چرا نمی توانیم خودروی کارکرده وارد کنیم؟

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
چند روز قبل یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هم اکنون با وجود اعمال تحریم ها و عدم امکان واردات خودروی صفر کیلومترمی توان خودروهای کم کارکرد را از کشورهایی مانند افغانستان وارد کرد.
به نقل از تسنیم، محمدرضا منصوری در مصاحبه با خبرگزاری های داخلی ضمن تایید بر این موضوع که تولید قطعات خودرو در کشور به دلیل افزایش ارزش دلار توجیه اقتصادی دارد، افزود: این در حالیست که از تمامی ظرفیت قطعه سازان داخلی استفاده نمی شود حتی برخی از قطعه سازان نیروهای خود را تعدیل کرده اند.
وی ضمن تاکید بر اینکه در شرایط کنونی خودروسازان باید به یاری قطعه سازان بشتابند، اظهار داشت: عدم پرداخت مطالبات 12 ماهه قطعه سازان تنها یکی از مشکلات فعالان این صنف است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خودروسازان می توانند با فروش زمین های خود در کشور و یا کارخانه های وابسته در خارج از کشور که بی دلیل راه اندازی شده کمک رسان قطعه سازان داخلی باشند تا تولید قطعه در کشور دوباره رونق گیرد.
وی با بیان اینکه دولت می تواند در تامین مواد اولیه مانند فولاد قطعه سازان را یاری دهد، گفت: تنها افراد خاصی امسال موفق شدند مواد اولیه خود را از بورس خریداری کنند.
منصوری ضمن اعلام اینکه هنوز قیمت خودرو تعیین نشده است، افزود: واقعیت آن است که افزایش قیمت خودروها امری اجتناب ناپذیر است اما باید توجه کرد که با رشد قیمت ها، حقوق مردم پایمال می شود چرا که بر درآمدها اضافه نشده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش قیمت خودرو در جامعه اثر روانی نامطلوبی بر جای می گذارد گفت: خودروسازان باید به تعهدات خود در تحویل به موقع خودروها عمل کنند.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در انتها یادآور شد که با توجه به شرایط حال حاضر کشور که امکان واردات خودروهای صفر کیلومتر از بین رفته می توان خودروهای کم کرد از کشورهای همسایه ای مثل افغانستان وارد کرد.
اما سوال اینجاست که علیرغم استقبال عمومی از این پیشنهاد، چرا حتی در تئوری نیز چنین راهکارهایی برای نجات از وضعیت موجود بررسی نمی شود؟
پاسخ را باید در در دولایه بررسی کرد. نخست آنکه به قول برخی از صنعت گران، صنعت خودرو در حکم ویترین توانمندی های کشور در بعد صنعتی شناخته می شود و از همین رو حفظ آن به هر قیمتی به معنای استقلال و اقتدار کشور در تامین نیازهای خود است. بنابراین کمتر مدیر یا مسئولی حاضر است در مقابل این ذهنیت فراگیر بیاستد و به مهره ای ضد استقلال بدل شود.
لایه دوم این بحث اما به مسائل مالی و درآمد سرشار صنعت خودرو برای مافیای خودروسازی مربوط می شود. درآمدی که به این راحتی ها قابل چشم پوشی نیست و طبیعتا مدیران مافیا دوست نیز تمایلی به برچیدن این سفره رنگین ندارند.
ماحصل این موارد اینکه علیرغم مزیت های اقتصادی طرح واردات خودرو کارکرده و حمایت عموم جامعه از این روش، بازهم مقاومت جدی ای در این رابطه وجود دارد که امیدی به شکسته شدن آن نیست.
نظرات
 
 
 
امیر 1397/9/21
بی کیفیت ترین خودروهای کار کرده خارجی، خیلی از آشغالهای داخلی بهتره
احمد 1397/9/21
ما ملت خیلی وقته فهمیدیم امیدی به صنعت خودروی کشور نیست جناب نماینده! نیاز نیست واضحات را شما بلغور فرمایید. اسوده باز بخواب.
اشکان 1397/9/21
ببین کار ما به کجا رسیده که بخوایم از افغانستان ماشین دست دو وارد کشور کنیم!!! ماشینای دست دوم افغانیارو سوار شیم با اینهمه ثروتی که کشورمون داره!! واقعا لعنت به همشون هم آشغال سازا هم مسئولای تصمیم گیرنده که فقط بلدن گند بزنن هر روز بدتر کنن شرایط رو بابا تعطیل کنید بره دیگه ما هم راحت شیم ماشین وارداتی وارد کنید با تعرفه پایین
کیهان 1397/9/22
یعنی اگه بشه هم معنیش اینه که اونقد بدبخت شدیم که باید از افغانستان ماشین دست دوم وارد کنیم . ای خاک تو سر اون مدیریتتون
اسد قلی 1397/9/22
یه زمان از ژاپن وارد می کردیم بعدتر از دبی ماشین می اومد حالا هم از افغان با پیشرفت های آینده هم ماشینو از بورکینافاسو یا جزایر فارو میاریم همش به خاطر اینکه اموال مرحوم خیامی رو غصب کردیم سوار شدنش رو هم بلد نیستیم
kastech 1397/9/22
یک درصد فکر کنید مافیای واردات خودرو اجازه ورود ماشین دست دوم بده
افشین 1397/9/22
اگه بخوان این کار رو بکنند چشم مردم به ماشین های با کیفیت و مناسبتر از ماشین های صفر داخلی روشن میشه و قطعا با جو روانی موجود در جامعه مردم ترجیح میدن سرمایه خودشون رو صرف یک خودروی دست دوم خارجی مثل بنز یا تویوتا بکنند تا خودروهای صفر داخلی. قطعا مافیای خودروسازی اجازه چنین کاری نخواهد داد چون نمیخواد مردم ماشین های با کیفیت ببینند. اگر خاطرتون باشه توی همین سالهای اخیر ماشین های خارجی خیلی وارد کشور شد و توی خویشاوندان نزدیک حداقل یکی از این خودروها داشت و مردم تازه متوجه شدن که خودروسازی چه کلاهی سرشون گذاشته ! و الان هم این گرون شدن های کاملا برنامه ریزی شده برای همین نگاهه، نگاهی که جلوی پیشرفت قشر ضعیف جامعه رو بگیره و اجازه نده نگاهشون به سمت حقوق اولیه زندگی سوق داده بشه !
اسخر 1397/12/9
اگر این مافیای کثیف اجازه ورود خودرو داد شما برید از توالت افغانستان ماشین بخرید بهتر از حلبی های مرگ ویرانخودرو و سایپاقاتل هست خیالت راحت باشه نژاد پرستی فایده ای نداره بهتره فکر خانوادت باشی توی این جاده ها با این ارابه های مرگ

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران