فناوری GT-R زیر پوسته‌ی آلتیما + فیلم

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
مهم ترین بخش هر سوپر اسپرتی تکنولوژی به کار رفته در آن خودرو هستند. نیسان برای اینکه محصولات عادی خود را بهتر کند تصمیم گرفته است تا برخی از فناوری های بکار رفته در مدل GT-R را در سال های آینده وارد محصولات سدان خود همانند آلتیما کند.
یکی از بخش هایی که آلتیما در آن از تکنولوژی سوپر اسپرت ها استفاده خواهد کرد موتور 2.5 لیتری این خودرو است و نیسان قصد دارد از فناوری جدیدی با عنوان پرداخت سطح آینه ای برای ساخت سیلندرهای آلتیما استفاده کند. این فناوری در ابتدا فقط برای مدل GT-R توسعه پیدا کرده بود.

نیسان آلتیما

نیسان آلتیما

در این پروسه یک لایه‌ی بسیار نازک و سبک وزن از آهن ذوب شده به دیواره ی سیلندر اسپری می شود. سپس با دمیدن یک گاز به درون سیلندر این ماده اتمیزه می شود و در مرحله ی بعدی از کاربید الماس برای پرداخت این روکش استفاده می شود. به این ترتیب یک سطح بسیار شفاف و صاف صیقلی به دست می آید که اصطکاک فوق العاده پایینی خواهد داشت.
کاهش اصطکاک در دیواره‌ی سیلندر نه تنها استهلاک موتور را پایین تر می آورد بلکه در افزایش عمر موتور نیز موثر بوده و راندمان آن را نیز افزایش می دهد. موتور 2.5 لیتری جدید آلتیما می تواند 182 اسب بخار قدرت تولید کند و مصرف سوخت ترکیبی آن نیز تنها 6.3 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

نیسان آلتیما

نیسان آلتیما

نیسان آلتیمای جدید همچنین با گارانتی 5 ساله یا 100 هزار کیلومتری برای موتور عرضه می شود. شاید این اعداد خیلی زیاد نباشند اما برای مشتریان آلتیما مهم هستند و برایشان اهمیت دارد که زیر کاپوت خودرویشان از فناوری های GT-R استفاده شده باشد.
کارخانه ای که نیسان این موتورها را در آن تولید می کند در ایالت تنسی آمریکا قرار دارد و با تولید یک موتور در هر 19 ثانیه می تواند سالانه 1.4 میلیون موتور خودرو تولید کند.


نظرات
 
 
 

///mahdispd

1398/2/12
یه پرسش:نیسان از یه موتور2.5لیتری تونسته فقط 182 اسب بخار قدرت استخراج کنه؟؟اونم با توربو هنوز
 • نادر

  1398/2/13
  آلتیما 2019 :
  188 اسب موتور 2.5 لیتری تنفس طبیعی چهار چرخ متحرک.
  248 اسب موتور 2 لیتری توربو شارژر که عکسش هست.
  شما موتور 190 اسبی 1.6 لیتری جوک اسپرت و تالسیمان که در ایران موجود هست و چند ساله اومده را هم نگاه کنید و عجولانه قضاوت نکنید.
 • پاسخ

  1398/2/13
  مقاله فوق چند اشتباه داره و چند نکته هم میشه بهش اضافه کرد :

  ۱- قدرت ۱۸۲ اسب برای موتور ۲/۵ لیتری تنفس طبیعی هست. ضمنا ۲ نسخه از این موتور روی آلتیمای جدید هست که یکی‌ ۱۸۸ اسب تولید میکنه و اون یکی‌ ۱۸۲ اسب.

  ۲- موتوری که توی این فیلم نمایش داده شده و روی آلتیما نصبه، ۲ لیتری توربو هست. این موتور در نسخه‌های مختلف از ۲۳۶ تا ۲۶۸ اسب تولید میکنه.
  این موتور اولین موتور در دنیاست که از تکنولوژی انحصاری "نسبت تراکم متغیر" نیسان استفاده میکنه.

  ۳- یکی‌ از قابلیت‌های استثنایی این موتور اینه که میتونه خودشو با درصد اوکتان بنزین تطبیق بده و بدون هیچ مشکل فنی‌ و ناک، با انواع مختلفی‌ از بنزین کار میکنه.
  این موتور روی آلتیما به گونه‌ای برنامه ریزی شده که با بنزین اوکتان ۸۷، قدرت ۲۳۶ اسب و با بنزین اوکتان ۹۳، قدرت ۲۴۸ اسب تولید میکنه.

  یعنی‌ اگه این آلتیما به ایران میومد، راحت و بدون مشکل با بنزین معمولی‌ و بدون مکمل، قدرت مطلوب ۲۳۶ اسب رو داشت!

  ۴- تکنولوژی "پرداخت آیینه‌ای دیواره سیلندر" که در این مقاله بهش اشاره شده، بر خلاف آنچه که نوشته شده، چندان جدید نیست و نیسان چند سال قبل این تکنولوژی انحصاری رو عرضه کرد و در چند تا دیگه از موتورهاش هم بکار برده و این تکنولوژی رو تحت لیسانس، در اختیار کمپانی بنز هم قرار داده.

  ۵- در کارخانه نیسان در تنسی آمریکا که در فیلم فوق نشون داده شده، علاوه بر موتورهای نیسان بعضی‌ از موتورهای کمپانی بنز هم توسط نیسان ساخته میشه.

نادر

1398/2/12
آفرین به نیسان و ب ام و و هر کارخانه یا گروهی که محصولات خودشو با نبوغ و ریسک هزینه بر بودن، موش آزمایشگاهی میکنه تا بقیه کارخانه ها بتونن بعد از اطمینان از تکنولوژی ، ادعا کیفیت و برتری کنن.

رامین

1398/2/12
فناوری gtr چیه!! موتور 2.5 لیتری فقط 182 اسب را فناوری پیشرفته میدونید؟ ایران خودرو هم میتونه این توان را بکشه. کمری که کلا خودروی اقتصادی است و به بحث قدرت اهمیت نمیده از موتور 2.5 لیتری 208 اسب کشیده. نیسان اونقد اوضاش بده که رفته با رنو ادغام شده. زیاد تعریف نکنید.
 • مهدی

  1398/2/14
  ماکزیموم قدرت موتور ۲/۵ لیتری تنفس طبیعی آلتیما، ۱۸۸ اسب هست و مقاله فوق اشتباه نوشته. ضمنا طبق سایت تویوتا، قویترین نسخه از موتور ۲/۵ لیتری کمری، ۲۰۶ اسب قدرت داره (کمری XSE) و ۲۰۸ اسب اشتباهه.
  ولی‌ اشتباه اصلی‌ شما اینه که فقط ۲ تا عدد رو مقایسه می‌کنید، در حالیکه موارد دیگه‌ای هست که مهمترن :

  ۱- موتور ۲/۵ لیتری آلتیما در ۶۰۰۰ rpm به ماکزیموم قدرت ۱۸۸ اسب میرسه.
  موتور ۲/۵ لیتری کمری XSE گرچه دارای ماکزیموم قدرت ۲۰۶ اسبه، ولی‌ در ۶۸۰۰ rpm به این قدرت میرسه که خیلی‌ دیره.

  ۲- موتور ۲/۵ لیتری آلتیما در ۳۶۰۰ rpm به ماکزیمم گشتاور ۲۴۴ نیوتون متر میرسه.
  موتور ۲/۵ لیتری کمری گرچه دارای ماکزیموم گشتاور ۲۵۲ نیوتون متر هست، ولی‌ در rpm ۵۰۰۰ به این گشتاور میرسه که اینم خیلی‌ دیره.

  ۳- نسبت تراکم موتور آلتیما ۱۲ هست، ولی‌ نسبت تراکم موتور کمری ۱۳ هست.
  نسبت تراکم بالاتر سبب افزایش حساسیت موتور به اوکتان و کیفیت بنزین، و نیز افزایش حرارت داخل موتور و در نتیجه افزایش استهلاک موتور در درازمدت میشه.

  شکی نیست که خودروهای تویوتا بالاترین کیفیت رو در جهان دارن، ولی‌ مشخصات این موتور کمری در قیاس با اغلب رقبا ضعیفه.
  چون اغلب موتورهای تنفس طبیعی در حدود ۴۰۰۰ rpm به ماکزیموم گشتاور و در حدود ۶۰۰۰ rpm به ماکزیموم قدرت میرسن. ضمنا با نسبت تراکم ۱۳، قدرت و گشتاور بهتری در واحد حجم ارائه میدن.
 • نادر

  1398/2/14
  دوست عزیز
  موتور کمری پورت اینجکش گذاشته پشت دایرکت اینجکشن
  که در مواقع احتیاج، پورت اینجکشن فعال شه من نمی خوام مقایسه کنم ولی مثل بک فایر تو موتور جت میمونه.
  اینکار اولین بار دهه هفتاد کردن و خیلی ساده هم هست.
  نه اختراع نه چیز دیگه ای و مصرف به شدت بالا میره. در اون موقع و از نظر استاندارد گیری و مشخصات موتوری اشتباه بوده.
  شاید این کار در یک کارگاه تیونینگ راحت تر انجام بدن.
  و شاید باب بشه و بقیه خودرو سازی ها هم انجام بدن.
  ولی هنری انجام نداده .
  موتورهای ویوتا بسیار با دوام هستند ولی نیسان همیشه در فناوری جلوتر بوده

امیرحسین نیک زاد- مهندس خودرو

1398/2/12
ما کجاییم در این بحر تفکر..