خودروهایی که مالیات بر درآمد شامل آنها می‌شود

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
همه دارندگان وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس، مینی‌بوس، تاکسی، وانت‌بار، کامیون و ... مشمول مالیات بر درآمد می‌شوند. در تعیین درآمد مشمول مالیات فاکتورهای مختلفی مانند نوع و مدل خودرو مورد ملاک است که از سوی سازمان امور مالیاتی کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام می‌شود.
به گزارش خودروبانک و به نقل از عصر خودرو، بر اساس ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم، سازمان امور مالیاتی می‌تواند برخی از مشاغل را از انجام بخشی از تکالیف مانند ارائه اظهارنامه مالیاتی، نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون معاف کرده و مالیات آنها را به صورت مقطوع تعیین و وصول نماید. وسایل نقلیه نیز جزو این دسته از مشاغل هستند که مالیاتشان از سوی سازمان امور مالیاتی به صورت قطعی اعلام می‌شود.
مهلت مؤدیان مالیاتی
مؤدیان مالیاتی موضوع این فصل موکلف هستند خرداد هر سال نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال قبل اقدام کنند. بر اساس جز (ج) تبصره ماده واحده قانون بودجه ۹۶ برای سال‌های ۹۰ تا ۹۴ شرط تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای معافیت مالیاتی برداشته شده است. همچنین در صورت عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در وقت مقرر معادل ۳۰ درصد مالیات قطعی شده و غیرقابل بخشش خواهد بود و مشمول جریمه‌ای معادل ۲.۵ درصد مالیات به ازای هر ماه دیرکرد پرداخت مالیات پس از اتمام سر‌رسید مقرر می‌شود.
مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیات بر درآمد وسایل نقلیه
مدارک مورد نیاز شامل اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت ماشین، برگ سبز خودرو، اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی (در صورت انتقال برای خریدار و فروشنده) می‌باشد.
همچنین مدارک لازم برای اخذ مفاصا حساب مالیاتی شامل ارائه مدارکی از مراجع مربوطه مبنی بر فرسوده بودن و اسقاطی بودن خودرو (در صورت فرسوده بودن)، استعلام دفاتر اسناد رسمی مبنی بر صدور گواهی یا تکمیل کردن فرم درخواست مفاصا حساب، اصل و تصویر وکالت نامه و سایر مدارک مانند تصادفی، پارکینگ مراکز انتظامی و ... هر یک بر حسب موارد خاص باید ارائه شود.
نظرات
 
 
 
حمیدرضا 1398/3/4
خدائیش دولتی که این همه برای آبادانی این مملکت داره زحمت میکشه حقشه که از همه مخصوصاً حقوق بگیرها و اکثر ملت که زیر خط فقر دارند زندگی میکنند به هر طریق ممکن مالیات بگیره...!!!

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران