اصلاح فرمول محاسبات خسارت تصادفات

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
شورای عالی بیمه فرمول محاسبه خسارت تصادفات با خودروهای غیرمتعارف را که توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده بود، اصلاح کرد. دیوان عدالت اداری در خردادماه سال جاری محاسبه خسارت تصادفات با خودروهای غیرمتعارف را غیرقانونی اعلام و آن را باطل کرد. بر اساس تبصره 3 ماده 8 قانون بیمه اجباری خسارات وارد بر شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوبه سال 95، خسارت مالی دارندگان وسایل نقلیه در حوادث رانندگی صرفا تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف قابل جبران خواهد بود. بر این اساس خودروها به دو دسته متعارف و غیرمتعارف تقسیم بندی شده اند، به عنوان مثال قیمت خودروهای متعارف کمتر از 180 میلیون تومان ( نصف دیه مرد مسلمان در سال 98 ) و خودروهای غیرمتعارف بالاتر از 180 میلیون در نظر گرفته شده است. خسارت خودروهای متعارف به صورت کامل جبران می شود، اما خسارت خودروهای غیرمتعارف بر اساس قاعده تناظر تا نصف دیه مرد مسلمان توسط مقصر و شرکت بیمه جبران خواهد شد.
به گزارش خودروبانک و به نقل از مهر، شورای عالی بیمه در جلسه 13 شهریورماه سال جاری دستورالعمل نحوه محاسبه خسارت موضوع تبصره های 3 و 4 ماده 8 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را اصلاح کرد. جزئیات این اصلاح به شرح زیر است:
1 - کلمه «معادل» مندرج در بند 2 ماده 1، به عبارت «کمتر از» تغییر می کند.
2 - قبل از عبارت «بیشتر از 50 درصد سقف تعهدات بدنی» مندرج در بند 3 ماده 1، عبارت «معادل یا» اضافه می شود.
3 - ماده 2 به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به آن اضافه می شود:
ماده 2 - بیمه گر وسیله نقلیه عامل حادثه خسارت مالی وارده به خودروی غیرمتعارف را صرفا تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث پرداخت می کند.
تبصره 1 - کارشناسان ارزیاب خسارت شرکت های بیمه و ارزیابان خسارت موضوع ماده 39 قانون، در مواردی که قطعات انواع گرانترین خودروهای متعارف اختلاف قیمت دارند، گرانترین قیمت را در نظر بگیرند.
تبصره 2 - اگر خودروی غیرمتعارف دارای قطعاتی باشد که نمونه آن در خودروی متعارف وجود ندارد، ملاک ارزیابی قیمت قطعه مشابه آن در گرانترین خودروی متعارف است.
4 - عبارت «ارزیابان خسارت» مندرج در ماده 3 به عبارت «کارشناسان ارزیاب خسارت شرکت های بیمه و ارزیابان خسارت موضوع ماده 39 قانون» تغییر پیدا می کند.
این مصوبه توسط غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی برای اجرا به شرکت های بیمه ابلاغ شده است.

نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران