پیشرانه تویوتا سوپرا جدید ، بهتر از موتور بی ام و سری M

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
همه می‌دانیم که نسل جدید تویوتا سوپرا در همکاری نزدیک با بی ام و به تولید رسیده است و استفاده زیاد از قطعات و تجهیزات بی ام و در این خودرو، موجب شده که تویوتا از طرف منتقدان مورد فشار قرار بگیرد، چرا که افکار عمومی اعتقاد دارند تویوتا قادر به ساخت خودروهای اسپرت خوب است و نیازی ندارد تا تمامی موارد را از بی ام و عاریت بگیرد. با این وجود، از ساخت آخرین خودرو اسپرت تویوتا، یعنی تویوتا MR-S اسپایدر، بیش از بیست سال می‌گذرد. همکاری تویوتا و بی ام و، نه تنها منجر به استفاده این خودروساز ژاپنی از شاسی اختصاصی بی ام و شد، بلکه موتورهای شش سیلندر فوق العاده این شرکت آلمانی را نیز در اختیار تویوتا قرار داد. بخش M بی ام و، همواره به ساخت موتورهای حیرت انگیز معروف بوده و پیشرانه‌های خود را با کد S به تولید می‌رساند. از جمله خودروهای اسپرت بی ام و که از این پیشرانه‌ها استفاده کردند، می‌توان به دو نسل از بی ام و M3 ، یعنی مدل خاطره انگیز بی ام و E46 با پیشرانه S54 و بی ام و E92 با موتور V8 چهارلیتری S65 اشاره کرد. با توجه به سابقه درخشان بخش M بی ام و، بسیاری انتظار داشتند از پیشرانه‌های این قسمت در تویوتا سوپرا نیز استفاده شود، اما در حال حاضر تویوتا سوپرا 2020 تنها با موتور B58 موجود بوده که با پیشرانه نصب شده بر روی مدل‌های غیر M بی ام و سری 2 ، 3 و 4 مشترک است. اما این فقدان، ممکن است اتفاق بدی نباشد و ما با پیشرانه‌ای بهتر از موتور ساخت بخش M بی ام و روبرو باشیم، چرا که تنها قدرت بیشتر، ملاک برتری نیست.
آخرین خودرو اسپرت تویوتا

آخرین خودرو اسپرت تویوتا

موتور B58، نسخه تغییر یافته یکی از موتورهای سری M بی ام و، موسوم به موتور S55 است که در سال 2013 معرفی شد و هم اکنون بر روی بی ام و M2 کامپتیشن نصب است. S55 یک پیشرانه شش سیلندر خطی و مجهز به دو توربو است که 405 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. موتور B58 نصب شده روی تویوتا سوپرا، با وجود شباهت‌های فراوانش به S55، تنها 335 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. هر دو موتور شش سیلندر بوده و سه لیتر حجم دارند، و هر دو دارای میل بادامک دو سر هستند که قادر به تنظیم زمان‌بندی متغیر باز و بسته شدن دریچه احتراق است. هر دو مجهز به توربوشارژر بوده و از سیستم زنجیر تایم بهره می‌گیرند، و با منیفولدهای پلاستیکی و دریچه گاز برقی همراه هستند. با وجود آنچه گفته شد، اگر تغییر محسوسی در این بین وجود ندارد، چرا بی ام و به خود زحمت داده و دو موتور مشابه تولید می‌کند؟
جزئیات این دو پیشرانه با یکدیگر تفاوت دارد. در موتور S55، قطر پیستون 89.6 میلی متر و ارتفاع سیلندری که پیستون در آن حرکت می‌کند، 80 میلیمتر است و نهایت گشتاور موتور در دور موتور 5500 بدست می‌آید. در موتور B58 ، قطر پیستون 82 میلیمتر بوده و ارتفاع سیلندری که در پیستون در آن حرکت رفت و برگشتی انجام می‌دهد، طولانی‌تر بوده و به 94.6 میلی متر می‌رسد. این کار به طراحان کمک کرده است تا حد دسترسی به نهایت گشتاور را به دور موتور 7000 برسانند. قطر پیستون کوچکتر در موتور B58 به طراحان اجازه داده است تا از میل لنگ قوی‌تری بهره بگیرند و با اتصال میله‌های طولانی در تعداد کمتر، به جای استفاده از میله‌های کوتاه در تعداد بیشتر، اصطکاک قطعات داخلی موتور را کاهش دهند.
منیفولد توربوشارژرهای S55

منیفولد توربوشارژرهای S55

در پیشرانه S55 ، از دو توربوشارژر قابل اعتماد برای افزایش سریع قدرت و پاسخگویی فوری به درخواست گشتاور بالا استفاده می‌شود. هرکدام از توربوشارژرها، یک منیفولد جداگانه برای تغذیه هوای فشرده دارند. اما در موتور B58، شاهد سیلندر متفاوتی هستیم که در آن، دو درگاه اگزوز به سرسیلندر متصل شده‌اند و هرکدام به یک توربوشارژر مربوط هستند. منیفولدهای اگزوز یکپارچه ، موجب ارسال میزان کمتری از آلاینده‌ها به سمت کاتالیزور می‌شوند و از این رو، استفاده از آنها در خودروهای امروزی، به واسطه قوانین سختگیرانه محیط زیستی رو به افزایش است. در موتور B58، مبدل حرارتی درون منیفولد پلاستیکی قرار دارد و هوای فشرده شده توسط توربوشارژر، مستقیما به دریچه گاز الکترونیکی ارسال می‌شود. به همین دلیل، لوله کشی مسیر هوای فشرده شده بسیار کوتاه بوده و فضای کمتری را اشغال می‌کند. اخرین قسمت تفاوت نیز به سیستم زنجیرتایم دو پیشرانه مربوط می‌شود. در موتور S55 ، زنجیر به طور سنتی در قسمت جلو موتور نصب شده است. اما در موتور B58، زنجیر، میل لنگ، پمپ روغن و گیربکس به قسمت عقبی موتور منتقل شده‌اند و طول کلی موتور، کوتاه‌تر شده است. این مزیت به مهندسان کمک می‌کند تا دیگر لوازم جانبی خودرو را با آزادی و دقت بیشتری در کاپوت جای دهند.
نظرات
 
 
 
وجدان ژاپن 1398/6/15
سوپرا فقط 2jz این نسل به تنهای گند زد به کل تاریخچه سوپرا تا قرنها بعد

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران