آخرین اخبار از تولید پژو 301 در ایران

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
خودرو پژو ۳۰۱ از جمله خودروهای است که قرار بود پس از برجام و به کمک شرکت‌های اروپایی در ایران تولید و راهی بازار کشورمان شود. با خروج شرکای اروپایی سرنوشت این خودرو در هاله‌ای از ابهام فرو رفت تا اینکه تولیدکنندگان ایرانی عنوان کردند که قصد دارند به کمک صنایع زیرساختی از جمله صنایع دفاعی کشور این خودرو را به صورت کاملاً داخلی تولید کنند
به نقل از ایسنا، مازیار بیگلو دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در خصوص پروژه ساخت پژو ۳۰۱ توضیح داد که قطعات الکترونیکی این خودرو و سایر خودروها در کشور ما تولید نشده و به همین منظور در پروژه تولید این خودرو به مشکل خورده ایم.
وی عنوان کرد که قطعه سازان در هیچ کجای دنیا به سراغ تولید آی سی یا برد الکترونیکی مورد نیاز خود نمی روند چرا که این روش مقرون به صرفه نبوده و در واقع بدین معنی است که قطعه سازان خود مواد موردنیاز خود را تولید کنند.
بیگلویی در ادامه گفت با توجه به شرایط خاص کشور امید می رود که به کمک صنایع دفاعی که از زیرساخت های خوبی برخوردار است بتوان محصولات الکترونیکی مورد نیاز خودروها همچون آی سی ها و ترانزیستور های خاص را در داخل کشور تولید کرد.
وی همچنین عنوان کرد که برای ساخت خودرویی مثل پژو ۳۰۱ احتیاج به واردات برخی قطعات و مواد اولیه بوده چرا که تولید این قطعات در کشور مقرون به صرفه نبود یا امکانات و تکنولوژی تولید آنها وجود ندارد. ما نمی‌توانیم به دور خود دیوار کشیده و تصور کنید که در یک جزیره زندگی می کنیم.
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو در انتها یادآور شد که این اولین بار است که تولیدکنندگان ایرانی از جمله خودروسازان و قطعه سازان بدون حضور هیچ شریک خارجی به دور هم جمع شده و قصد دارند تا در زمینه خودکفایی و داخلی سازی یک خودرو به عمق ۱۰۰ درصدی برسد. به طور قطع اگر برخی زیرساخت‌های مربوط به صنایع مادر در این زمینه آماده شود درصد خودکفایی در ساخت پژو ۳۰۱ بیشتر خواهد شد زیرا از زمانی که قرار بود این خودرو تولید شود عمق خودکفایی آن مانند خودروهای پر تیراژ داخلی بالا در نظر گرفته شد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران