احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
بیست و یکم فروردین ماه سال جاری بود که پلیس راهنمایی و رانندگی از معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به دلیل اخذ غیرقانونی عوارض ورود به طرح زوج و فرد شکایت کرد. حالا هیات تخصصی دیوان عدالت اداری این شکایت را وارد دانسته و برای اتخاذ تصمیم نهایی در این خصوص شکایت مذکور را به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ارسال کرده است.
به نقل از تسنیم، از جمله دلایل این شکایت نارضایتی عمومی بین شهروندان به علت تحمیل هزینه‌های اضافی و غیرمنطبق با حقوق مکتسبه رانندگان در استفاده از خودروهای شخصی، محدود کردن بهره‌مندی از مردم از خودروی شخصی علی‌رغم پرداخت عوارض خودرو توسط مالکان به صورت سالیانه به شهرداری، عدم انطباق تعدد جریمه با ارتکاب یک تخلف، عدم سازوکار مناسب و پیش‌بینی توسعه حمل‌ونقل عمومی جهت دسترسی مردم و کاهش زمینه استفاده از شهروندان از خودروی شخصی، عدم توسعه حمل‌ونقل عمومی و جایگزینی تاکسی‌ها و اتوبوس‌های فرسوده، عدم اجرای طرح ترافیک در روز پنجشنبه و افزایش ترافیک در سطح معابر، نارضایتی مردم به دلیل عدم اطلاع‌رسانی دقیق و اعمال نرخ نامه یک‌سویه بدون توجه به میزان انطباق با تخلف و عدم هماهنگی با مراجع ذی‌صلاح اعلام شده است.
در متن ارسالی از اداره حقوقی پلیس راهور ناجا به هیئت عمومی دیوان عدالت اداری آمده است: «بر اساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده و گزارش‌های مکرر از سوی سازمان‌ها و شهروندان، اخذ عوارض در محدوده طرح زوج‌وفرد در طول سال جاری (سال 97) علاوه بر اینکه موجب تضییع حقوق شهروندان شده، نارضایتی عمومی را نیز در پی داشته است. خواهشمند است در راستای اعمال اصل 173 قانون اساسی و ماده 10 قانون آئین دادرسی و تشکیلات دیوان عدالت اداری به اجحافی که در حق شهروندان در این موضوع روا داشته شده، تظلم‌خواهی و رسیدگی شود».
نظرات
 
 
 
على 1398/4/26
كار به خوب و بد اين طرح ندارم اما تنها دليلش اينه كه به جاى رفتن پول جريمه تو جيب پليس و دولت ، پول عوارض تو جيب شهردارى ميره و اينا ناراحت مردم نيستن نگران خودشونن
سعید 1398/4/26
دولت با کسری بودجه بی سابقه ای درگیر است و در این اوضاع سخت اقتصادی که مردم تحمل می کنند راحت ترین کار جبران کسری بودجه به شیوه های شبیه این از جیب ملت است.هر چند می دانم نظرم را منتشر نمی کنید
بیچاره 1398/4/27
خدا رو شکر دیگه به شهرداری عوضی پول نمی دیم
احسان 1398/4/28
پلیس راهور افتاده جلو از حق تزریق سم دارندگان خودروهای شخصی به ریه باقی شهروندان حمایت می‌کنه!؟

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران