درآمد دولت از واردات خودرو در بودجه 98؛ امیدی برای باز شدن مسیر واردات

عکس نویسنده
آراد فلاح
نویسنده
آنطور که از آمار و ارقام بر می آید، در آمد امسال دولت از واردات خودرو به دلیل ممنوعیت واردات به کشور محقق نشده است، اما نمایندگان مجلس با تصویب کلیات قانون بودجه سال 98، عملا مسیر واردات را برای دولت آزاد نگه داشته اند و درآمدی را نیز از این محل قابل تحقق می دانند.
به نقل از دنیای اقتصاد، برای این اقدام اعضای کمیسیون تلفیق یعنی قراردادن رقمی در بخش درآمدهای دولتی برای واردات خودرو دو سناریو می‌توان در نظر گرفت.
سناریو اول حول تلاش برخی نمایندگان مجلس پیرامون طرح ساماندهی بازار خودرو از طریق آزادسازی واردات، می‌گردد. درحالی‌که طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس به ساماندهی صنعت خودرو تغییر نام داد و این تغییر نام به کلی ماهیت طرح ساماندهی بازار خودرو را عوض کرد، اما به نظر می‌رسد، طراحان آن از پای ننشسته‌ و با گنجاندن رقمی در بخش درآمدی دولت از محل واردات خودرو روزنه‌ای را برای برداشتن ممنوعیت واردات ایجاد کرده‌اند و به این امید هستند که در سال آینده گشایشی در بخش واردات حاصل شود. سناریوی دیگری که می‌توان در این ارتباط متصور بود، امید نمایندگان به تغییراتی در سطح کلان سیاسی است. تغییراتی که سبب شود تا بخشی از تحریم‌ها لغو و شرایط ویژه حاکم بر اقتصاد جای خود را به شرایط عادی دهد. هر چند تا نهایی شدن رقم یاد شده در بودجه سال آینده هنوز دو خوان دیگر باقی مانده است اما می‌توان گفت این آخرین تیر ترکش نمایندگان موافق آزادسازی واردات خودرو به کشور در سال آینده است.
نظرات
 
 
 
Alireza 1397/11/28
امید به چی؟ اروزن میشه؟ نه
پس امیدی نیست
بهنام 1397/11/28
میخوام صد سال سیاه وارد نشه، با کدوم تعرفه؟! با این تعرفه های خرکی فعلی؟! ماشین چینی ناشناسی که پارسال قیمتش زیر صد میلیون بوده شده هم قیمت یه لامبورگینی.
F.A 1397/11/28
درود بر همه

هیچ مصوبه و اتفاقی به نفع مردم ایران رخ نخواهد داد.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران