دلیل رشد قیمت‌ها در بازار بی‌مشتری خودرو چیست؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با ارائه طرح های فروش فوری خودرو طی ماه های گذشته از جانب خودروسازان انتظار می‌رفت که بازار به سمت کاهشی شدن قیمت ها گام برداشته و رکود شدید حاکم بر آن از بین برود. البته عدم تحویل به موقع خودروهای ثبت نامی نیز در این میان بی تأثیر نبوده و بر تورم بازار خودرو کشورمان افزوده و سبب افزایش قیمت خودروها شده است.
به نقل از خبرآنلاین، به گفته بسیاری از فعالان بازار خودرو کشورمان اگر خودروهای ناقص انبار شده در پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و هر چه زودتر تحویل مشتریان داده شود و عرضه خودرو روند مناسبی را به خود گیرد، قیمت خودرو در بازار کاهش یافته و فضا به سمت افزایش رونق خواهد رفت.
در شرایط فعلی که نبود مشتری در بازار کاملا محسوس است بسیاری از نمایشگاه داران اقدام به خرید خودرو با تفاوت قیمت آشکار نسبت به قیمت های اعلامی کرده و به همین دلیل فروشندگان متمایل اند که خودروی خود را بی‌واسطه به خریداران واقعی بفروشند. از طرف دیگر کاهش قیمت ارز و تثبیت آن در کانال ۱۲ هزار تومان این انتظار را به وجود آورده است که بازار خودرو نیز باید واکنش نشان داده و مسیر کاهشی را در پیش بگیرد. البته بازار خودرو حرکت خلاف جهت بازار ارز را در پیش گرفته و گفته می شود علت اصلی این موضوع نیز به شیوه تزریق خودرو به بازار از سوی خودروسازان باز میگردد.
آنچه در این فضا اهمیت دارد، این است که خودروی صفر کیلومتر این روزها برای سرمایه گذاران اهمیت ویژه ای را داراست اما خودروهای دست دوم برای مصرف کنندگان واقعی اولویت خرید محسوب می شود.
خودروهایی که قیمت آنها در بازه قیمتی ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان بوده در طی دو ماه گذشته روند نسبتاً باثباتی را در پیش گرفته و خودروهایی که در محدوده ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان قرار دارند با افزایش قیمت مواجه شده اند. به عنوان نمونه سراتو ۲۰۰۰ در دو ماه اخیر ۱۸ میلیون تومان افزایش قیمت داشته و از ۲۸۲ میلیون تومان در اردیبهشت ماه به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان در حال حاضر رسیده است.
در این شرایط فعالان بازار تنها افزایش و عادی سازی روند تحویل خودروهای ثبت نامی را کلید بهبود وضعیت بازار خودرو کشورمان نمی دانند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران