کاهش قیمت ارز چقدر بر قیمت خودرو تاثیر گذار است؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
حسین کاکایی کارشناس مسائل اقتصادی درباره تاثیر قیمت ارز بر قیمت خودرو اظهار داشت: در حال حاضر دولت به شدت مصارف ارزی خود را تحت کنترل درآورده و این موضوع را می‌توان در بازار خودرو مشاهده کرد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وی ادامه داد: در سال گذشته قیمت دلار به ۱۹ هزار تومان رسید و این حباب قیمت‌ها فقط میان افراد سودجو در بازار به وجود آمده بود.
وی در ادامه درباره ادامه روند کاهش قیمت‌ها گفت: باید دید قیمت ارز تا کی و کجا به روند کاهشی خود ادامه می‌دهد. اگر قیمت ارز روند کاهشی خود را ادامه دهد، قیمت خودرو نیز کاهش خواهد یافت.
کاکایی در ادامه بیان داشت: قیمت‌های داخل هنوز به روز نیست و به ثبات نرسیده است. متاسفانه در این مدت حدود ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم که این رقم در خودروها اعمال نشده است.
قیمت خودرو در مسیر کاهشی
این کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه بیان داشت: برخی مواد اولیه ساخت قطعات در صنعت خودروسازی در داخل کشور به تولید می‌رسد که افراد سودجو در این حوزه دخالت می‌کنند. خوشبختانه دولت به این قضیه ورود کرده و با تمهیداتی که اندیشیده که یکی از آنها کنترل نرخ ارز است، کالاهای بورسی و مواد اولیه کنترل می‌شود.
وی در ادامه درباره علل دیگر کاهش قیمت خودرو گفت: کاهش تقاضا یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت خودرو است. در سه ماه اخیر شاهد کاهش تقاضا در بخش خودرو و ارز بوده‌ایم.
وی در ادامه درباره قیمت خودروهای وارداتی بیان داشت: قیمت خودروهای خارجی وابسته به ارز است و با توجه به ممنوعیت واردات این خودروها، بازار وارداتی‌ها دارای حباب زیادی است.
وی در پایان گفت: امیدواریم با کنترلی که بانک مرکزی داشته، قیمت‌ها به ثبات برسد و این جنگ اقتصادی را پیروز شویم.
نظرات
 
 
 
مصطفی 1398/4/31
قیمت پراید 131 با دلار 3500 تومان 22 میلیون بوده الان با قیمت 44 میلیون چطور حساب میکنین که 30 درصد افزایش قیمت داره؟
Alireza barooti 1398/4/31
تقریباً هیچ تاثیری نداشته !!!! کاهش اندک قیمت خودروها به دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه است که اینها بخاطر کاهش قیمت ارز اتفاق افتاده . در واقع شرکت های خودرو ساز و دلالان محترم به هیچ وجه قائل به این موضوع نیستند که متناسب با کاهش قیمت ارز قیمت محصولات خود را کاهش دهند و فقط به این دلیل که مشتریان تمایلی به خرید ندارند مجبور شده اند اندکی قیمتها را پایین بیاورند وگرنه کاهش قیمت خودروها ( چه داخلی و چه وارداتی) به هیچ وجه متناسب با میزان کاهش قیمت ارز نیست .

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران