آیا بازار سیاه حذف می شود؟

ایسنا : وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هدفمان این است که تیراژ خودرو افزایش پیدا کند و قیمت خودرو حتما از این قیمت بازار آزاد پایین‌تر آید و برنامه و تعهدی که خودروسازان به ما داده‌اند، مستلزم این است که بازار سیاه حذف و بازار آزاد هم کنترل شود.رضا رحمانی در پاسخ به این پرسش که قیمت اعلام‌شده خودروها تا چه اندازه واقعی است، اظهار کرد: ما با یک اصولی موضوع را پیگیری می‌کنیم که نهایتا منجر به افزایش تولید، کیفیت، تیراژ و کاهش قیمت شود که اهداف نهایی ما است و مجموعه‌ای از اقدامات از جمله برپایی نمایشگاهی در شهر آفتاب این است تا قطعاتی را که سابقا از خارج می‌آمد، در داخل‌ بسازیم.
رحمانی تاکید کرد: در مورد قیمت اما یک واقعیت موجود در بازار آزاد داریم که باید باشد و تفاوتی بین این قیمت با کارخانه هم هست، اما اینکه بگوییم قیمت تمام‌شده پایین یا بالاست، جای بحث دارد و نباید این‌دو را با هم عوض کنیم.وی ادامه داد: ما فعلا دنبال این هستیم که تولید را حفظ کنیم و به‌ویژه از خودروسازان هم برنامه گرفته‌ایم که تیراژ بالا برود؛ حالا که تولید خوشبختانه روندش بهبود یافته است، آنان موظف شدند که ۸۰ درصدش را به تعهداتی که مربوط به موارد تحویل‌های قبلی است، اختصاص دهند و ۲۰ درصدش را می‌توانند عرضه کنند. بنابراین بر تعهدات داده شده، پایبندی وجود دارد و ما به سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده هم گفته‌ایم که این موضوع را جدی بگیرند، حالا ممکن است کارخانه‌دار بگوید شرایط عوض شده؛ اما عموما این دلیل را نپذیرفته‌ایم و گفته‌ایم آنچه از سوی کارخانه به صورت قطعی فروخته شده است، حتما باید به دست خریدار برسد؛ به هرحال کارخانه یک روز سود کرده و یک روز هم زیان می‌دهد.وزیر صنعت درباره موضوع ترخیص ۱۳هزار خودرو از گمرک گفت: بخشی از اینها قبلا رفته و دست مردم است، به هرحال آن کسی که خریده است گناهی ندارد و تخلفی نکرده؛ اما بعد معلوم شده که واردکننده تخلف داشته است که حالا مصوبه اخیر فحوایش این بوده که تخلف‌کننده باید مجازات شود و خودروها به دست خریدار برسند.
برچسب ها:
نظرات
 
 
 
Alireza 1397/10/20
به همین خیال باش که بازار دلالی جمع بشه!!!
وقتی ماشین نداری تحویل بدی، وقتی قطعه نداری ماشین بسازی وقتی مواد اولیه نداری چه جوری انتظار داری قیمت ماشین بیاد پایین؟ اره وقتی اومدی ماشین تولید کردی و فرستادی تو بازار اونوقت قیمت ها کم میشه نه الان که توان تولید هیچ ماشینی رو نداری.
افشین 1397/10/20
والا تا اونجایی که ما یادمونه کارخونه همیشه فقط سود کرده ! ما که هیچوقت ندیدیم خودروساز ضرر بکنه !!!
Bj 1397/10/21
ی جوریی حرف میزنه ک پیش خودش فک میکنه داره برا یسری ادم از یه کشور دیگه ان بابا دستتون رو شده ما ک میدونیم بازار سیاه هم دست خودتونه ماهم نمیخریم تا نابود بشید
  • علی 1397/10/24
    کاش عرضه داشتیم خودرو را تحریم کنیم ولی نداریم. دوباره با یک وام دیگه به ریشمون میخندند.
علی 1397/10/24
آقا یه سوال دارم. خدایی این مدل فروش خودرو در کجای دنیا اجرا میشه؟ پول رو کامل بدی بعدش سال دیگه به نرخ روز باهات حساب کنند. یا کجای دنیا دیدید بازار سیاه ماشین باشه و کارخونه بیاد و در حاشیه قیمت بازار قیمت تعیین کنه؟ یعنی عملا خود کارخونه به رونق دلالی دامن میزنه.
وقتی فکرش رو میکنم میبینم که خود کرده را تدبیر نیست. خودمون باعث و بانی این وضعیت هستیم.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران