چرا پراید ۲۱ میلیونی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

خریداران بلاتکلیف خودرو این روزها با سوال‌های متعددی روبه رو هستند که هیچ کس پاسخگوی آنها نیست. مگر چه اتفاقی در کشور افتاده که پراید ۲۱ میلیون تومانی به ۳۶ میلیون تومان رسیده است؟
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در دی ماه امسال سرانجام خودروسازان توانستند مجوز افزایش قیمت محصولات مشمول قیمت گذاری خود را از دولت دریافت کنند و بلافاصله بعد از چراغ سبز دولت لیست جدید قیمت‌ها را اعلام کردند. مشاهده این لیست یک شوک بزرگ برای خریداران بلاتکلیف خودرو بود، چراکه باید محصولات خود را با چندین ماه تأخیر آن هم با هزینه زیادی از شرکت‌ها دریافت کنند. جالب اینجاست که با وجود این افزایش قیمت‌ها هنوز شرکت‌ها اقدامی برای تحویل خودروها انجام نداده‌اند و مردم همچنان سرگردان و بلاتکلیف هستند.

مردم این روزها با سوال‌های متعددی روبه رو هستند که هیچ کس پاسخگوی آنها نیست. چرا و براساس کدام استدلال کسی که باید خودروی خود را مهرماه تحویل می‌گرفت، مشمول افزایش قیمت‌ها شده و رقم بالایی را به شرکت پرداخت کند؟ مطابق کدام استدلال ثبت‌نامی‌های قبل از شهریور ماه امسال مشمول افزایش قیمت نیستند اما خریداران بعد از شهریورماه باید هزینه بالایی را برای دریافت خودروی خود به شرکت بدهند؟ چرا خودروسازان پیش‌بینی کمبود قطعه را نداشتند و اگر خودرو ندارند چرا مدام طرح فروش گذاشته و مردم را سرگردان می‌کنند؟

بی پاسخ ماندن بسیاری از سوالات خریداران از سوی وزارت صنعت و خودروسازان باعث شده تا هر روز شاهد تجمع‌های مردم مقابل شرکت‌های خودروساز و وزارت صنعت باشیم، اما متأسفانه هنوز نتیجه مثبتی برای احقاق حقوق خریداران حاصل نشده است. جالب اینجاست که وزیر صنعت در واکنش به اعتراض 26 دی خریداران خودرو در مقابل این وزارتخانه گفته است: "خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند. ما در کنار مردم و مطالبه‌گر حقوق مردم از خودروسازان هستیم و حتی در جلسات روزهای اخیر به جد از مدیران دو خودروساز بزرگ خواسته‌ایم که براساس قراردادها روند تحویل خودروها تسریع شود. قراردادهای قطعی مشمول افزایش قیمت نمی‌شود".

اما بلافاصله بعد از این اظهارنظر وزیر صنعت، شرکت سایپا در اقدامی عجیب لیست 22 دی ماه محصولات خود را به روز و افزایش دوباره قیمت ها را برای خانواه پراید، ساینا و تیبا اعمال کرد. همین امر عاملی شده تا سطح نارضایتی مردم از خودروسازان افزایش پیدا کرده و بلاتکلیفی آنها بیشتر از گذشته شود. در حال حاضر این سوال برای خریداران مطرح است که چه اتفاقی در کشور افتاده که پراید 21 میلیون تومانی به 36 میلیون تومان رسیده است.

در ادامه این گزارش بخش هایی از گلایه های مردم از افزایش دوباره قیمت محصولات سایپا را می‌خوانید:

صمدی: افزایش قیمت ها تا 89 درصد براساس کدام استدلال بوده است؟ افزایش یکباره معنی ندارد. اگر ما می‌دانستیم قیمت‌ها تا به این حد افزایش پیدا می‌کند قاعدتاً ثبت‌نام نمی‌کردیم و همان موقع یک خودرو از بازار می‌خریدیم.در حال حاضر اصلاً نمی توانیم ماشینی بخریم.

*می‌گویند انصراف بدهید مگر می‌شود با این پیش پرداخت‌ها خودرویی خرید

محمدی: دیگر هیچ کارمند یا کارگری با این قیمت‌ها نمی تواند خودرو بخرد. زمان تحویل خودروی من مهر بود، چرا شرکت در همان زمان خودرو را به ما تحویل نداد یا حداقل قیمت‌های همان روز را در دعوت‌نامه‌ها تعیین و به ما اعلام نکرد؟ الان که چند ماه از زمان تحویل گذشته می‌گویند باید پول بیشتری پرداخت کنید تا خودرو را آن هم با تأخیر بیشتر به شما تحویل دهیم.

می‌گویند انصراف بدهید ما با دریافت پول خود کدام محصول را بخریم؟

نوری : براساس کدام استدلال و قانون شهریور ملاک اعمال قیمت‌های جدید قرار گرفته است؟ همه خریدارانی که موعد تحویل خودروی آنها قبل دیماه است یک وجه مشترک دارند و قبل از افزایش قیمت ها خودرو ثبت نام کرده‌اند‌، حالا چرا یکی با قیمت‌های قبلی و دیگری با قیمت‌های جدید خودروی خود را تحویل بگیرد؟ اگر قرار بر رضایت مشتری است ما که دیگر نمی توانیم با این قیمت‌ها خودروهای ثبت نامی خود را تحویل بگیریم و مجبور به انصراف هستیم. چه کسی جبران ضرر خریداران را می‌دهد؟ پول ما ارزش خود را از دست داده و برای خرید خودرو باید چندین برابر پول پرداخت کنیم.

*چرا خریداران باید توان قطعه نداشتن خودروها را پرداخت کنند؟

نصیری: اگر من پول داشتم که در طرح پیش‌فروش این شرکت‌ها ثبت‌نام نمی‌کردم. به دلیل عدم نقدینگی کافی مجبور به پیش‌خرید خودرو شدم، اما امروز نه می توانم خودرو بگیرم و نه پولم آنقدر ارزش دارد که بتوانم محصول دیگری را خریداری کنم. چرا مشتریان باید تاوان قطعه نداشتن خودروساز را بدهند؟ چه کسی جواب خریداران را می دهد‌؟ در یک معامله باید ضرر متوجه دو طرف باشد. الان خریدار هیچ گناهی نداشته و فروشنده است که خلف وعده کرده و جالب است که فقط خریدار دارد ضرر می‌کند.

کریمی : وقتی خودروسازان قیمت کارخانه را به بازار رسانده‌اند یعنی قیمت بازار مورد تایید آنهاست و خود آنها قیمت‌ها را گران کرده اند. در حالی که مدعی هستند قیمت بازار باید کاهش پیدا کند بالاخره ما کدام را باور کنیم قیمت ها باید پایین بیایدیا نه؟ وضعیت امروز نشان می‌دهد قیمت بازار هم دست خود خودروسازان است. خودروی ما را دیر تحویل دادند تا قیمت‌ها در بازار گران شود.

*اگر ماشین ندارید چرا مدام طرح پیش فروش خودرو می‌گذارید؟

حسینی‌: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و شورای رقابت چه کار می‌کنند؟ چطور قیمت ها یک شبه این همه افزایش پیدا کرد؟ اگر تعدادی از خودروها تولید ملی بود چرا خودروسازان به بهانه خرید قطعه از خارج و افزایش نرخ ارز قیمت ها را گران کرده‌اند؟ جالب اینجاست می گویند ما سود پول هایتان را می دهیم مگر ما سود بانکی می خواستیم ما خودرو خریده بودیم.

*انصاف و وجدان هم خوب چیزیست چطور مابقی خرید پول پراید را بدهیم؟

ساحل: جنسهای بنجل سایپا رو کی می‌خرید؟ مردم ضعیف. آفرین به این شرکت، آفرین به این دولت... .

سام: لطفا به مسئولین بگویید با این درآمدهایی که قشر کارگر جامعه دارند آیا می‌توانند با این روش قیمت‌گذاری برای رفاه و معیشت خانواده که در نهایت منجر به استحکام کانون خانواده میگردد خودروی پراید را که بی‌کیفیت ترین خودروی جهان است خریداری نمایند؟

شرفی: به چه دلیل خودروی تحویل شهریور باید بعد از چهار ماه و با قیمت 25 دی ماه واگذار شود؟ با اینکه این خودروها تیرماه ثبت نام شده چرا همه ساکتند؟؟

مهدی :مورچه چیه کله پاچش چی باشه ادم 30تومن به پراید بده سایپا چه فکری کردی؟

ناشناس : یک نفر وجود ندارد از دولت سوال کند چرا دروغ گفتید؟ به سایپا بگویید «اگه خودرو با قیمت های قبل برات به صرفه نیست فقط و فقط پراید تولید کن » بعد از مدتی شاخ و شانه کشیدن.. خودرو تولید میکنه با قیمت قدیم اونم به این خاطر که اجازه بدهند تا برلیانس و کوییک و ال 90 تولید کنه.

*دیگه شورشو در‌آوردن من همین فردا انصراف می‌دهم

جاهد: تمام مسئولین در تمام مصاحبه ها در ظاهر به‌فکر گرانی و... هستن اما در پشت ... فقط بلدید قیمت ها رو هر روز گران کنید سازمان حمایت و صمت تمام این افزایش قیمت‌ها رو دارن کنترل میکنن.

علی : باسلام معلوم نیست چی به چی هست، یه روز قیمت ها رو اعلام میکنن یه روز دیگه پشیمون می‌شن دوباره اعلام میکنن. هروقت هر کاری دلشون می‌خواهد انجام می دهند. خدارو خوش میاد من جوون تکلیفم چیست؟

صالحی : این افزایش هیچ توجیه اقتصادی ندارد و غیرقانونی است. ولی از آنجا که خودروسازان با حمایت دولت این افزایش ها را انجام می دهند، دولت هم شریک جرم آنها است. این دولت بدترین عمل اقتصادی پس از انقلاب را داشته. تورم و بیکاری کمر ملت را می شکند و دولت عین خیالش نیست.

اصغری: مسئولین خوابند خودروسازان خودروهای بی‌کیفیت را دوباره گران کردند.

مصطفی : واقعا چه رابطه‌ای بکار بردن. من دهه هفتادی با هزار بدبختی پول جمع کردم. مرداد نوشتم تا یه ماشین سوار شم و بازم کلی سعی خودمو کردم که بقیه پولشو تا اسفند جمع کنم، حالا فقط باید انصراف بدم خب مسئولین ما که درآمدمون فرق نکرده از کجا 23 میلیون دیگه جمع کنم!!

امین : یعنی دیگه شورشو درآوردن من همین فردا انصراف می‌دم.

محسن : ملت ایران اگه نخوان خودروی ملی داشته باشن چیکار باید کنن؟؟ چرا به بهانه اشتغال و حمایت از تولید داخلی به حق مردم تجاوز می‌شه؟ وقتی رهبر انقلاب فرمودن از تولید داخل حمایت کنید منظورشون این بود که از تولید با کیفیت داخلی حمایت بشه چرا صحبت های رهبری را اجرا نمی کنید؟؟

*خدا را شکر تحریم بهانه‌ای برای گران‌فروشی شد

کارگر بیکار : خدا را شکر تحریم بهانه‌ای شد برای خودروسازها و دولت برای گران‌فروشی. دلار ارزان شده، چرا قیمت ماشین مدام تغییر می کند. شرکتی که مطمئن نیست قطعه ندارد چرا پیش فروش می کند؟

قنبری : 14 میلیون پیش پرداخت برای خرید تیبا در شهریورماه پرداخت کردم، قرار شد آذرماه خودرو به دست ما برسد اما حالا یک ماه از موعد مقرر گذشته نه خبری از دعوت نامه و نه از خودرو است. هر شب قیمت هم مثل دلار در حال تغییر است. اگر همین پول را صرف خرید کالای دیگری می کردم الان این همه ضرر نمی‌کردم. الان در برزخ هستم می‌خواهم تلاش کنم حواله خودم را بفروشم. من می خواستم به تولید داخل کمک کنم، اما آنها با خلف وعده‌ها نگاه کاسب‌کارانه به تحریم ها داشته و اطمینان مردم را از بین می‌برند.

*با منت ماشین می فروشند؛ مگر چه اتفاقی افتاده است؟

تهرانچی : چطوری رویشان شده. خودرویی که از نظر کیفیت هیچ تغییری نکرده چرا باید مدام گران شود. خود مسئولان خودروسازی چند سال پیش اعلام کردند سوار این پراید نمی‌‌شوند، حتی قرار بود اصلاً تولید نشود، چرا بار دیگر مجوز تولید پیدا کرده و با منت بسیار هم می‌گویند که ارزان ترین ماشین در جهان است و هر روز قیمت آن را افزایش می دهند. انتظار افزایش قیمت را داشتیم اما نه تا این حد. مگر چه اتفاقی افتاده است؟ چرا به بهانه تحریم به مردم ظلم می کنید؟ به زحمت می توانیم مابقی پول خرید خودرو را به سایپا پرداخت کنیم.

امیری: شهریورماه 11 میلیون برای خرید پراید 21 میلیون تومانی هزینه کردم، الان 33 میلیون شده است. امروز مسئولین خوابند خودروسازان خودروهای بی کیفیت را دوباره گران می‌کنند. وقتی بازار انحصاری باشد توقع این رفتارها را هم باید داشت . اینها رقیبی در بازار ندارند و هر روز مردم را مجبور می کنند کالاهای بی کیفیت آنها را بخرند.
نظرات
 
 
 
فرزین 1397/10/30
حقتونه. نوش جونتون. اینهمه گفتیم یه مدت ماشین نگیرید نمیمیرید! با حمل و نقل عمومی برید بیاید بازم گله ای رفتید ثبت نام کردین الانم رفته تو پاچتون ناراحتین؟ هرچی بیاد سرمون حقمونه
 • حامد 1397/10/30
  تو برو اول ادب یاد بگیر بعد حرف بزن ...
  نادون من و امثال منی که فقط به قصد ماشین دار شدن فروردین که هیچ خبری از این آشوب ها و قیمت کذایی بازار نبود ثبت نام کردیم که مهر ماه بقیه پولشو جور کنیم و تحویل بگیریم...
  کف دستمو بو نکرده بودم که ...
  همون موقع 20 میلیونم رو داده بودم به طلا الان 60 میلیون داشتم. حالا می خوان ضررشو من مصرف کننده بدم. یعنی دو طرفه ضرر کنم !!!
 • حميد 1397/10/30
  عموجان اينهايي كه ثبت نام كردند دلال و نمايشگاه دارند كجاي دنيا اين همه مغازه و نمايشگاه فرغون فروشي ديدي از تعداد بقالي ها و سوپرماركت ها هم بيشتره ؛ هي مردم مقصر نكن هي نگيد كه از ماست كه برماست ، اون كاسه ماست رو بگير بكوب تو سر اون مسئولاني كه حاصل 40 سال دستاوردشان اين روز حال مردم شده
علی 1397/10/30
کیفیت ماشین های ایرانی افتضاح است.و تکنولوژی تولید دمده و هزینه تولید بالا اما اینرو هم در نظر بگیرین که قیمت آهن از پارسال تا الان چند برابر شده.سال بعد دستمزدها شدیدا افزایشی است.کلا ارزش پول ملی یکسوم شده.بنظر این حقیر قیمت پراید به صورت تدریجی تا ۷۰ میلیون تومن افزایش می یابد.یا اینکه قیمت دلار کاهش پیدا کرده و تعدیل میشود.شما نمودار افزایش قیمت ها رو که بررسی کنید متوجه میشوید که در میان مدت و بلند مدت قیمت طلا و مسکن و خودرو و سهام حدودا با هم انطباق دارند.با کمال تاسف
 • Alireza 1397/10/30
  ماشین از این گرون تر امکان نداره بشه.
  دفعه دوم که گرون بشه که تموم میشه نمیشه هر موقع دلشون خواست گرون کنن اونوقت مردم میبینن در توانشان نیست میرن پولشونو پس میگیرن اونوقت خودرو سازها به دردسر میوفتن.
  فکر میکنی افزایش قیمت تدریجی برا چیه؟ اگه یهو از اول قیمت رو میکردن اینی که الان هست مثلا همین پراید
  اونوقت مردم همه پولشونو پس میگرفتن و خودروساز ها ورشکست میشدن با این حال همین افزایش قیمت تدریجی باعث شده بیشتر مردم پولشونو پس بگیرن. پراید همین ۳۶ ۳۷ تومن میمونه ولی بقیه ماشین ها که افزایش قیمت دومی نداشتن دوباره گرون تر میشن
آیدین 1397/10/30
خب چرا خریدین ؟ نخرید ! یه دست دوم از بازار بخرید ! مسئله اینه بعد از این گرونی ها بازم میخرین :))
Genius 1397/10/30
چرا نداره!مملکت حسینقلی خانی به همینجا میگن دیگه!! اونا قیمت ها رو دو برابر میکنن ما هم با سرعت دو برابر ظرفیت ثبت نامش رو تکمیل میکنیم!!!
محمد 1397/10/30
ما ک هرچی پیم میزاریم آقایون ادمین اصن نشون نمیدن حذف میکنن... خواسم بگم پیام ما خارداره؟
Afshin 1397/10/30
آخ آخ آخ که چه کیفی میکنم میبینم کلاه سرتون رفته... حقتونه بدترازاینا باید سرتون بیاد. هرچی گفتیم خر نشین نخرین از الاغ هم بدتر شدین و مثل گوسفند گله ای صف بستین، بایدم همچین بلایی سرتون بیاد
من چندساله که گواهینامه گرفتم ولی لگن نخریدم پولشم دارم ولی حیفم میاد که حرومش کنم
محمد مهدی 1397/10/30
راه حلش فقط اینه که یه وامم بزارن تنگش ملت همیشه در صحنه صف بکشه برای خرید خود کرده را تدبیر نیست
sokoot 1397/10/30
یکی از تابلوترین کارهای دولت در حمایت از مافیای خودرو تشکیل ستاد حمایت از مصرف کننده ست! چون نه تنها از مصرف کننده حمایت نمیکنه بلکه علیه جان و مال مصرف کننده تصمیم میگیره و با وقاحت کامل شریک دزد و رفیق قافله ست!
دیدین که لاشه همین خودروهای ملی رو که مطمئنا از توش آدم زنده بیرون نیومده میذارن توی ایستگاههای پلیس راه که عبرت مردم بشه، با سرعت رانندگی نکنند! یکی نیست بگه مگه علت له شدن ماشین و سرنشینها فقط سرعت بالاست؟ اگه مثلا تویوتا هم نشسته بود همون سانحه منتهی به مرگ چند نفر رخ می داد؟؟
حالا از مردم جون و مالشون رو گرفتند تا صنعت خودرورسازی سر پا بمونه!
کاش چندتا مسئول عاقل دلسوز به حال مردم داشتیم! نه زامبی های انحصارطلب!
علی 1397/10/30
ادم نمیدونه بخنده نمیدونه گریه کنه. نمیدونه فحش بده واقعا من یکی نمیدونم اینجا چی بنویسم این دزدا ارزش فحش دادن هم ندارن
فقط با نابودی اینا اوضاع درست میشه و بس!
داود 1397/10/30
در5/6/96 پیش خرید کردم تاپس اریکسال ماشین بگیرم چهار ماه از موعد دعوتنامه گذشته آیا انصاف است باقیمت جدید ماشین بگیرم معیار آخر مرداد چیست
امیر 1397/10/30
امروز خوش خوشانتونه، بخورید که تازه اولشه
ناشناس 1397/10/30
به قراردادتون رجوع كنيد، جواب همه اين چراها رو اونجا پيدا خواهيد كرد. هيچ شركتي نميتونه بر خلاف مفاد قرارداد عمل بكنه، چون هر شركتي يك بخش حقوقي داره و مسلماً مي دونن كه اگه بخوان بر خلاف مفاد قرارداد عمل كنن مشتري به راحتي از دادگاه الزام شركت رو به مفاد قرارداد خواهد خواست. حالا اگه شركت تونسته قيمت رو در هنگام تحويل افزايش بده مسلماً و قطعاً در قرارداد چنين چيزي پيش بيني كرده و از حق خودش استفاده ميكنه. بي دليل بالا و پايين نپريد و عقلانيت و قانون رو در كاراتون حاكم كنيد مشتريان عزيز. لزوماً پيش خريد به معناي سود بردن بيشتر براي مشتري نيست و حقوق مشتري و شركت صرفاً مطابق مفاد مندرج در قرارداد محفوظ خواهد بود.
رضا 1397/11/1
جالبترین قسمت قضیه اینه که من حواله خودرو چانگان رو از نمیندگی سایپا (از بین ماشینهای ثبت نامی که بیشتر فقط خودشون میتونستند پیش خرید کنند ) با قیمت بالاتر از زمان ثبت نام خریدم الان زنگ زدن بهم میگن اگه نمیتونه ۸۰ ملیون بدی بیا همون ۳۷ ملیون پیش خرید برات میفروشیمش . جل الخالق
فرهاد 1397/11/1
خیلی جالبه که میان برای مقایسه قیمت پرایدو به دلار حساب میکنن میشه ارزون ترین خودرو دنیا.آخه آدم ... مگه کسی تو این مملکت پول به دلار در میاره که اینارو میگی.یه عده کمی هم که به دلار در میارن که پراید نمیخرن.برای مقایسه باید میزان حداقل زحمتی که برای هر جنسی کشیده مقایسه بشه.اینجا با حدقال حقوق بیش از دو سال میشه پراید خرید.تو اروپا با حقوق دو سال میشه لکسوس Rx350 2018 خرید.شما ملتو چی فرض کردین؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران