دانگ فنگ به توسعه وسایل نقلیه هیدروژنی خواهد پرداخت

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
خودروهای درون سوز همچنان رتبه اول فروش جهانی را در اختیار دارند، اما رفته رفته جایگاه آنان سست شده و خودروهای دوست دار محیط زیست جای آنان را خواهند گرفت و رشد قابل توجه خودروهای دوست دار محیط زیست هم نوید این موضوع را می دهد، از طرفی دیگر هم وسایل نقلیه تمام الکتریکی رشد چشمگیری داشته اند و با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن باتری های نسل جدید، محدوده حرکت آنان به شدت افزایش پیدا کرده است، ولی خب همچنان زمان نسبتا زیادی باید صرف کرد تا باتری های آن حتی با شارژرهای سریع دوباره احیا شود، اما در چند سال اخیر یک سیستم محرک نوین روی کار آمده است که مزیت هر دو سیستم محرک درون سوز سنتی و سیستم های محرک تمام الکتریکی را دارد و آن هم سیستم های محرک "هیدروژنی" خواهند بود که هم میزان آلایندگی بسیار پایینی دارند و همچنین زمان کمی برای پر کردن باک آن نیاز خواهد بود.
حال دولت چین برای رسیدن به سیستم های محرک هیدروژنی، اخیرا یک قرارداد همکاری با شعبه استان "هوبئی" شرکت خودروسازی دانگ فنگ امضا کرده است و در کنار آن موسسه تحقیقات مرکزی SPIC و همچنین دانشگاه فناوری ووهان نیز دیده می شود تا با تشکیل دادن یک تیم خبره، هرچه سریع تر وسایل نقلیه هیدروژنی و زیرساخت های مورد نیاز آن راه اندازی شود.
در این قرارداد آمده است که به طور خاص شرکت خودروسازی دانگ فنگ بر روی توسعه وسایل نقلیه هیدروژنی کار کند و موسسه تحقیقات مرکزی هم ریاست تحقیق و توسعه سیستم های هیدروژنی را برعهده داشته باشد، در این مسیر دولت محلی چین ضمانت تامین منابع هیدروژن و راه اندازی ایستگاه های سوخت گیری هیدروژن را داده است و دانشگاه فناوری ووهان نیز پشتیبانی فنی و استعدادهای لازم را برای توسعه وسایل نقلیه هیدروژنی در اختیار گروه قرار خواهد داد تا در مجموع به یک هدف مشترک برسند و آن هم ساخت ایستگاه های سوخت رسانی هیدروژن، تولید، ذخیره سازی، حمل و نقل هیدروژنی، معرفی وسایل نقلیه هیدروژنی و در نهایت ترویج استفاده از وسایل نقلیه هیدروژنی خواهد بود.
این توافقنامه به مدت 5 سال قابل اجرا خواهد بود و پس از اتمام مدت اعتبار، این توافقنامه می تواند توسط همه طرف های قرارداد دوباره تمدید شود، البته اگر کاملا غیرقابل اعتراض باشد. دولت چین در نظر دارد که تا سال 2030 میلادی نزدیک به 1000 ایستگاه سوخت گیری هیدروژن ایجاد کند و 1 میلیون وسیله نقلیه با سیستم محرک هیدروژنی در سطح کشور خود عرضه کند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران