توقف تولید خودروهای غیراستاندارد

فارس : رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه طرح ارزیابی استانداردهای ۸۵ گانه خودروهای داخلی از ابتدای دی امسال آغاز می‌شود، گفت: ارزیابی خودروهای غیراستاندارد یک سال به طول خواهد انجامید. نیره پیروزبخت در مورد زمان توقف تولید خودروهای فاقد استانداردهای ۸۵‌گانه گفت: آغاز این طرح از اول دی‌ماه سال‌جاری کلید می‌خورد و پس از آغاز طرح، به مدت یک سال باید کار ارزیابی خودروها توسط سازمان ملی استاندارد ایران انجام شود. وی افزود: قبل از آغاز ارزیابی‌ها نمی‌توان مشخص کرد که تولید کدام خودروی غیراستاندارد متوقف می‌شود و باید تا ابتدای دی ۹۸ صبر کرد.
وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه تغییری در زمان اجرا و لیست استانداردهای ۸۵‌گانه ایجاد نشده است، گفت: در مجموع ارزیابی‌ها از ابتدای این هفته آغاز می‌شود. رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت انجام بازرسی‌ها و شناسایی‌ خودروهای ناایمن و غیراستاندارد این سازمان از قدرت اجرایی توقف تولید آنها برخوردار است، گفت: وقتی از سوی سازمان ملی استاندارد اعلام می‌شود که یک کالا غیر‌استاندارد است، پس قطعا آن کالا مشمول استاندارد اجباری بوده و کالاهای مشمول استاندارد اجباری هم حتما باید گواهی، تاییدیه و علامت استاندارد داشته باشد و اگر برای آن کالا تاییدیه استاندارد صادر نشود، خط تولیدش متوقف می‌شود.

پیروزبخت با بیان اینکه درباره خودرو هم همین روش حاکم است، اظهار کرد: تاکنون بارها به علت غیراستاندارد بودن برخی کالاها، خطوط تولید آنها متوقف شده است. وی افزود: از آنجا که موضوع خودرو، سیاسی و استراتژیک شده؛ بنابراین اگر توقفی در خط تولید یک کارخانه خودروسازی ایجاد شود، قطعا موضوع حساس‌تر خواهد بود. پیروزبخت بیان کرد: اگر پس از ارزیابی‌ها مشخص شود که در تولید خودرویی استانداردهای لازم رعایت نشده، سازمان استاندارد مانع تولید آن خودرو شده و خط تولیدش را متوقف می‌کند. وی با تاکید بر اینکه سازمان ملی استاندارد نمی‌خواهد از قوه قهریه استفاده کند، بیان کرد: روحیه ما پلیسی نیست و می‌خواهیم همراه و در کنار واحدهای صنعتی باشیم. پیروزبخت ادامه داد: بنابراین امیدواریم در‌صورتی‌که محصولی از استاندارد لازم برخوردار نبود، خودروسازان یا اقدام به توقف تولید آن کرده یا اینکه حداقل استانداردهای لازم را برای ادامه فرآیند تولید کسب کنند.

حمیدی مرندی‌مقدم معاون سازمان ملی استاندارد هم در این مورد با بیان اینکه توقف تولید یک خودروی غیر‌استاندارد بسیار راحت‌تر از توقف تولید یک کالای غیر‌استاندارد است، گفت: برای توقف تولید خودرو نیاز به پلمب کردن واحد خودروسازی نیست؛ بلکه با هماهنگی با پلیس به راحتی می‌توان از شماره‌گذاری آن جلوگیری کرد. اسفندماه سال گذشته سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرو از ۵۵ به ۸۵ مورد خبر داد و اعلام کرد براساس تفاهم‌نامه بین این سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت، ارتقای این استانداردها از نظر تعداد و کیفیت مطرح است. این موضوع براساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان ملی استاندارد، خودروسازان و قطعه‌سازان، در دستور کار قرار گرفته است. براساس زمان‌بندی باید تا ابتدای دی‌ماه سال گذشته ۶۱ مورد استاندارد خودرویی اجرایی می‌شد و پس از آن تا ابتدای تیر ماه سال ۱۳۹۷ دو مورد به ۶۱ استاندارد قبلی اضافه شد. در نهایت با اضافه شدن ۲۲ مورد استاندارد خودرویی دیگر تا دی‌ماه سال ۱۳۹۷، تعداد استانداردهای اجباری خودروها به ۸۵ مورد افزایش می‌یابد.
نظرات
 
 
 
علی اسلامی 1397/10/1
یک سال طول میکشه بفهمن ماشینای تولید داخل غیر استاندارد هستن!!!؟
واقعا خسته نباشن...خب صادقانه بگید تولید همین ماشینای آشغالو میخوایم ادامه بدیم.
Aryan 1397/10/1
تأتر قشنگی راه انداختین،یعنی واقعاً نمیفهمید ماشینیکه تکنولوژیش ماله30سال پیش استاندارد نیست؟هرسال اینهمه کشته تو جاده هارو نمیبینید؟
آیدین 1397/10/1
بازم اینو گفتن که!! صد ساله دارن اینو میگن هنوزم تولید می کنن
سهراب 1397/10/1
باورتون نشه دفعه قبل هم یه عده ماشینو گفتن از رده خارج کردیم اینت نکردن اون ماشینا اصلا تولید نداشتن خود کارخونه جمش کرده ، اینا اصلا قد این حرفا نیستن کی زورش به این مافیا میرسه رئیس جمهور توش مونده

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران