خستگی و خواب آلودگی در هنگام رانندگی عامل مهم در بروز تصادفات رانندگی

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
خستگی و خواب آلودگی در هنگام رانندگی تهدیدی است که همواره به خصوص در مسافرت های نوروزی جان بسیاری از هموطنان را می گیرد. پیوسته به رانندگان هشدار داده می شود که در صورت خستگی استراحت کنند و برای مقابله با این تهدید باید پیش از هر چیز باید خواب کافی داشت.
بنا به اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، به طور کلی 40 درصد از تصادفات فوتی کشور به دلیل خستگی و خواب آلودگی رانندگان صورت می گیرد.
چهار گروه زیر بیش از سایر رانندگان در معرض خواب آلودگی و حوادث متعاقب آن قرار دارند که در این خصوص همواره به آن ها توصیه می شود هشدارهای لازم را جدی گرفته و نکته کلیدی خواب کافی را فراموش نکنند.
1-رانندگان دارای اختلالات خواب و بیماری های مرتبط با بی خوابی و کم خوابی که این گروه هم به شدت در معرض خطر هستند.
2-رانندگان حرفه ای حمل و نقل که به دلیل حساسیت محموله باری، فعالیت مداوم در عین خستگی، سبک کاری نشسته و بدون تنوع و وضعیت غذایی نامناسب مجبور به رانندگی طولانی و بدون استراحت هستند.
3-کارکنان شیفتی که الگوی استراحت و خواب منظمی ندارند.
4-رانندگان جوان که به دلیل سبک خواص زندگی تصور می کنند نیاز کمی به خواب دارند و عموما به دلایل شغلی یا تفریحی رانندگی در شب را ترجیح می دهند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران