120 نیوتن متر خواهد بود ام اظاهرا یک مبدل وظیفه تبدیل این رقم به 3500 نیوتن مت را بر عهده گرفته است تا این وانت نسبت به رقبا بسیار توانمند ظاهر شود.

Rivian R1T

Rivian R1T


شرکت Rivian برای مشتریان خود 3 پکیج مختلف باتری آماده کرده است که به ترتیب شامل مجموعه باتری های 105 کیلووات ساعت، 135 کیلووات ساعت و در نهایت شامل 180 کیلووات ساعت می شود که با انتخاب هریک از آنان می توان به سرعت بسیار خوب 201 کیلومتر برساعت رسید، ولی خب موضوع مهم تر محدوده حرکت اتومبیل خواهد بود که تفاوت اصلی را نشان می دهد.
اول از همه با انتخاب مجموعه باتری های 105 کیلووات ساعت، با یکبار شارژ کامل باتری ها می توان تا حداکثر محدوده 370 کیلومتر رانندگی کرد و سرعت اتومبیل در عرض 4.9 ثانیه از حالت سکون به سرعت 96 کیلومتر برساعت خواهد رسید. اما اگر به دنبال سریع ترین نسخه هستید، انتخاب شما مجموعه باتری های 135 کیلووات ساعت خواهد بود که هم قدرت خوبی دارند و هم وزن کمتری نسبت به مجموعه باتری های 180 کیلووات ساعت خواهد داشت، به همین دلیل شتاب صفر تا 96 کیلومتر برساعت اتومبیل به چیزی حدود 3 ثانیه خواهد رسید.

Rivian R1T

Rivian R1T


باتری های 135 کیلووات ساعت می تواند محدوده حرکت 482 کیلومتر با یکبار شارژ کامل داشته باشند، ولی باتری های 180 کیلووات ساعت اتومبیل به شما اجازه دسترسی به محدوده حرکت بیش از 643 کیلومتر را خواهند دارد و شتاب اتومبیل هم در وضعیت بسیار خوبی قرار گرفته و برای شتاب صفر تا 96 کیلومتر برساعت اتومبیل زمان 3.2 ثانیه گزارش شده است.
نظرات
 
 
 
Kastech 1397/9/12
این هیولا تولید شده یا نسخه پروتوتایپه؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران