تویوتا با خودروهای هیدروژنی، از تسلا پیشی می‌گیرد

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
تویوتا اخیرا به صف خودروسازانی محلق شده که آینده انرژی خودروهای جهان را، در چیزی غیر از الکتریکی شدن می‌بینند. این خودروساز بزرگ ژاپنی، روز جمعه تصاویری جدید از خودرو هیدروژنی خودش با میزان انتشار آلایندگی صفر، منتشر ساخت. این تلاش تویوتا با هدف سبقت گرفتن از بازار خودروهای برقی و سازنده مشهور آنها، شرکت تسلا انجام شده است.
این محصول جدید، نسل تازه‌ای از تویوتا میرای است که در نمایشگاه خودرو توکیو رونمایی شد. سیستم سوخت‌رسانی و تامین انرژی این خودرو تماما از ابتدا طراحی شده و شامل یک پشته سلول سوختی بوده که افزایش قابل توجه عملکرد را به دنبال داشته است. این طراحی مناسب و کارآمد، تقاضا برای خودروهای الکتریکی مجهز به سلول‌های سوختی را افزایش خواهد داد. نسل جدید تویوتا میرای از اواخر سال 2020 میلادی در ژاپن، آمریکا و اروپای شمالی در دسترس خریداران قرار خواهد گرفت.
بنابر اعلام تویوتا، طراحی مجدد سلول سوختی با استفاده از هیدروژن، موجب افزایش سی درصدی محدوده رانندگی در مقایسه با نسخه فعلی تویوتا میرای شده است. این ویژگی به دلیل ظرفیت بالای ذخیره سازی هیدروژن و برخی اقدامات دیگر بدست آمد. نسخه فعلی تویوتا میرای که خودرویی مجهز به سیستم سلول سوختی است، در ماه دسامبر 2014 روانه بازار شد. تویوتا قصد دارد با تنوع بخشیدن به سبد محصولات خود در این رده، قیمت تمام شده هر خودروی الکتریکی مجهز به سلول سوختی یا FCEV را کاهش دهد. این خودروساز در عین حال بر روی توسعه خودروهای خورشیدی مطالعه می‌کند.
رشد تقاضا در بازار خودروهای هیدروژنی، در سالهای گذشته نسبتا قابل توجه بوده است. از زمان عرضه نسل فعلی تویوتا میرای به بازار جهانی، تاکنون ده هزار دستگاه از آن به فروش رسیده و Yoshikazu Tanaka، مهندس ارشد تیم توسعه میرای، اعتقاد دارد عرضه تویوتا میرای جدید، برای این شرکت ژاپنی امکان رهبری در بازار خودروهای هیدروژنی را فراهم خواهد ساخت. بنابر اخبار رسمی، تسلا از برنامه ریزی تولید خود عقب افتاده و با سه هزار دستگاه تعهدات معوقه وارد سه ماهه چهارم سال 2019 میلادی‌ می‌شود. به نظر می‌رسد فرصت مناسبی برای تویوتا پیش آمده تا بازار تسلا را بیشتر به خطر بیاندازد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران