عوارض واردات خودروهایی صفر شد که هنوز ثبت سفارش آنها ممنوع است!

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با توجه به مصوبه جدیدی که نمایندگان مجلس تصویب کرده اند واردات خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن ها در داخل کشور بدون پرداخت حقوق ورودی مجاز خواهد بود.
به نقل از ایسنا، مصوبه مذکور ماده 4 طرح سازماندهی صنعت خودروسازی است که به همراه ماده 5 این طرح امروز به تصویب رسید.
در ماده 4 عنوان شده که واردکنندگان خودروهای سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید این خودروها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف می باشند. به علاوه دولت نیز میسر است ظرف 5 سال آینده زمینه تولید خودروهای تمام برقی و هیبریدی را در داخل کشور فراهم کند. هزینه‌های مالی ناشی از اجرای این ماده از محل درآمدهای ناشی از اجرای حکم تبصره ذیل ماده 3 این قانون تأمین می‌شود.
طبق مصوبه مجلس در ماده 5، وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت مواد 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب 16/ 11/ 1390 مکلف است در افق سند چشم انداز 20 ساله بسترهای لازم را برای ورود فناوری‌های جدید و مستقل تولید خودرو با همکاری شرکت‌های معتبر خودروسازی جهان و یا به صورت سرمایه گذاری مشترک با شرکت‌های فعال موجود فراهم سازد.
لازم به ذکر است که 3 ماه بعد از لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، این وزارت خانه موظف است به همراه اتاق‌ها و انجمن‌های تخصصی آئین نامه اجرایی این ماده را تهیه و به تصویب هیات وزیران برساند.

حال سوال اصلی اینجا است که ماه ها است واردات هر نوع خودروی سواری ممنوع است و عدم عرضه این خودروها به بازار متوقف شده است. همچنین دولت کنونی تعریف درستی از خودروهای هیبریدی نداشته و قبلاً با مواردی چون خودروهای هیبریدی غیرواقعی نیز مواجه بودیم که هنوز مشخص نیست منظور دولت از این واژه چه نوع خودروهایی بوده است. اما باید ببینیم تفسیر درست از این تصویب مجلس چه بوده و آیا چراغ سبزی بر واردات خودروهای هیبریدی و برقی است؟
نظرات
 
 
 
علی 1398/2/29
حداقل اونهایی که تو گمرک هست رو باید با قیمت پایین ترخیص کنند
معین 1398/2/29
وقتی واردات خودرو ممنوعه حالا اومدیم و عوارض هم نگرفتید چه فایده ! سایپا هم با افتخار هر روز اعلام می کنه 2300 خودرو ناقص داره هر روز تولید می کنه . اگه تولید رفته بالا بگن چند تا خودرو در روز فاکتور میشه . وضع تحویل پراید هم اینطوریه که از مهر 97 هنوز خودرویی به دست مردم نرسیده . فوری ها هم از اسفند هنوز موندن . چرا اینارو اعلام نمی کنند ؟
خودرو 1398/2/29
همین خودرویی هم که تو دست مردمه میخوان از دستشون در بیارن وگرنه چجوری تا ۱۴۰۰ ثبت سفارش ممنوعه؟
masoud 1398/2/30
خوشم میاد ثابت کردن ما طبل تو خالی هستیم
تا قبل از تریم خودرو سازا میگفتن ما هیچ وابستگی نداریم
نمیدونیم دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباس رو
فقط خدا کنه توی موضوع دیگه راست گفته باشن اگه اونم مثل جریان خودرو باشه که دیگه ایران برای همیشه تمومه
Ansari 1398/2/30
سلام
خیلی جاها نوشته که واردات خودروهای هیبریدی و الکتریکی آزاد شده
یعنی با آزاد شدنش و معافیت از پرداخت حقوق ورودی اپتیما یا سوناتا هیبرید به ۲۰۰ میلیون میرسه ؟یا مثلا پریوس به ۱۵۰ میلیون؟
اگه این شکلی باشه عالیه و استقبال خوبی از این ماشینها میشه .

  • حامد 1398/3/1
    عزیز مگه پریوس 10 هزار دلاره یا سوناتا هیبرید 15 هزار دلاره که فرضا عوارض گمرکیم نگیرن واسه وارداتشون این قیمت بشن.تازه هزار جور هزینه دیگه به جز عوارض گمرکی از خودرو های وارداتی می گیرن.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران