گیربکس ZF برای خودروهای برقی + فیلم

عکس نویسنده
گروه خودرو
نویسنده
اگر اخبار دنیای خودرو و به خصوص برند بی ام و را دنبال کرده باشید امکان ندارد که نام ZF به گوشتان نخورده باشد. ZF یک شرکت آلمانی فعال در تولید قطعه و فناوری های مربوط به خودرو است. گیربکس 8HP هشت دنده ی خودکار این شرکت سال هاست روی تقریبا تمامی مدل های بی ام و و حتی بسیاری از خودروهای لوکس دیفرانسیل عقب دیده می شود. خودروهایی مثل آئودی، آلفارومئو و حتی جیپ گرند چروکی هم از گیربکس ۸ دنده ی ZF استفاده کرده اند. ZF به تازگی از یک گیربکس دو دنده برای خودروهای برقی رونمایی کرده است.
این گیربکس یک مجموعه ی کامل سیستم محرک برقی است و شباهت زیادی به سیستم خودروهای برقی بی ام و دارد. در این سیستم جدید موتور برقی و جعبه دنده ی دو سرعته به صورت یکپارچه درون یک هوزینگ (محفظه) جاسازی شده اند. گرچه بی ام و نیز در خودروهای برقی خود از روش مشابهی استفاده می کند ولی سیستم جدید ZF یک تفاوت بزرگ با بقیه دارد و آن دو سرعته بودن جعبه دنده است.

به گفته ی ZF اصلی ترین مزیت استفاده از جعبه دنده ی دو سرعته به جای تک سرعته افزایش راندمان و برد خودروی الکتریکی است. از نظر حرکتی نیز این جعبه دنده دست خودروسازان را باز تر می کند چون تا امروز در خودروهای برقی، سازنده ی خودرو ناچار بود بین حداکثر سرعت بالا و گشتاور بالا در دور پایین یکی را انتخاب کند.
هدف اصلی ZF از ساخت گیربکس دو دنده برای خودروهای برقی افزایش برد آنها است چون هر یک یک درصدی که بتوان راندمان یک خودروی الکتریکی را بالاتر برد شعاع حرکتی آن دو درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
سیستم الکتریکی جدید ZF همچنین از یک طراحی مدولار و انعطاف پذیر برخوردار است و امکان استفاده از آن در انواع خودروهای بزرگ و کوچک وجود دارد. یعنی می توان الکتروموتورهای کوچک و بزرگ را روی آن نصب کرد.
هنوز بسیاری موافق قرار دادن گیربکس برای خودروهای برقی نیستند چون به خاطر دور موتور بالای آنها، خودروهای برقی می توانند با همان یک دنده به سرعت های بالا هم برسند اما ZF دنده ی دوم را برای پایین آوردن دور موتور در سرعت بالا قرار داده است تا برد خودرو بیشتر شود.
برای اینکه درک بهتری از این سیستم جدید داشته باشید ویدیو زیر را از دست ندهید.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران