جزییات طرح معاینه فنی ویژه به همراه تخفیفات ویژه اعلام شد

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
نواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با صحبت در رابطه با "معاینه فنی ویژه" در کنار "معمولی" و "برتر" اعلام کرد که چندی پیش معاون حمل و نقل در جلسات متعدد پیشنهاد دادند که معاینه فنی ویژه که مخصوص گروه خودرویی هیبریدی و برقی است در صورت تمایل مالکان برای خودروهای معمولی نیز انجام شود که در صورت پاس کردن آن می‌توانند از تخفیفات ویژه بهره مند شوند.
نواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران در توضیحاتی اعلام کرد که در معاینه فنی ویژه دور موتور افزایش خواهد یافت و علاوه بر این، در معاینه فنی معمولی حد مجاز مونوکسید کربن در دور موتور بالا حدود 0.7 است و در معاینه فنی برتر حد مجاز آلایندگی در دور موتور 2500 دور بر دقیقه باید معادل 0.6 باشد، حال در معاینه فنی ویژه که در رده وسایل نقلیه هیبریدی و الکتریکی قرار می گیرد، حد مجاز آلایندگی مجاز اتومبیل معادل 0.3 پیشنهاد شده است.
در معاینه فنی ویژه باید شرایط خاصی برقرار شده و کاتالیست باید زنده باشد، زیرا اگر کاتالیست حتی نیم سوز باشد نخواهد توانست حدود مجاز آلایندگی را پاس کند و لازم است تا کاتالیست نو باشد، به همین دلیل درصد زیادی از خودروها نخواهند توانست معاینه فنی ویژه را پاس کنند، ولی از آنجایی که شهرداری تهران قصد دارد تخفیف‌های خاصی برای معاینه فنی ویژه در نظر بگیرد، ارزش استفاده از کاتالیست نو بر روی اتومبیل وجود خواهد داشت، هرچند افرادی که به دنبال معاینه فنی ویژه هستند، همچنان امکان انجام معاینه فنی معمولی و برتر را خواهند داشت و به انتخاب مالکان خودرو خواهد بود که از این 3 روش یکی را برای انجام انتخاب کنند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از عصرخودرو، نواب حسینی منش اعلام کرد که در حال حاضر سازمان محیط زیست در حال نهایی کردن حدود مجاز است و پس از تصمیم گیری در این رابطه، حد مجاز را به شهرداری‌های کشور اعلام خواهد کرد و شهرداری‌ها نیز باتوجه به شرایطی محیطی و اقلیمی خود حد مجاز آلایندگی را تعیین خواهد کرد که در شهر تهران معاینه فنی معمولی، برتر و ویژه در نظر گرفته شده است تا مالکان وسایل نقلیه در صورت صلاحدید از تخفیفات یکی از این سه روش استفاده کنند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران