رنو 4 با پیشرانه الکتریکی بازگشت

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
رنو 4 محصولی اقتصادی از این شرکت فرانسوی است که پاسخی به فولکس بیتل آلمانی بود و اولین ماشین خانوادگی دیفرانسیل جلو در جهان محسوب می‌شود. این خودرو که در چند سگمنت عرضه می‌شد، توانست مشتریان زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب کند و حتی به ارتش نیز راه یابد. حال و پس از گذشت چندین دهه، این خودرو با پیشرانه الکتریکی رنو توئیزی در قالب خودرویی به نام One-e-Plein Air و شکل ماشین ساحلی، به بازار بازگشته است. این خودرو حاصل همکاری سه بخش رنوکلاسیک، قسمت طراحی رنو و شرکت تامین کننده قطعات Melun Rétro Passion است.
محبوبیت فوق العاده رنو 4 با فروش بیش از هشت میلیون دستگاه در جهان، علت اصلی انتخاب این خودرو توسط رنو بود. علاوه برآن، تمامی رقبای هم‌دوره رنو 4 ، از جمله مینی ماینر ، فولکس واگن بیتل و سیتروئن مائوری، هم‌اکنون با پیشرانه برقی در بازار حضور دارند. رنو E-Plein Air در مدت شش ماه ساخته شده و از یک موتور برقی با قدرت 17 اسب بخار و باتری لیتیوم یون 6.1 کیلووات ساعتی بهره می‌گیرد. رنو 4 برقی از سیستم چهارچرخ محرک نصب شده بر روی رنو توئیزی بهره می‌برد و حدود 130 کیلوگرم از آن سنگین تر است. هنوز جزئیات دقیق در خصوص عملکرد رنو 4 برقی اعلام نشده، اما پیش‌بینی می‌شود که عملکردی همچون رنو توئیزی داشته باشد، حداکثر سرعت این خودرو 79 کیلومتر بر ساعت برآورد شده، هر چند در آزمایشات اولیه، رنو E-Plein Air توانست به سرعت 83 کیلومتر بر ساعت دست یابد.
رنو 4 برقی با برخی تغییرات ظاهری همراه بوده است، از جمله صندلی‌های آبی رنگ، جلوپنجره جدید، افزودن محفظه‌ای برای چمدان و حذف صندلی‌های عقب، جهت ایجاد فضای راحت برای راننده. فاصله بین دو محور رنو 4 کوتاه‌تر شده و از سیستم تعلیق رنو JP4 از دهه 1980، که قوی‌تر و هماهنگ‌تر است بهره گرفته شده است. چرخ‌های بزرگ‌تر نیز به حرکت خودرو در ساحل کمک می‌کنند. پایه و اساس این خودرو، از نمونه نظامی رنو 4 گرفته شده است. این خودرو کلاسیک برقی، هم‌اکنون با قیمت 79 هزار پوند در دسترس است و بزودی شاهد قیمت‌گذاری فورد موستانگ کلاسیک با موتور برقی نیز خواهیم بود.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران