حذف دلار رانتی و تهدید دوباره خودروسازان: ارز ۴۲۰۰ ندهید، خودرو گران می‌شود

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
هفته گذشته بود که یک خبرگزاری دولتی به نقل از وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد که در سال گذشته تولید خودرو افزایش 70 درصدی را تجربه کرده و تحریم ها نتوانسته است بر روی صنعت خودروسازی تاثیر گذارند.
این ادعا در صورتی مطرح شد که مطابق با آمار منتشر شده تولید خودرو در سال گذشته بین 30 تا 40 درصد کاهش را تجربه کرده و در بهترین حالت یک‌میلیون دستگاه تولید شده است. از طرف دیگر در صورتی که صنعت خودروسازی در سال گذشته افزایش 70 درصدی تولید محصولات خود را تجربه کرده باشد بنابراین افزایش قیمت خودرو امری بی دلیل است.
احتمال می رود که انتشار چنین خبری در اثر خطای خبرنگار باشد چرا که براساس آمار ها، تولید خودرو در اسفند ماه سال گذشته رشدی بیش از 70 درصدی را تجربه کرده و به رقم 4 هزار دستگاه در روز رسید.
به نقل از روزنامه شهروند، سال گذشته شاهد افزایش و آزاد سازی قیمت خودروها بودیم و تعدادی از خودروها به مرحله ای رسیدند که قیمت آن ها 100 درصد افزایش یافت. البته اشتهای خودروسازان برای افزایش قیمت دوباره محصولاتشان پایانی ندارد و به تازگی اخباری به گوش رسیده که خودروسازان اعلام کرده اند که در صورتی که ارز 4200 به آن ها تعلق نگیرد مجدد شاهد افزایش قیمت خودروها خواهیم بود.
بنا به گفته های یکی از کارشناسان صنعت خودروسازی، خودروسازان به دولت اعلام کرده اند که در صورتی که این صنعت تعطیل شود، دولت موظف است سالانه مبلغی در حدود 15 هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری دهد. اگر دولت نصف این مبلغ را به خودروسازان دهد و یا قطعه سازان را از پرداخت مالیات معاف کند صنعت خودروسازی می تواند با سرعت بیشتری به پیشرفت خود ادامه دهد.
جالب است بدانید این تنها بخشی از درخواست جدید خودروسازان است و فربد زاوه چنین خواسته هایی را زورگویی در خودروسازی کشورمان تفسیر می کند. به گفته او کاهش قدرت خرید خانوارها موجب شده که سهم خودرو از سبد معیشتی خانوارها به حداقل ممکن برسد. شرایط اقتصادی مردم به قدری بد است که حتی اگر خودرو به قیمت ‌سال 96 هم عرضه شود، باز هم مشتری زیادی نخواهد داشت.
خودروسازان ادعا کرده اند که در سال 98 به تولید بیش از یک میلیون و 200 هزار دستگاهی دست خواهند یافت، اما بسیاری معتقد اند با توجه به وضعیت اقتصادی مردم بازار خودرو در سال جاری در بهترین حالت تنها کشش 700 هزار دستگاه خودرو را خواهد داشت و مابقی خودروها بر روی دست خودروسازان باقی خواهد ماند. از طرف دیگر طرح های فروش اقساطی و لیزینگی نیز با توجه به بالا بودن بهره چندان مورد استقبال قرار نمی گیرند.
البته عده ای نیز با توجه به به وضع خرید و فروش در اسفند ماه سال گذشته معتقد اند که بازار خودرو با وجود قیمت های بالا هنوز جذابیت خوبی برای ایرانیان داد. در حالی طرح های فروش فوری که در ماه پایانی سال گذشته صورت پذیرفت مورد استقبال هموطنان قرار گرفته که تنها 16 تا 25 درصد تولیدات خودروسازان در آن ماه را شامل می شد و چنین رقمی برای کنترل بازار خودرو و پایین آوردن قیمت های نجومی خودروها ناچیز است.
بسیاری از افرادی که در این طرح های فروش فوری ثبت نام کرده اند سرمایه گذارانی اند که از ترس کاهش ارزش سرمایه خود نسبت به خرید خودرو به عنوان یک کالای سرمایه ای اقدام کرده اند.
به عقیده زاوه، خودرو نه همانند مسکن به یک سرمایه زیادی نیاز دارد و نه نگرانی‌های خرید سکه و دلار را دارد و کالایی مناسب برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. درحال حاضر پارکینگ‌های تهران پر است از خودروهایی که چند کیلومتر بیشتر کار نکرده‌اند و صاحبان آنها به‌عنوان اندوخته به آن نگاه می‌کنند تا هر زمان که لازم شد، آن را بفروشند.
نظرات
 
 
 
جواد 1398/1/26
مشکل اول مملکت ما همینه یه شرکت داره دولت رو تهدید میکنه !
مشکل دوم اینه این شرکت دولتیه و تموم وزیرای و نمایندگان توش سهیم هستن , پس در واقع خودشون دارن خودشون رو تهدید میکنن !
هر جای دیگه دنیا بود دولت در این شرکت رو تخته میکرد اجازه میداد یه شرکت دیگه روی کار بیاد یا اجازه رقابت رو میداد تا شرکتهای بی لیاقت خودشون حذف بشن تا اینکه به مرحله تهدید برسن.
مصطفی 1398/1/26
صنعت خودروسازی می تواند با سرعت بیشتری به پیشرفت خود ادامه دهد

مگه تا حالا پیشرفتی داشتن که حالا بخوانادامه ش بدن؟

وقتی واردات با دلار 14 تومن و تعرفه نهایی 130 درصد ممنوع باشه، خودروساز بایدم دلار 4200 بخواد تا به 100% افزایش قیمت قناعت کنه
حسن 1398/1/26
تهدید... کیو دارن تهدید میکنن دولت رو یا ملتو؟ دولتیها که خودرو داخلی نمیخرن پس این ملت سرمایه دار ما هستن که فقط میتونن چنین خودروهایی بخرن و حال کنن. پس لطفا تهدید نکنید عمل کنید که ما تشنه خودرو با هر قیمتی هستیم!!!!!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران