تخت گاز قیمت خودرو؟

دنیای اقتصاد : پنج‌شنبه گذشته رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری شاتا ( متعلق به وزارت صمت) ابعاد تازه‌ای از قیمت‌گذاری خودرو توسط این سازمان را تشریح کرد. هرچند دو ماهی است که به‌دلیل عدم‌شفافیت و اطلاع‌رسانی صحیح ازسوی وزارت صنعت، کسب اطلاع از چگونگی قیمت‌گذاری جدید خودروها از منابع غیررسمی و با حدس و گمان رسانه‌ها صورت گرفته، با این حال رئیس سازمان حمایت که این روزها به‌عنوان متولی تعیین قیمت‌ها شناخته می‌شود، چگونگی قیمت‌گذاری در این سازمان را تشریح کرد.
به این ترتیب آنچه وی در این گفت‌و‌گو از آن به‌عنوان فرآیند قیمت‌گذاری خودرو نام برده در اصل همان تعیین قیمت براساس صورت‌های مالی، دستمزد، انرژی و در نظر گرفتن دیگر نهاده‌های تاثیرگذار بر قیمت خودرو است. عباس تابش در این مصاحبه اگرچه بر روند قیمت‌گذاری در این سازمان براساس تورم خودرو صحه گذاشت، با این حال پیش از این رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ارائه خدمات پس از فروش و کیفیت به‌عنوان دو موضوع مهم و تعیین‌کننده در قیمت خودرو نام برده بود.

آنچه مشخص است به‌دلیل عدم‌بهره‌وری مناسب، تولید خودرو در کشور با هزینه بالایی صورت می‌گیرد. بر همین اساس افزایش قیمت نهاده‌های تولید اگر هم جزئی باشد، هزینه تولید را چندین برابر بالا می‌برد به این ترتیب در نظر گرفتن تنها تورم خودرو برای قیمت‌گذاری، منجر به افزایش بسیار زیاد قیمت محصولات تولیدی می‌شود. پیش از این شورای رقابت با در نظر گرفتن دو شاخص ارتقای کیفیت و بهره‌وری از افزایش زیاد قیمت خودرو جلوگیری می‌کرد و این دو آیتم به نوعی سرعت‌گیر قیمت‌ها خوانده می‌شدند؛ اما با توجه به اظهارات رحمانی که عنوان کرده بود در قیمت‌گذاری دو فاکتور خدمات پس از فروش و کیفیت مدنظر قرار خواهد گرفت این بار نیز تصور می‌شد که این فاکتورها باز هم سرعت‌گیر قیمتی محصولات خودرویی شوند حال آنکه عباس تابش در اظهارات دو روز پیش خود تنها از تاثیر نهاده‌های موثر در قیمت خودرو برای تعیین قیمت‌ها نام برده است. با این حساب به‌نظر می‌رسد که بدون سرعت‌گیر قیمتی، باید در انتظار ارقام نجومی برای محصولات تولیدی باشیم.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
سرگردان 1397/9/24
جناب وزیر بجای ارایه دستورلعمل جهت کاهش هزینه ها توسط خودرو سازان و بهبود شرایط تولید و کاهش قیمت تمام شده محصول رای به افزایش قیمت میدهید؟ خب پس چه نیازی به وزیر و مدیر هست. ساده ترین کار افزایش قیمت !!!!!! جای تاسف داره که اسم مدیر روی شما هست. و شما سایت اخبار خودرو خواهشا اینگونه اخبار رو علنی نکنید همینطوری خیلی ها نزده میرقصند چه برسه به شنیدن ایجور اخبار. انسان نما نباشیم مانند انسانهای با اخلاق رفتار کنیم.اخلاق از دست رفته خیلی ازهموطنهای محترم که فقط منفعت خودشونو میبینن نه منفعت همنوع های خودشونو.والا ما دشمن نیستیم فقط هموطن و هم کیش خودتونیم.
امیر 1397/9/24
مردم در نظر سنجی قیمت خودرو، کاملا منطقی و به حق نظر خودشان را اعلام کردند.
این حکومت و دولت هم اگر منتخب مردم است و مردم را فهیم فرض میکند، در این مورد هم باید منطبق با نظر مردم عمل کند. اما اگر به نظر مردم اعتنا نکند یا با توجیه و اراجیف بخواهد غیر از نظر مردم عمل کند...
ما مردم میخواهیم ضمن عدم هرگونه افزایش قیمت خودرو، خودروسازان و حامیان آنها به دلیل 40 سال بطالت، عدم کیفیت و نوآوری، خون هموطنانمان، دروغ و فریب مردم،و... محاکمه و مجازات شوند. چه برسه به اینکه حتی حرف از افزایش قیمت بزنند
امین 1397/9/24
برای گرون کردن که صدتا فرمول و معیار دارید.... چرا برای حقوق فرهنگیان این معیارها را ندارید. میخوان خودرو ۲ برابر کنید خب حقوق کارمندا هم ۲ برابر کنید.
مدیری که پول پارو میکنه چه از درد مردم میدونه....
مسلم 1397/9/24
بنده که کارم تاکسی هستش گناهم چیه ماشینمو نمیده یا قیمتو میخوان ببرن بالا بخدا اینقدربهم فشارداره میاد ریشم ریزش کرد جای رسیده که جلوه خوده ایرانخودرو خودمو آتیش میزنم
رسول 1397/9/24
خودرو بانک مردونه پیاممو پخش کن
به خداوندی خدا قسم به امام حسین قسم اگر افزایش قیمت بی رویه بدن ما مردم کاری میکنیم که از کردار خودشون پشیمون بشن حیف از خون اون همه شهید حیف از نجابتی که مردم برای ابن مدیران بی لیاقت از خودشون نشون میدن دیکه این بار به امید خدا بساط این دو شرکت بی لیاقت جمع میشه
عماد 1397/9/24
چرا مسولان برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان اینقدر عجول نیستند
چرا برای برای بهبود وضعیت معیشتی مردم اینقدر پیگیر نیستند
چرا رسانه ها در راستای احقاق حقوق از دست رفته مردم نیست
چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران