تمامی خودروهای الکتریکی، ملزم به تولید صداهای هشداردهنده شدند

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خودروهای الکتریکی، بی سروصدا بودن آنهاست که باعث کاهش پارازیت‌ها در سطح شهرهای بزرگ می‌شوند. اما این بی سروصدا بودن افراطی، برای خودروهای برقی دردسرساز شده، چرا که برخی از این خودروهای هیبریدی یا الکتریکی، به قدری آرام حرکت می‌کنند که عابران پیاده قادر به شنیدن صدا و تشخیص آنها نیستند. اکنون و مطابق قوانین جدید اتحادیه اروپا، تمامی سازندگان خودروهای برقی و هیبریدی، می بایست محصول تولیدی خود را به سیستم هشدار صوتی برای عابران پیاده یا AVAS مجهز نمایند. اجرای این قانون برای خودروهای برقی از جولای 2019، و برای خودروهای هیبریدی، از جولای 2021 اجباری خواهد بود.
مطابق تحقیقات صورت گرفته، بیشترین تصادفات با خودروهای برقی یا هیبریدی زمانی اتفاق می‌افتد که راننده در حال عقب رفتن است یا آنکه با سرعتی کمتر از 20 کیلومتربرساعت حرکت می‌کند. بنابراین در این شرایط، این سیستم هشداردهنده سروصدای بیشتری تولید می‌کند. مایکل الیس، وزیر راه و ترابری اتحادیه اروپا، استفاده از این سیستم هشداردهنده صوتی را راهی مناسب برای توسعه حمل و نقل سبز در این قاره می‌داند، چرا که با استفاده از آن، مشکلاتی که مربوط به افراد کم شنوا یا نابینا پیش می‌آمده، دیگر تکرار نمی‌شوند. برخی از خودروسازان مدتها پیش متوجه این مساله شده بودند، از جمله آنها می‌توان به نیسان و جگوار اشاره کرد، که با نصب یک سیستم هشدار دهنده صوتی، موجب شده‌اند خودرو برقی در هنگام مواجهه با عابران پیاده، سروصدا تولید کند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران