موضوعات داغ

مزایا و معایب ریمپ ایسیو خودرو ، کاراکال تیونینگ

عکس مطلب اول
ریمپ ایسیو چیست؟
بیشتر وسایل نقلیه مدرن یک رایانه کوچک (ECU)دارند که وظیفه کارکرد موتور را بر عهده دارد. کمپانی های خودروسازی از طریق تنظیم نرم افزار ایسیو به طور پیش فرض قبل از ارائه وسیله نقلیه به بازار، موتور را تنظیم میکنند. این کار به این دلیل انجام می شود که تولید کنندگان خودروها را در سراسر جهان به فروش می رسانند. نکته مهم اینجاست که در تنظیمات نرم افزاری ایسیو باید شرایط آب و هوایی، قوانین و محدودیت ها و کیفیت متفاوت سوخت را در نظر گرفته شوند. بنابراین تنظیمات ایسیو به صورت کلی و با در نظر گرفتن تمامی پارامتر های کمی و کیفی دنیا و تولید انبوه انجام میشود.

نحوه کارکرد ریمپ ایسیو
ریمپ ایسیو جایگزین نرم افزار اصلی ایسیو می شود، برنامه اصلی خودرو به طور کلی و بر اساس نیاز مشتری می شود و در ریمپ ایسیو نرم افزار ایسیو برای دستیابی به حداکثرراندمان تغییر داده میشود. این کار با عنوان ریمپ ایسیو شناخته می شود که در آن مپ ایسیو موتور خودرو را کنترل می کند و ریمپ پارامتر های اصلاح شده ایسیو می باشد که مورد بازنگری قرار گرفته است. زمانیکه خودرو ریمپ می شود ، نرم افزار تنظیم شده به پورت سریال خود (یا OBD پورت) وصل می شود و سپس مپ خودرو را با نسخه جدید (ریمپ ایسیو ) تغییر داده و بنابراین عملکرد موتور افزایش پیدا می کند. توانایی فلش به طور مستقیم از طریق OBD باعث شده است که صنعت ریمپ ایسیو به طور چشمگیری جهش پیدا کند.

ریمپ چه تاثیری بر روی خودرو دارد؟
شرکت کاراکال تیونینگ با تکیه بردستاوردهای علمی توانایی تغییر تمامی پارامترهای کنترلی موتور را دارد. به طور مثال بسیاری از افراد این سوال در ذهن شان پیش می آید که چطورمی توان با تغییر ریمپ موتور و ریمپ ایسیو هم توان خروجی بیشتری از موتور گرفت و هم کاهش مصرف سوخت انجام شود. نکته قابل توجه این است که تمامی پارامترهای عملکردی ایسیو در جدول های جداگانه ای وجود دارد که می توان این پارامترها را جداگانه تغییر داد. بطور مثال زمانیکه شما نیاز به شتاب گیری دارید معمولا دریچه گاز به طور کامل باز می گردد و دور موتور بالا است. بنابراین در ریمپ میتوان پارامترهای سوخت و جرقه را فقط در دورهای بالا و زمان شتابگیری تغییر داد و در ناحیه دور آرام و حالت کروز تغییری در سوخت و افزایش پارامترها نداشت.

کاراکال تیونینگ

کاراکال تیونینگ

مزایا و معایب ریمپ ایسیو ، آیا ریمپ ECU ضرر دارد؟
اگر ریمپ توسط افراد متخصص انجام نشود باعث اسیب جدی به موتور خواهد شد. نکته قابل توجه این است که تمامی تغییرات ریمپ ای سی یو با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و کیفیت سوخت بنزین ایران تغییر می یابد تا بدون ایجاد مشکل در موتور و کاهش عمر موتور این تغییر انجام شود. نکته قابل توجه این است که خودرو های استاندارد که فاقد هدرز، کیت مکش ورود هوا و … اگر بدون در نظر گرفتن کیفیت سوخت اقدام به افزایش زیاد اوانس جرقه برای حصول حداکثر قدرت گردد منجر به ناک (احتراق زود رس) و افزایش دمای احتراق خواهد شد. در حالت ناک نرخ انتقال حرارت نزدیک به ۱٫۷ برابر می شود و در برخی موارد ممکن است باعث ذوب شدن پیستون شود و همین افزایش دما تخریب کاتالیزور و آب شدن یا آسیب به سوپاپ ها را نیز در پی دارد.
اگر در حین انجام عملیات ریمپ ECU توسط افراد غیر متخصص سوخت به صورت غیر اصولی کم یا زیاد شود، علاوه بر افزایش مصرف سوخت باعث آسیب های همچون خرابی کاتالیست، افزایش دمای موتور، سوختن واشر سرسیلندر و … می شود.
افراد غیر حرفه ای با تغییر در برنامه ایسیو اقدام به حذف سنسور میل سوپاپ می کنند تا خطای سنسور موقعیت میل سوپاپ را حذف کنند. این افراد در حقیقت به جای حل مسئله و رفع سر منشا ایراد صورت مسئله را پاک می کنند.
اما نکته مهم این است که اگر ریمپ ایسیو توسط افراد متخصص انجام شود علاوه بر اینکه عمر موتور را کم نمیکند بلکه می توان بعضی از مشکلاتی که کمپانی به دلیل برخی از مسائل مجبور با اعمال محدودیت شده برداشت و همین کار منجر به افزایش راندمان و افزایش عمر موتور شود.

کاراکال تیونینگ

کاراکال تیونینگ

ریمپ ایسیو چطور باعث افزایش عمر موتور می شود؟
جواب این سوال را با یک مثال می دهیم: خودرو H30 CROSS – اچ سی کراس که موتور آن TU5 و ایسیو بوش ME 7.4.4 یورو ۴ می باشد، این خودرو زمانی که با بنزین ایران کار می کند دارای ناک یا احتراق زود رس می باشد که دلیل آن استفاده از بنزین یورو ۲ در خودرو یورو ۴ می باشد. همین ناک علاوه بر افت راندمان باعث کاهش عمر موتور می شود. ایراد ناک را به راحتی می توان با ریمپ ایسیو کاملا برطرف نمود که این کارعلاوه بر بهبود کشش و شتاب، عمر موتور را نیز افزایش می دهد.
همچنین در اچ سی کراس دمای بالا آب علاوه بر کاهش عمر مفید قطعات باعث بالا رفتن دمای خنک کن گیربکس اتوماتیک می شود. بالارفتن دمای گیربکس علاوه بر آسیب به خود گیربکس منجر به ضربه زدن یا تقه های گیربکس می شود. با کاهش دمای خنک کن از طریق ریمپ ECU تمامی مشکلات حل شده و عمر خودرو افزایش می یابد.
از انجا که اعضای تیم کاراکال تیونینگ از اعضای انجمن ملی موتور ایران ( مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو ) بوده به تمامی بنچ مارک های حاصل از آزمایشات موتور TU5 ،TU3 ،EF7 دسترسی دارند، تغییرات را با علم کامل به این موتورها انجام می دهند.
تیم کاراکال تیونینگ چندین سال است که در صنعت خودروسازی و در زمینه تیونینگ و موتور اسپرت با نام رسمی caracal فعالیت می کند. تیم کاراکال اولین شرکت و برند رسمی ثبت شده ریمپ در ایران است.
البته فعالیت های تیم کاراکال تنها به تیونینگ محدود نمی شود و فعالیت های متعددی مانند خدمات تعمیرگاهی خودروهای خاص ، ساخت و تولید قطعات و افترمارکت ، تکمیل و توسعه سیستم های ایمنی ، توسعه چیپ تیونینگ و برنامه ریزی مجدد ایسیو خودروهای تولید انبوه ، طراحی و توسعه مجموعه های فنی کامل مانند پیشرانه و شاسی ، توسعه و تکمیل پروژه خودروهای مسابقه ای و حتی انجام پروژه های سفارشی سازی خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت برای بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس را انجام می دهد.اما این فقط نقطه آغازی برای تیونینگ علمی و اصولی در ایران است و می تواند به نقطه عطفی در مسیر پر پیچ و خم صنعت تیونینگ در ایران مبدل شود.

کاراکال تیونینگ

کاراکال تیونینگ

سوابق درخشان شرکت پردازش اسب بخار (کاراکال تیونینگ) طی چندسال گذشته :

اولین شرکت رسمی و ثبت شده تیونینگ در ایران

ساخت اولین خودرو اسپرت ایرانی با حجم موتور 1600 سی سی , صفرتاصد 4.7 ثانیه و رونمایی در نمایشگاه بین المللی (پرشین تایفون)

ریمپ تخصصی انواع ایسیو خودروهای داخلی اعم از بوش, زیمنس, اس 2000 و . . .

ریمپ تخصصی انواع ایسیو خودروهای خارجی از بنز و هیوندا تا مازراتی و فراری

ریمپ ecu تخصصی هیوندا جنسیس ، لازم به ذکر است که فقط سه شرکت در دنیا قابلیت ریمپ ایسیو جنسیس را دارند که کاراکال یکی از آن شرکت ها بوده و امتیاز این کار در ایران منحصر به شرکت کاراکال تیونینگ است.

نماینده رسمی و قابل پیگیری شرکت سدوکس نروژ

همکاری با شرکت بزرگ کرمان موتور جهت رفع ایرادات خودروها (هزار خودرو)

درحال آماده سازی اولین سامانه آنلاین ریمپینگ ایسیو در دنیا

تدریس کاملا تخصصی در دانشگاه شریف این متن رپورتاژ آگهی است و خودروبانک دخالتی در محتوای آن ندارد

نظرات کاربران

12 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1398/9/3
سلام.بسیار عالی
1399/1/30
متاصفانه مشهد به یکی از نمایندگی ها مراجعه و ریمپ تیبا صندوق دارمو اونجا انجام دادم با کولر یا سرنشین عقب اصلا ماشین درست راه نمیره تا میاد شتاب بگیره کم میاره پشیمونم الان برنامه کارخانه میرم میزنم اون موقع موتور ثبات عالی داشت چه با کولر چی بی کولر یا با سرنشین پر حتی
1402/3/24
سلام
پراید 131 اس ای مدل93 رو ریمپ کردم دوسال پیش چند وقتی هست که تو ماشین کم میاره و تو دور که میوفته بهتر میشه کسی هست راهنمایی کنه ضمنا سنسور اکسیزنش هم سوخته و چراغ چک روشنه
1399/2/20
سلام میخاستم سوال کنم که تویوتا revr4تولید 2018را ریمپ کنید ایا شتابش بیشتر میشه وتوان خروجی ومصرف بنزین تعقیر میکنه لامصب خیلی دیرشتاب میگیره
1399/8/4
آدرستون کجاست.آیا شهرستان هم نمایندگی دارین.
1399/9/10
سلام.تویوتا کمری se 2007 برای ریمپ ایسییو چقدر هزینشه و چقدر توی شتاب و کشش موثره؟
1399/11/19
سلام
هیچ کدوم حقیقت نداره،
با ریمپ ماشین شتاب و کشش بهتری داره،
در عوض قیمتش بالاس!
نه مادی!
قیمتش موتوره ماشینه!
یعنی،من ریمپ کنم خیلی موتورم خوب باشه ۷ سال دوام داره بعد از اون اصلا راه نمیره که شتاب یا کشش داشته باشه...
از کارشناسای خود ایران خودرو یا سایپا بپرسید...
ببینید چی میگن...
من که پرسیدم، برای پارس tu5 بهم گفتن قاچاق میبری؟
گفتم نه
گفتن پیست میری یا ماشین پیستی میخوای جم کنی؟
گفتم نه ،
گفتن ریمپ موتور ماشین رو ، روی حالت high قرار میده،یعنی چی؟ یعنی نهایت قدرت و شتاب،
برا مثال گوشیتون پر باشه هنگ میکنه،بازی رو رو حالت گرافیک بالا بذاری هنگ میکنه، مگه اینکه گوشیت مخصوص باشه، خلاصه گفتن که پُر پُرش موتور بعد از ریمپ ۷ سال دوام داره اونم اگه با این کیفیتا دوام داشته باشه!
اگه میخواید ماشینی سوار شید که زیر ۳ سال قصد فروشش رو دارین ریمپ کنید.
1401/11/21
با سلام ریمپ خودرو میشه کجا انجام داد
1401/11/23
من خودرو رانا پلاس مدل 1400 خودم رو تو مجموعه کاراکال نمایندگی تبریز جناب طاهری ریمپ کردم. هیچ ربطی به کم کردن عمر موتور نداره که عمرش رو زیادتر میکنه، دلیلش فقط تو تغییر در پارامترهای ای سی یو برای رد کردن آلایندگی های یوروپنج روی موتورهای قدیمی مثل تی یو فایو و ای اف سون و موتور پرایدی شاهین و... هست که با ریمپ سازگاری بهتری با بنزین بی کیفیت دارن اما آلایندگی مثل قبل نخواهد بود. مثل ماشین های سال ساخت قبلی که مردم میگن راه رفتنش خیلی بهتر از ماشین های همون موتور و تیپ بودن!
اگه الان ماشین رو با تظنیمات ای سی یو کمپانی بهم برگردونن نمیتونم یه لحظه تحملش کنم! تاثیرش واقعا شگرف بود برای من.
اصلی ترین مشکلم با این خودرو از بدو تحویل خودرو ناک شدید در دور آرام بود مشکل مهم بعدی که عذاب آور بود برام تاخیر بسیار زیاد دریچه گاز بود که خودش رو در سربالایی بیشتر نشون میداد که باعث میشد با دور موتور بالا همیشه حرکت کنم و از طرفی شدیدترینش عدم دریافت گشتاور استاندارد موتور تی یو فایو بود که شدیدا قابل حس بود که نسبت به منی که سالها تی یو فایو سوار شدم متوجه ضعفش می شدم علتش هم فکر کنم همین استاندارد آلایندگی یورو پنج روی موتور قدیمی تی یو فایو باشه که از نفس و توان استاندارد موتور گرفته بود! در کل با تغییراتی که برام انجام دادن مشکل شتاب مضاعف و قدرت شاهکار این موتور رو میشه الان تجربه کرد (بدون کیت مکش و هدرز و...) و ناک وحشتناک موتور با بنزین معمولی بکلی حذف شده و بنزین معمولی الان اون کم صدایی و حس بنزین سوپر قبل از ریمپ رو برام تداعی میکنه و الان ماشین جوری شده که موقع حرکت قدرت زیاد رو میتونی زیر پات حس کنی و برای هر سانت از فشردن پدال گاز قدرت و کیفیت سواری بهش اضافه میشه که قبل انگار قدرت و گشتاور این موتور محدود شده بود!
اگه مثل من یه ماشین استاندارد بر حسب قدرت واقعی و استاندارد موتور خودروتون میخواهید ریمپ کنید در غیرصروت با همین مشکلات ریز و درشت خودروهای جدید بسوزید و بسازید!
1402/2/11
عالی بود سپاس
1402/9/19
سلام مشهد برای ریمپ کجا مراجعه کنم
1403/4/21
سلام
ریمپ کردن ۲۰۶ بزرگترین اشتباهه و کلأ سیستم ماشینو به هم میریزه به نظر من ریست کردن ایسیو سیستم ماشینو تنظیم میکنه