درس عبرت ژاپن از مدیریت نیسان

دنیای اقتصاد : به ندرت می‌توان مدیران اجرایی خارجی را در شرکت‌های ژاپنی یافت. پس از سقوط آزاد کارلوس گوسن از مدیریت شرکت نیسان، حالا نسل مدیران اجرایی خارجی در ژاپن بیش از پیش رو به انقراض گذاشته است.
گوسن که یک شهروند فرانسوی، اما زاده برزیل و از تبار لبنانی بود، پس از آنکه در سال ۲۰۰۱ به‌عنوان مدیر اجرایی شرکت خودروسازی نیسان منصوب شد، به‌خاطر تحولاتی که در این شرکت ایجاد کرده و آن را از خطر ورشکستگی نجات داده بود، به مثالی بارز از معدود مدیران موفق خارجی در ژاپن تبدیل شد. همه این شهرت اما با دستگیری وی در هفته گذشته به‌خاطر اتهامات مالی جدی و اخراج از سمت رئیس هیات‌مدیره نیسان و میتسوبیشی بر باد رفت. در شرایطی که جو حاکم بر کسب و کارهای ژاپن به نحوی است که عمدتا مدیران خارجی آخرین گزینه برای مدیریت شرکت‌ها به‌شمار می‌روند، کارشناسان بر این باورند که این رویداد اثر منفی زیادی بر انتخاب مدیران شرکت‌ها در ژاپن برجای خواهد گذاشت.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 

احمد

1397/9/11
بخدا اگر بیاریمش ایران تحول بسیار بزرگی در خودروسازی ایجاد می کند. هر چند دستش کجه ولی فکر کنم در قبال بخور بخور حال حاضر لگن سازی ما دزدی های او بسیار ناچیز باشد.