نماینده مجلس: انحصار خودرو در ایران به پایان می‌رسد

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
به گفته نماینده مردم خمینی‌شهر در بهارستان طرح ساماندهی بازار خودرو در مجلس مطرح و برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شده است.
به نقل از فارس، سید محمد جواد ابطحی در خصوص طرح مذکور توضیح داد اهمیت این طرح از این منظر است که به واسطه آن کیفیت خودروها افزایش یافته و قیمت ها نیز سازماندهی خواهد شد.
وی در ادامه توضیح داد که نباید از اهمیت ایمنی و رعایت استانداردهای جهانی در خصوص آلایندگی ها به سادگی گذشت کرد. بسیاری از خودروهای فعلی موجود در بازار از ایمنی کافی برخوردار نبوده و از بعد آلایندگی نیز با استانداردهای جهانی بسیار فاصله دارند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت امید می رود طرح سازماندهی بازار خودرو بسیار خوب و اثرگذار باشد و بتواند انحصار خودرو را در بازار کشورمان بشکند و خودروسازان را بردن به بالا بردن کیفیت خودروها وادار کند.
وی در ادامه توضیح داد که طرح مذکور حاشیه سود مافیای خودرو را به خطر انداخته و به همین دلیل مافیای خودرو در اجرای آن سنگ اندازی می کنند. اما با همکاری وزارت صنعت و معدن تجارت، سازمان بازرسی کل کشور و دیگر نهادهای مسؤول در اجرای این طرح از سنگ‌اندازی‌ها جلوگیری خواهد شد.
ابطحی توضیح داد که در طرح سازماندهی بازار خودرو پیشنهاد شده که خودروهای هیبریدی و برقی به کشور وارد شوند و تعرفه آنان برداشته شود. در این طرح برای جلوگیری از آلودگی هوا واردکننده‌های خودرو موظف شدند معادل خودروهای وارد شده، خودرو اسقاطی را از رده خارج کنند مثلاً اگر دو خودرو هیبریدی وارد شد، دو خودرو اسقاطی از رده خارج شود.
ماده (3) طرح ساماندهی بازار خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف می‌کند تا با همکاری وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیرو و راه و شهرسازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به تدوین سند راهبردی فناوری‌های نوین در صنعت خودروسازی ازجمله خودروهای تمام برقی، تمام هیبریدی (مدل‌هایی که قابلیت شارژ از طریق اتصال به منبع‌های خارجی برق را نیز دارند) اقدام کند.
همچنین طبق ماده (4) این طرح واردات خودروهای سواری تمام برقی–هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل بدون پرداخت حقوق ورودی معاف میسر بوده و دولت موظف است زمینه تولید داخل خودروهای مذکور را ظرف مدت 5 سال فراهم کند. هزینه‌های مالی ناشی از اجرای این ماده از محل درآمدهای ناشی از اجرای حکم تبصره ذیل ماده (3) این قانون تأمین می‌شود.
نماینده مردم خمینی‌شهر در در خصوص اثرگذاری این طرح نیز عنوان کرد از زمانی که طرح مذکور کلید زده شده شاهد اثرگذاری آن بر روی قیمت‌ها و کاهش قیمت خودروهای داخلی و خارجی بوده ایم که البته به دلیل مسائل روانی و بالا رفتن ارزش ارز مجدد قیمت‌ها صعود پیدا کرده اند. به گفته او امید می رود که طرح سازماندهی بازار خودرو بتواند تورم های انتظاری و روانی بازار را نیز کنترل کند.
نظرات
 
 
 
حمید 1398/4/5
وارد کننده موظف شد که خودروی فرسوده اسقاط کند دقیقا یعنی چی؟
یعنی موظف شد پول بابت کاری که انجام نمیشه پرداخت بشه و قیمت تمام شده ماشین بالا بره
مصطفی 1398/4/5
"تمام هیبریدی (مدل‌هایی که قابلیت شارژ از طریق اتصال به منبع‌های خارجی برق را نیز دارند)" عزیزم به اون میگن پلاگین هیبرید، مشخصا وقتی با این سطح معلومات طرح می نویسین برای بازار خودرو مشکلات بازار خودرو یه شبه کاملا حل میشه
محمد 1398/4/5
"انحصار خودرو در ایران به پایان می‌رسد" زهی خیال باطل! پایان یافتن انحصار یعنی نابودی مافیای خودورسازی..و اینم که جز محالاته! فقط یک راه داره اونم مردمن! که اون یک راه هم بستست!
احمد 1398/4/5
باز موسم انتخابات داره نزدیک میشه و نمایندگان پوپولیست شروع کردن به سر دادن شعارهای عوام فریبانه! متاسفم برتی پوپولیستهای منفعت طلب که از خدا غافل شده اند.

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران