5 صدای غیر عادی در زمان ترمزگیری

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
ترمزها در هنگام ترمزگیری و یا رها کردن ترمز، بازهای متفاوتی از صدا را تولید می کنند. عملکرد موارد مصرفی در لنت ها که به منظور اتلاف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد، با ایجاد نویز و حرارت همراه است و جیغ های گاه و بیگاه که ممکن علت آن سرما یا گرما، برف و ... باشد می تواند عادی باشد. باید توجه داشت که جیغ گاه و بیگانه ترمزها به معنای وجود مشکل در ترمزها نیست و برخی از صداها طبیعی بوده و نیازی به ترمیم و یا تعمیر ندارد. حال امروز در خودروبانک و به نقل از تسنیم، سعی داریم مروری بر این موضوع داشته باشیم.
گفتنی است که در برخی از موارد صداهای تولید شده در هنگام ترمزگیری و یا رهاسازی، نیاز به بررسی یا تعویض لنت های خودرو دارد، مواردی مانند:
1 - صدای جیغ
صدای جیغ در هنگامی که ترمزها سرد هستند و عمدتا در صبحگاه شنیده می شود، طبیعی بوده و نیازی به هیچ سرویسی ندارد و به اصطلاح Morning Sickness گفته می شود. اما گاهی اوقات صدای جیغ تولیدی نشانگر نیاز خودرو به لنت ترمز جدید است.
2– صدای ناله در طول توقف
این صدا معمولا به دلیل لعابی یا شیشه ای شدن سطح دیسک به واسطه ترمزهای سنگین و متوالی تولید می شود و در این مورد باید لنت ها تعویض وسطح دیسک دوباره پرداخت شود.
3- صدای جیغ بلند ممتد
این صدا حتی در زمانی که ترمزگیری صورت نگرفته شنیده می شود و نشان دهنده این است که لنت ترمز شما تمام شده و باید تعویض شود.
4- صدای نویز
این صدا فقط یکبار هنگام ترمزگیری از سیستم تعلیق جلو شنیده می شود که نتیجه جابه جایی و حرکت لنت ها در جهت دوران دیسک است و اگر پدال ترمز محکم فشرده شود، احتمالا تولید صدا کمتر می شود. برای رفع این صدا باید از نصب صحیح لنت ها، گیرها و Shimها اطمینان حاصل کنیم.
5- صدای نویز چندگانه
این صدا فقط یکبار بعد از روشن کردن موتور شنیده می شود. این صدا مربوط به سیستم خودآزمای ترمز یا ABS است و نیازی به سرویس ندارد. سیستم ترمز ABS دارای یک بخش خودآزماست که در بعضی از مدل ها پس از روشن کردن خودرو با اولین ترمزگیری و در برخی دیگر بعد از رسیدن سرعت برای اولین بار به حد معین، عمل می کند.
نظرات
 
 
 
وجدان ژاپن 1398/7/15
آقا این لنتها ی وطنی نو هم جیغ میکیشن جریان اونا چیه

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران