رشد تقاضا برای ماشین تصادفی در بازار

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
افزایش شدید قیمت در بازار خودرو، موجب شده که خرید و فروش خودرو صفر کیلومتر دوران راکدی را سپری کند، با این وجود، بازار خودروهای دست دوم و ماشین تصادفی از این گرانی تاثیر کمتری دیده و همچنان خریداران و فروشندگان فعالی را به خود می‌بیند. بنابر گفته‌های فعالان بازار خودرو ، کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان ایرانی، موجب شده که بازار خودروهای دست دوم و تصادفی گرم شود. یکی از محبوب‌ترین محصولات در هر دو بازار، پراید است و به خصوص پراید تصادفی طرفداران زیادی دارد. پس از پراید، پژو 206 و تندر 90 دو خودرو پررونق و پرتوجه بازار هستند و رکود برای آنها، چه صفرکیلومتر، چه دست دوم و چه تصادفی، معنایی ندارد. سود خرید و فروش خودروهای تصادفی خارجی نیز برای دلالان کم نیست و این رقم در بعضی اوقات، به بالای ده میلیون تومان نیز می‌رسد.
بنابر تحقیق روزنامه شهروند، اکثر مشتریان بازار ماشین های دست دوم و تصادفی، دلالان هستند، و انگیزه آنها از ورود به این بازار نیز کسب سود بیشتر است. بنابر یافته‌ها، به دلیل آن‌که قیمت خودروهای صفر مشخص است، دلالان از هر خودرو حدود یک الی یک و نیم میلیون تومان سود کسب می‌کنند، اما خودروهای تصادفی و دست دوم، قابلیت مانور بیشتری داشته و سودآوری آنها برای دلالان بیشتر است. با توجه به وضعیت پیش آمده در بازار، و کاهش شدید تقاضا برای خودرو در بازار، معمولا توافقاتی نیز بین فروشنده خودرو و دلال صورت می‌گیرد و هر کدام بخشی از سود فروش خودرو دست دوم، تصادفی یا صفر کیلومتر را کسب می‌کنند. افزایش قیمت خودروهای صفر کیلومتر، تاثیرات خود را بر بازار خودروهای دست دوم و تصادفی گذاشته و معامله این خودروها، اکنون با سود بیشتری برای فروشندگان همراه است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران