هزینه طراحی سمند ۳۵۰۰ میلیارد تومان (با نرخ ارز امروز) بوده است

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
پیش از این در خبری به اطلاع شما رساندیم که هزینه طراحی صندوق پژو ۲۰۶ صندوق دار با توجه به نرخ فعلی ارز چیزی در حدود سه هزار میلیارد تومان بوده که رقم قابل توجهی است.
به نظر می رسد این روال کاملا تکراری بوده و گویا فساد خودروسازان تمامی ندارد.
به تازگی خبر رسیده است که هزینه طراحی سمند نیز با توجه به نرخ فعلی ارز چیزی در حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان است.
بهرام پارسایی سخنگوی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در صفحه شخصی خود در توییتر توضیح داد:
«فساد خودروسازی جدید نیست. در دهه ۷۰ که بزرگترین اختلاس تاریخ کشور ۱۲۳ میلیارد بود، برای طراحی سمند، ۱۲۰ میلیارد تومان با ارز ٤٠٠ تومانی، معادل ٣٥٠٠ میلیارد تومان امروز، پرداخت شد و این طراحی گران نه جذاب بود نه استاندارد.
البته این مبلغی است که خودروساز اعلام کرده، اما اسنادی در دست است که نشان می‌دهد وام اخذ شده بابت طراحی خودروی ملی بیشتر از این مبلغ است و این در حالی است که یک طراح ایرانی برندهای معتبر خودرو در جهان، همان زمان حاضر بود به رایگان، طراحی خودروی ملی را انجام دهد. اما چون برای سودجویان، منفعت نداشت، نپذیرفتند.
زمان استاندارد طراحی یک خودرو در جهان هم دو تا سه سال است ولی طراحی سمند ٧ سال زمان برد. ‌این مشت نمونه خروار بود و به زودی پرده‌ای دیگر از یک فساد بزرگتر در ⁧مافیای خودرو⁩ را اعلام می‌کنم.»
نظرات
 
 
 
بهنام 1398/5/30
دکتر سخن از زبان می گویی.
سپاس دکتر عزیز ولی زورت به این ظحاک ماردوش مافیای خودرو نخواهد رسید.لطفا مراقب خودت باش.
محمد 1398/5/30
وضعیت مملکت ما خیلی 10 برابر وخیم تر از اون چیزیه که سریال هیولا نشون میده.
احمد 1398/5/31
واقعا حالم از این نماینده ها بهم می خورد! وقتی فصل انتخابات نزدیک می شود شروع به زدن درد دل ملت می کنند. وقتی رای گرفتند تا سه سال خفهقان می گیرند! خدا از هیچ ادم نامردی نگذر به ویژه نامردی که با دروغ و ریا در جایی نشسته که شایستگیش را ندارد.
امیر 1398/5/31
بیشتر از ده سال از کثافت کاری آقایون میگذره اونوقت الان باید رو بشه؟؟؟
بین آقایون از ما بهترون که دعوا میشه خیلی کثافتکاریهای دیگه مشخص میشع

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران