اولین ایربگ های بیرونی برای ضربات جانبی آزمایش شد + فیلم

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
سال هاست که شرکت های بزرگ خودروسازی و همچنین توسعه دهندگان تجهیزات ایمنی اتومبیل با یک چالش بزرگ مواجه هستند و آن هم جلوگیری از برخورد وسایل نقلیه با یکدیگر و یا در مرحله دوم، وارد آمدن کمترین آسیب به اتومبیل و به دنبال آن کمترین آسیب به سرنشینان داخل کابین هنگام وقوع تصادفات خواهد بود که بلااستثنا تمامی نتیجه‌ها به طراحی و ساخت ایربگ‌های بیرونی ختم شده است، اما انجام اینکار در عین حال که یک ایده ساده و جامع دارد، پیچیدگی های بسیار زیادی داشته و باعث شده تا بسیاری از خودروسازان و شرکت های توسعه دهنده تجهیزات ایمنی از رسیدن به این هدف ناکام باشند. هرچند این شرایط پایدار نبوده است و بعد از سال ها انتظار، شرکت ZF موفق به طراحی ایربگ های جانبی و آزمایش آن به صورت عملی شده است، اما این پروژه راه زیادی برای توسعه نهایی دارد و حداقل طی 5 سال آینده نباید انتظار تجاری سازی و استفاده همگانی از این سیستم بر روی وسایل نقلیه مختلف را داشته باشیم.

اولین ایربگ های بیرونی برای ضربات جانبی آزمایش شد

اولین ایربگ های بیرونی برای ضربات جانبی آزمایش شد


همانطور که گفتیم، شرکت آلمانی ZF به عنوان طراح سیستم های ایمنی و خلق کننده ایده های نو برای وسایل نقلیه مختلف، یک پروژه پیچیده را برای عملی کردن یک ایده ساده بدست گرفته است و در نهایت موفق به طراحی و آزمایش اولیه آن شده است، هرچند معرفی این سیستم در سال 2018 میلادی انجام شده بود. ایربگ های بیرون از اتومبیل برخلاف گزینه های تعبیه شده در داخل کابین که پس از برخورد باز شده و از سلامت سرنشینان داخل کابین حفاظت می کند، نیاز است که پیش از برخورد فعال شده و شدت ضربه به اتومبیل را تا حد امکان کاهش دهد و از این رو شرکت ZF با در نظر گرفته سنسورهای تشخیص خطر و نزدیک شدن سریع اجسام به خود، در مراحل اولیه توسعه خود موفق شده تا ایربگ های بیرونی اتومبیل را در زمان مناسب باز کرده و از شدت ضربه کم کند.
شرکت توسعه دهنده این سیستم ایمنی ادعا می کند که ایربگ های جانبی آن در زیر درب های اتومبیل جاسازی شده و ابعادی بین 5 الی 8 برابر بزرگ‌تر از ایربگ های ایمنی رانندگان دارد، اما با این وجود در عرض تنها 150 میلی ثانیه باز شده و باعث می شود تا بین 30 الی 40 درصد شدت ضربه و آسیب وارد شده به سرنشینان داخل کابین کمتر شود، این درحالیست که اگر یک خودرو ایربگ های ایمنی همیشگی خود بویژه ایربگ های جانبی داخل کابین خود را داشته باشد، می تواند از سلامت سرنشینان داخل کابین به خوبی محافظت کند، ولی خب همانطور که در ابتدای خبر ذکر شد، این پروژه در مراحل اولیه توسعه خود قرار داشته و نباید انتظار تجاری سازی و استفاده عمومی آن را طی مدت زمان محدودی، آن هم اگر پروژه به توسعه کامل رسیده باشد را داشته باشیم.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران