میشلن تایرهای بوگاتی شیرون ۴۹۰ کیلومتر بر ساعتی را با فیبرکربن تقویت کرده بود

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
با احترام به موتورها، سیستم‌های تعلیق، سیستم‌های انتقال سرعت و ترمزها، تایرها مهم‌ترین بخش یک خودرو هستند. شاید سریع‌ترین خودروی دنیا را داشته باشید، اما استفاده از تایرهای ۵۰ دلاری برای آن تاثیرات منفی زیادی در عملکردش دارد. به همین دلیل است که برندهای سازنده خودروهای قدرتمند از هیچ هزینه‌ای در بخش تایرها دریغ نمی‌کنند.
وقتی بوگاتی ویرون معرفی شد، از تایرهای میشلن استفاده می‌کرد که قیمت آن‌ها ۴۲ هزار دلار (با جایگزین کردن چرخ‌ها ۱۰۰ هزار دلار) بود. تایرهای بوگاتی شیرون به آن اندازه گران نیستند، اما هنوز هم با روش مهندسی خیلی خوبی ساخته شده‌اند. این نکته درباره تایرهای میشلن که هنگام شکستن رکورد سرعت ۴۹۰ کیلومتر بر ساعتی زیر بوگاتی شیرون بودند هم صدق می‌کند. استفان الروت رئیس بخش توسعه بوگاتی جزئیاتی درباره این تایرهای خاص افشا کرده است.
بوگاتی شیرون

بوگاتی شیرون

طبق صحبت‌های الروت، این دو کمپانی فرانسوی تایر استاندارد شیرون را گرفته و برای استحکام بیشتر یک لایه فیبر کربن به آن اضافه کرده‌اند. سپس این دو شرکت این تایر را تست کردند، البته نه روی بوگاتی شیرون. الروت در این باره گفته است:
ما از یک هواپیمای مخصوص آزمایش در شارلوت کارولینای شمالی استفاده کردیم تا مطمئن شویم این تایرها توان رسیدن به سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت را دارند. وقتی دیدیم این تایرها مشکلی با سرعت ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت ندارند، سرعت را بیشتر کردیم تا آستانه توان این تایرها را بسنجیم.
در واقع می‌توان گفت بوگاتی و میشلن این تایرهای فیبر کربنی را به منظور تماشای نابود شدنشان تست کرده‌اند. ترکیدن لاستیک در چنین سرعتی قطعا برای راننده شیرون یعنی اندی والاس مرگبار می‌بود. پس این دو شرکت تا حد ممکن به این تایرها فشار آوردند تا زمان احتمالی ترکیدن آن را مشخص کنند.
ابتدا شاهد نشانه‌هایی بودیم که نشان می‌داد تایر در آستانه ترکیدن است. قبل از اینکه تایر منفجر شود، سروصدا و لرزش‌های زیادی احساس می‌شوند.
خوشبختانه والاس به جز یک پرش کوچک، بدون مشکل خاصی رکورد سرعت ۴۹۰ کیلومتری را ثبت کرد. احتمالا از این مدل خاص از تایرهای میشلن در نسخه محدود شیرون سوپراسپرت استفاده خواهد شد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران