آیا امضای مبایعه نامه در زمان فروش به معنای واگذاری کامل خودرو است؟

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
افراد در زمان فروش خودرو اقدام به امضای مبایعه نامه می کنند که به دلیل عدم آگاهی از عواقب آن با مشکلات زیادی مواجه می شوند و ممکن است بدون دریافت کامل وجه خودروی خود را از دست بدهند. گاهی نیز پیش می آید که خریدار و فروشنده به صورت توافقی قولنامه را امضا و حتی فروشنده موافقت می کند تا زمان تنظیم سند رسمی در مقابل دریافت بخشی از پول، خودروی خود را در اختیارخریدار قرار دهد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، این احتمال وجود دارد که خریدار با همان مبایعه نامه خودروی را به شخص دیگری بفروشد و فروشنده اول خودرو را با مشکلات زیادی روبه رو کند. یا حتی فرد خریدار با خودروی خریداری شده اقدام به سرقت کند که عواقب آن بر عهده فروشنده خواهد بود.
نمونه ای از مشکلات خرید و فروش قولنامه ای خودرو:
1- الزام به انجام تعهدات برای فروشنده ای که سند به نام او نیست
2- درخواست الزام به انتقال سند
3- عدم پرداخت بخشی از مبلغ خودرو از سوی خریدار
4- عدم پرداخت خلافی هنگامی که خودرو در اختیار فروشنده بوده است
5- درخواست فسخ معامله به دلیل معیوب بودن خودرو هنگام معامله و پنهان کردن آن توسط فروشنده
6- معاوضه به صورت سند به سند
7- نداشتن سند مالکیت خودرو
8- ایراد قانونی در مدارک خودرو مثل شماره بدنه و سند مالکیت آن
مبایعه نامه یا قولنامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهدی به امضا می رسانند در دادگاه معتبر است و مفاد آن باید اجرا شود. فروشنده برای رهایی از دردسرهای بعد از فروش پس از دریافت کامل وجه خودرو باید اقدام به تنطیم سند رسمی و تعویض پلاک به نام خریدار کند تا از تمام ضررها و دردسرهای حقوقی امضای مبایعه نامه دور بماند.
از نظر قانونی نیز امضای مبایعه نامه به معنای فروش خودرو بوده و انتقال مالکیت قطعی است.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران