برندگان جایزه خودرو سال اروپا از سال 1964، بخش دوم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
در قسمت اول این مقاله، به بررسی خودروهایی پرداختیم که در نخستین دوره های اهدای جایزه خودرو سال ، توانستند این جایزه را به خود اختصاص دهند. در ادامه این مطلب به بررسی دیگر خودروهایی می پردازیم که توانستند این جایزه را ببرند. همانطور که می دانید، به طور معمول، در نمایشگاه خودرو ژنو که هر ساله برگزار می شود، برنده این جایزه نیز مشخص می شود.
شماره شش، سال 1969، پژو 504
پژو 504 که در کشورمان نیز شهرت خوبی دارد، توانست در سال 1969 جایزه خودرو سال را به خود اختصاص دهد. طراحی زیبایی پنین فارینا و تعلیق مستقل چرخ ها از علل برنده شدن این خودرو بودند. اگر چه این خودرو در طی سالهای عرضه تغییراتی را تجربه کرد، اما به علت دوام، همواره مشهور بوده است. رتبه دوم به بی ام و 2500 و رتبه سوم به آلفارومئو 1750 اختصاص یافت.
پژو 504

پژو 504

شماره هفت، سال 1970، فیات 128
فیات 128 یکی از ساخته های مدرن این کمپانی ایتالیایی بود که برای مدت ها، لقب مدرن ترین خودرو بازار اروپا را از آن خود کرده بود. سدان جذاب ایتالیایی با موتور متقاطع و دیفرانسیل جلو خود، عملکرد فنی مطلوبی را از خود ارایه میداد و توانست بر رقبای خود نظیر رنو 12 غلبه کند. پس از عرضه نسخه سدان، نسخه کوپه فیات 128 نیز ساخته شد.
فیات 128

فیات 128

شماره هشت، سال 1971، سیتروئن GS
خودروهای سیتروئن همواره به دلیل نوآوری های خود معروف بوده اند و سیتروئن GS در سال 1971 به واسطه سیستم تعلیق هیدروپنوماتیکی مستقل، ترمز های دیسکی و فرمان نرم و حساس توانست بر رقبای خود نظیر فولکس واگن K70 پیروز شود. در این دوره، رتبه سوم خودرو سال نیز در اختیار یکی دیگر از ساخته های سیتروئن، مدل SM قرار گرفت.
سیتروئن GS

سیتروئن GS

شماره نه، سال 1972، فیات 127
فیات 127 در حقیقت نسخه ای ارزان سازی شده از فیات 128 بود که با تکنیک های پیچیده مهندسی ساخته شده بود. موتور پر جنب و جوش و بدنه سبک آن، موجب ایجاد حس لذت بخشی در هنگام رانندگی با این خودرو می شدند و به همین واسطه، توانست بر رقبای خود نظیر رنو 15 و مرسدس بنز 350 SL پیروز شود.
فیات 127

فیات 127

شماره ده، سال 1973، آئودی 80
آئودی در دهه هفتاد و هشتاد میلادی، به تدریج پا به عرصه خودروسازی گذاشت و پیشرفت های مرحله به مرحله این خودروسازی، آئودی را به یکی از برترین خودروسازان امروز دنیا تبدیل کرده است. آئودی 80 در سال 1973، که آغاز بحران سوختی در سطح جهان بود، به واسطه اندازه کوچک خود و موتورهای پر بازده 1.3 الی 1.6 لیتری ، توانست بر رقبای مشهوری همچون رنو 5 و آلفارومئو آلفتا پیروز شود.
آئودی 80

آئودی 80نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران