موضوعات داغ

قیمت خودروهای دپو شده در گمرک برچه اساسی محاسبه می شود؟

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
عکس مطلب اول
بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو اعلام می کند که اگر دو خودروساز بزرگ به تعهدات خود عمل نموده و به اندازه کافی، خودرو به بازار عرضه کنند قیمت خودرو کاهش خواهد یافت اما به دلیل عدم عرضه کافی و مناسب، قیمت ها مجددا افزایش یافته است.
به نقل از خبر خودرو؛ نعمت الله کاشانی نسب اظهار داشت: هفته گذشته در بازار خودرو، قیمت خودروهای ایرانی تا حدی افزایش یافت و به تبع افزایش قیمت دلار، قیمت خودروهای خارجی نیز تا حدی با افزایش مواجه شد. اگر دو خودروساز بزرگ به تعهدات خود عمل نموده و به اندازه کافی، خودرو به بازار عرضه کنند قیمت خودرو کاهش خواهد یافت اما متاسفانه به دلیل عدم عرضه کافی و مناسب، قیمت ها مجددا افزایش یافته است.
وی با توجه به افزایش تولید سایپا، ایران خودرو و پارس خودرو در دی ماه گفت: تولید این خودروسازان در دی ماه افزایش داشته اما با توجه به تعطیلات چنده روزه ای که در بهمن ماه در پیش است و با توجه به نزدیک شدن به شب عید و تعطیلات نوروز که تقاضای خرید خودرو افزایش می یابد، قیمت خودرو افزایش یافته است؛ درواقع خودروهای ایرانی و خودروهایی که تقاضای بیشتری برای آنها از جانب مردم وجود داشته با افزایش قیمت مواجه شده اند.
بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو درخصوص تاثیر ترخیص خودروها بر بازار گفت: خودروهایی که قرار است از گمرک ترخیص شوند هنوز به بازار وارد نشده اند زیرا هنوز مشخص نیست قصد دارند بر چه مبنایی مسائل گمرکی آنها را محاسبه کنند و چه نرخ دلاری را مبنای ترخیص این خودروها قرار دهند و به همین دلیل این خودرها هنوز وارد بازار نشده اند و تا این خودروها به بازار وارد نشوند تاثیر ورود آنها بر بازار مشخص نیست.
کاشانی نسب درخصوص تصمیم وزیر مبنی بر فروش مبتنی بر قرارداد خودروها با موعد تحویل ابتدای شهریور تا پایان دی و عدم افزایش قیمت این خوردوها گفت: این مساله دستور وزیر بود که فروش باید بر مبنای قرارداد باشد و خودروسازان نیز این موضوع را پذیرفته اند ولی این امر هنوز تاثیر خود را بر بازار نگذاشته است؛ فقط روزی که خودروسازان، قیمت ها را افزایش دادند قیمت ها در بازار افزایش یافت.
بازرس اتحادیه نمایشگاهداران و فروشندگان خودرو در پایان گفت: به طور کلی در بازار خودرو رکود وجود دارد، به عبارتی قیمت ها افزایش یافته اما خرید و فروشی انجام نمی شود.
براساس گمانه زنی ها، چنانچه قیمت خودروهای مانده در گمرک براساس دلار سامانه نیما و تعرفه های سال گذشته محاسبه شود، شانسی برای رقابتی شدن قیمت این خودروها در مقایسه با قیمت های فعلی خودروهای وارداتی در بازار وجود دارد، اما در صورتی که قرار بر ترخیص خودروها با ارز آزاد (حدود 12000 تومان) و اخذ عوارض گمرکی بیشتر باشد، قیمت خودروهای ترخیصی از گمرک آنچنان گران تمام می شود که نه تنها قیمت های فعلی در بازار خودروهای وارداتی تعدیل نخواهد شد که حتی ممکن است شاهد افزایش نسبی قیمت ها و تشدید رکود فعلی موجود در بازار نیز باشیم.

نظرات کاربران

1 نظر

دیدگاه های شما پس از تایید توسط خودروبانک نمایش داده خواهند شد

1397/11/21
به شخصه مطمئن هستم که با دستورالعمل جدید مبنی بر تهیه ارز خارج از سیستم بانک مرکزی ماشین هایی که در گمرک دپو شده حداقل ۲۰ درصد بالاتر از قیمت فعلی بازار قیمت گذاری خواهد شد.خودرویی که ۲۲۰۰۰ دلار در بازار جهانی قیمت داره درصورتیکه بخواد با هزینه گمرکی فعلی و دلار ۱۰ تومنی وارد کشور بشه قیمتش زیر ۵۰۰ میلیون نخواهد بود.و همه میدانند که ۲۲۰۰۰ دلار قیمت ارزانترین خودروهای وارداتی است.