احتمال ریزش قیمت خودروهای وارداتی از هفته آینده

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
هفته آینده با پیگیری‌های انجام شده در گمرک و وزارت صنعت و تصویب پیشنهاد جامع ارائه شده به شورای عالی هماهنگی سه قوه، فرایند ترخیص بیش از 13 هزار خودرو دپو شده در گمرکات آغاز خواهد شد.
به نقل از تسنیم، بعد از تغییر سیاست های ارزی از خرداد ماه سال جاری بر اساس مصوبه دولت واردات بیش از 1330 قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع شده است. این در حالی است که حدود 120 میلیون دلار ارز دولتی در 3ماهه نخست سال برای واردات خودرو تخصیص داده شده اما بعد از ممنوعیت واردات، عملا قسمت مهمی از خودروهای وارد شده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد. همچنین از حدود 6500خودروی ثبت سفارش های فاقد اعتبار حدود 1900 دستگاه ترخیص و نزدیک به 1400 دستگاه نیز در محوطه های گمرکی توقیف شد. بر اساس آمارهای گمرک حدود 13هزار دستگاه انواع خودرو در گمرکات کشور دپو شده و با توجه تداوم ممنوعیت ثبت سفارش خودرو وضعیت بازار خودروهای خارجی نیز با آشفتگی جدی رو به رو شده است.
در کنار تمامی موارد گفته شده، دپو هرچه بیشتر خودروهای وارداتی هزینه های سرسام آوری را هم برای گمرکات مناطق مختلف و هم برای شرکت های واردکننده خود به همراه خواهد داشت.
بر همین اساس دو هفته قبل مکاتب های از سوی رئیس کل گمرک با وزیر اقتصاد در خصوص تعیین تکلیف خودروهای در گمرک مانده انجام شده است. گفتنی است، در حال حاضر امکان ترخیص خودروهای موجود در بنادر کشور و اماکن گمرکی (که عموما مناطق آزاد ویژه اقتصادی هستند) به دلیل اجرای مقررات جدید و نیز پایان یافتن مهلت‌های مصوب برای ترخیص خودروها وجود ندارد. بر اساس بررسی‌های اولیه در حال حاضر در بنادر کشور در حدود 14 هزار دستگاه خودرو سواری موجود است.

تکلیف قانونی وصول حقوق ورودی واردات خودرو/14هزار خودرو ترخیص شد

در قانون بودجه 97 برای حقوق ورودی خودرو ذیل ردیف 110402 جدول شماره 3 درآمدها، مبلغ 4200 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است که در هشت ماهه سال جاری 1200 میلیارد تومان حقوق ورودی از محل واردات 14000 دستگاه خودرو دریافت شده است. گفتنی است، متوسط مأخذ حقوق ورودی خودرو در سال 96؛ 42 درصد و در سال 97؛ 75 درصد است. بنابراین وصول درآمد ناشی از واردات خودروهای موجود و نیز احتساب سود بازرگانی مضاعف به تحقیق بخش عمده‌ای از درآمد پیش‌بینی شده کمک خواهد کرد.

تعیین تکلیف ارز تخصیصی به خودروهای وارداتی
چندی قبل وزارت صمت گزارشی را به مقامات کشور ارائه کرد که بر اساس آن قریب به 122 میلیون دلار نیز در سال جاری از محل ارز دولتی منابعی توسط بانک‌ها به واردات خودرو اختصاص یافته است که با فراهم شدن امکان ترخیص خودروهای موجود وضعیت نهایی منابع ارزی تخصیص نیز مشخص خواهد شد.


تشکیل کارگروه ویژه برای حل و فصل معضل خودروهای دپو شده/پیشنهاد جامع ارائه شد
با در نظر داشتن رویکرد حل و فصل موضوع برای رفع مشکل فعلی و آتی خودروهای در گمرک مانده، گروهی متشکل از رئیس سازمان توسعه تجارت، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با محوریت دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی ریاست جمهوری پیشنهاد جامعی را برای طرح در جلسه شورای عالی هماهنگی سران سه قوه تهیه کردند.
گفتنی است، تصویب این پیشنهاد تضمین کننده وصول درآمد دولت، تعیین تکلیف ارز اختصاص یافته، جلوگیری از پدید آمدن مشکلات قضایی جدید و رفع تعهدات واردکنندگان در قبال مصرف کنندگان بوده و مانع از استمرار خسارت ناشی از توقف خودروها خواهد شد.
به نظر میرسد با صدور مجوز درخواست شده در شورای عالی هماهنگی اقتصادی از هفته آینده فرایند ترخیص و رفع مشکل 13 هزار خودرو دپو شده در گمرکات کشور آغاز شود. به احتمال قوی آزادسازی 13 هزار خودروی دپو شده در گمرکات کشور بر بازار خودروهای وارداتی تاثیر بسزایی داشته و شیب گرانی خودرو در ماه های اخیر را کمی کاهش خواهد داد. به علاوه این مهم درآمد حداقل 1500 میلیارد تومانی برای گمرکات به همراه خواهد داشت.
نظرات
 
 
 
ali 1397/10/13
از اون ور میگن نقدینگی ازز این ور رکود ایجاد کردند خوب دلیل اصیل افزایش قیمت نقدینگی هست و برعکس
وقتی پول تو گردش باشه نقدینگی بوجود نمیاد
به جای ارزونی و افزایش قدرت خرید همه چیز گرون و رکود شده

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران