مدل مفهومی مرسدس سیمپلکس ادای احترامی آینده‌نگر به گذشته است

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
تقریبا ۱۱۸ سال پیش، دایملر خودرویی معرفی کرد که هیچکس تا آن زمان ندیده بود. این خودرو به نام مرسدس 35 PS دیدگاه مردم به خودروها را در آن زمان تغییر داد، آن هم با استفاده از طراحی‌های سنتی که شباهت زیادی با کالسکه‌های موتوری داشت. مرسدس 35 PS پس از معرفی در نیس برنده تمام مسابقاتی شد که در آن‌ها شرکت داشت. این خودرو دارای طراحی مسطح، یک موتور سبک با قدرت بالا که زیر شاسی قرار داشت، و رادیاتوری بود که با جلوی خودرو یکپارچه شده بود. همین طرح، پیشگام دوران خودروهای مدرن شد. حالا جدیدترین طرح مفهومی مرسدس یادآور همان واقعه تاریخی است.
این طرح مفهومی به نام ویژن مرسدس سیمپلکس می‌خواهد این پیام را منتقل کند که مرسدس بنز همیشه به دنبال لوکس بودن و نوآوری است. گوردون واگنر رئیس بخش طراحی این شرکت گفته است:
فقط برندی به قدرت مرسدس بنز قابلیت نمایش همزیستی فیزیکی گذشته و آینده را دارد. ویژن مرسدس سیمپلکس نشانگر تحول ویژگی‌های لوکس مرسدس بنز است.
مرسدس سیمپلکس

مرسدس سیمپلکس

در این شاسی یکپارچه، یک صندلی دونفره با چهار چرخ‌ بزرگ ساده قرار دارند. جلوی این طرح سفید و پشت آن مشکی است، که این رنگ‌بندی را از طرح اصلی به ارث برده است. سطوح آیرودینامیک زیادی روی این خودرو وجود دارند و چرخ‌ها شفاف بوده و نور را منتقل می‌کنند.
یک رادیاتور طلایی با صفحه نمایش سه بعدی در جلوی خودرو نشانگر دیجیتالی بودن این مرسدس هستند، که با نمایش انیمیشن‌های وضعیت خودرو تکمیل شده است. یک کیف چرمی هم در پشت بدنه خودرو قرار گرفته است. در فضای داخلی، شاهد طراحی یکپارچه و شناور هستیم، که شامل یک ستون فرمان، کلیدها، و پنل ابزار با الهام از موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه دریایی است. در طراحی داخلی آبی رنگ خودرو شاهد رگه‌هایی از کار دستی هنرمندان هستیم. صفحه نمایش جلوی راننده فقط برای نشان دادن اطلاعات لازم در هر لحظه طراحی شده، که به راننده اجازه می‌دهد حین اینکه حواسش به جاده است فقط اطلاعات ضروری را پیش روی خودش ببیند.
این اثر هنری خاص اولین بار در نمایشگاه ملزومات طراحی نیس فرانسه به نمایش درخواهد آمد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران