پیشنهادی عجیب برای محاسبه قیمت خودروهای پیش فروش شده داخلی

پیش فروش خودرو که روزگاری به فرصتی برای شرکت های خودروساز جهت جلب سرمایه تبدیل شد، اکنون تبدیل به معضلی برای آنها و سایر دستگاه های اجرایی شده است. یکی از مهم ترین مشکلات پیش رو در مورد خودروهای پیش فروش شده، نحوه محاسبه قیمت آنهاست. در این زمینه، نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، ضمن تاکید بر لزوم مشخص شدن هر چه سریع تر این موضوع، عنوان کرد خودروهایی که تا تاریخ 31 مرداد ماه پیش فروش شده اند، باید با قیمت قبلی به مشتریان تحویل داده شوند و شرکت های خودروساز موظف خواهند بود سود مشارکت 18 درصدی و جریمه دیرکرد 12 درصدی را به خریداران پرداخت نمایند. وی در ادامه سخنانش ضمن اشاره به افزایش قیمت آب و برق یا مواد اولیه و قطعات از ابتدای امسال، خواهان آن شد که خودروهای یاد شده با قیمت تیرماه به خریداران تحویل داده شوند. البته این مورد مربوط به خودروهایی می شود که مشمول قیمت گذاری شورای رقابت بوده اند و در مورد سایر خودروها، باید به تاریخ قرارداد مربوطه مراجعه شود.
نماینده مردم ارومیه در مورد خودروهایی که از شهریور تا دی ماه پیش فروش شده اند نیز افزود: این خودروها شامل سی درصد افزایش قیمت شده اند، به طور مثال خودروی پراید باید با قیمت تمام شده 27 میلیون تومان به دست مشتری پیش خرید کننده برسد. لازم به ذکر است که قیمت پراید در حال حاضر 37 میلیون تومان است. قاضی پور در بخش دیگری از سخنانش ضمن گلایه از اقدام نسنجیده خودروسازان، اعلام کرد که این شرکت ها بیش از ظرفیت تولیدی خود، خودرو پیش فروش کرده اند. ایران خودرو و سایپا حدودا دو هزار خودرو را پیش فروش کرده اند، در حالیکه تنها یک هزار خودرو برای تحویل به مردم دارند. به همین دلیل لازم است تا با تحویل خودرو در مرحله اول و پرداخت سود بانکی حداکثری در مراحل بعدی، رضایت مشتریان را به دست آورند. وی افزود: مردم ولی نعمت های خودروسازان هستند و تلاش دولت و مجلس برای جلب رضایت مردم است، لذا خودروسازان باید هرچه سریع تر نسبت به تکمیل تعهدات معوقه خود اقدام نمایند.
قیمت گذاری سیتروئن C3
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به اینکه از سی ام دی ماه خودرو با قیمتی پنج درصد کمتر از حاشیه بازار به فروش خواهد رسید، عنوان کرد: قیمت برخی خودروها همچون سیتروئن C3 هنوز مشخص نیست. در مرحله اول پیش فروش این خودرو، متقاضیان شصت میلیون تومان به عنوان پیش پرداخت به شرکت سایپا سیتروئن پرداخت نمودند و پرداخت مابقی مبلغ که 60 میلیون تومان بود نیز به زمان تحویل خودرو موکول شد، اما به دلایلی همچون کمبود قطعات یا افزایش قیمت ها، سایپا نتوانست سیتروئن C3 های ثبت نامی را به موقع تحویل دهد. قیمت این خودرو نیز در حال حاضر با احتساب قیمت تمام شده، عوارض، شماره گذاری، مالیات بر ارزش افزوده و سایر موارد به 204 میلیون تومان رسیده که اعتراض مشتریان را در پی داشته است. برای رفع این مشکل قاضی پور پیشنهاد می کند که مبلغ پیش پرداخت شصت میلیون تومانی که در آن زمان 44 درصد قیمت خودرو را شامل می شده است، با احتساب تورم روز محاسبه شده و هم اکنون برابر 87 میلیون تومان در نظر گرفته شود تا خریداران بتوانند با پرداخت 117 میلیون تومان، خودروی خود را تحویل بگیرند.
نظرات
 
 
 
محمد 1397/11/1
ولی نعمت رو خوب اومدین کلی خندیدیم ، شما با گرون کردن لحظه ای قیمت ها و فشار به اقشار مردم حسن نیت خودتون رو ثابت کردین ، پس لطفا شعار ندیدن و هندونه زیر بغل مردم نزارین تا قیمت ها درست نشه صنعت خودروسازی هر روز به نابودی نزدیک تر میشه
عادل 1397/11/1
60میلیون آورده مشتری باید 120شود درغیر این صورت قیمت خودرو باید110میلیون قیمت گذاری شود چون نمی تواند از پژو2008گرونتر باشد.
مصطفی 1397/11/2
"ایران خودرو و سایپا حدودا دو هزار خودرو را پیش فروش کرده اند، در حالیکه تنها یک هزار خودرو برای تحویل به مردم دارند."
چی؟ اینا روزی 2000 خودرو تولید میکنن، آمار دستش نیست ها
رسول 1397/11/2
ما ولی نعمت هستیم ؟؟ حتما شما هم خدمتگذار مردم هستین ؟؟
هرچی به خودمون نکاه میکنم و به وضعیت زندگی مسئولین مینگرم .. میبینم این حرف شبیح جک خنده دار هست البته اگر حالی برای خندیدن مونده باشه.. خدا از سرتون نگذره
علی جهان 1398/1/18
وقتی قانون در کشوری نباشد و خودرو ساز های داخلی تنها و بی رقیب باشند اینگونه می شود که هر احمقی با پول مردم کاسبی کند و به خود مردم چندین برابر قیمت بفروشد خدا اگر وجود دارد اینها را نابود کند من که دیگر باور ندارم خدایی که اینها می گویند باشد

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران