شتابگیری پورشه تایکان بر روی ناو هواپیمابر

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
اگر پورشه قصد نداشته باشد تیزر دیگری قبل از رونمایی تایکان در ۴ سپتامبر منتشر کند، این آخرین باری است که کلیپی از این سدان الکتریکی قبل از رونمایی می‌بینیم. این مدل بدون آلودگی هوا از اشتوتگارت به ناو هواپیمابر آمریکایی رفته تا قابلیت‌های شتاب و ترمز خودش را به روشی متفاوت به رخ همگان بکشد.
این ویدیو روی ناو هواپیمابر ۲۷۵۰۰ تُنی ضبط شده که قبلا وظیفه برگرداندن فضانوردان از ماموریت‌های آپولو ۱۱ و آپولو ۱۲ را برعهده داشته است. حالا شی هولبروک روی این ناو غول‌پیکر پشت فرمان پورشه تایکان نشسته است. او از لانچ کنترل این خودروی الکتریکی به بهترین شکل استفاده می‌کند تا با طی کردن مسافت ۱۲۸ متری به سرعت ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت برسد و سپس با ترمزهای قوی تایکان سرعتش را دوباره به صفر برساند.
به لطف ترمزهای کربن سرامیکی فوق پیشرفته، اولین خودروی الکتریکی پورشه در کمتر از ۳۰ متر تا انتهای عرشه ناو کاملا متوقف شد. کل این فرآیند فقط ۱۰.۱۷ ثانیه طول کشید، که با توجه به سطح ناهموار عرشه ناو کاملا تحسین برانگیز است.
سریع‌ترین سدان الکتریکی چهاردر پیست نوربورگ یعنی پورشه تایکان در مدل‌های مختلف با دو موتور الکتریکی، سیستم چهار چرخ محرک و فرمان پذیری تمام چرخ عرضه خواهد شد. در مودهای رانندگی عادی، تایکان خروجی ترکیبی بیش از ۶۰۰ اسب بخار تولید می‌کند، اما اوربوست ۲.۵ ثانیه‌ای قدرت را تا بیش از ۷۰۰ اسب بخار و گشتاور را تا ۱۰۱۷ نیوتن متر افزایش می‌دهد. این برای خودرویی که تقریبا وزن ۲۲۵۰ کیلوگرمی دارد خیلی قابل توجه است.
پس از حدود ۴ سال از معرفی طرح مفهومی Mission E، تایکان آماده تولید در ۴۸ ساعت آینده در مراسم‌هایی همزمان در آلمان، چین و کانادا رونمایی خواهد شد.
نظرات
 
 
 

Ahmad

1398/6/16
ببینیم فردا کدوم آقا زاده اینا میاره ایران