واردات تایرهای استوک از چین و امارات به کشور

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با افزایش واردات تایرهای بی کیفیت و تاریخ مصرف گذشته به بازار، وزارت صنعت خواستار اجرای مجدد ضوابط و قوانین قبلی واردات تایر شد.
به نقل از پرشین خودرو، چندی پیش مسئولین وزارت صمت به جهت تسهیل در واردات تایر تصمیم گرفتند که برخی از قوانین و استانداردهای مرتبط با واردات تایر را حذف کنند. بر این اساس الزام ارائه اسناد آزمون سه‌گانه SWR، ‌ایمارک اروپا و DOT آمریکا توسط واردکنندگان تایر برای واردات لاستیک‌های سواری و سنگین برداشته شد. این اقدام دولت واکنش های زیادی را به همراه داشته و سبب شد که بسیاری از کارشناسان نسبت به واردات تایرهای بی‌کیفیت و تقلبی به کشور هشدار دهند.
حال به دنبال حذف این استانداردها برخی از افراد خبر از ورود تایرهای تاریخ مصرف گذشته و بی کیفیت به بازار خبر می دهند.
به گفته سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر، واردات تایرهای تاریخ مصرف گذشته به دنبال حذف استاندارد های سه گانه صورت پذیرفته و کاهش تعرفه واردات نیز در این میان تاثیرگذار بوده است. برخی از دلالان و واسطه ها و حتی واردکنندگان محصولات خوراکی به منظور کسب سود بیشتر و دریافت ارز دولتی اقدام به واردات تایر با هر کیفیت و استانداردی کرده اند.
مصطفی تنها در همین زمینه از ورود تایرهای استوک از چین و امارات به کشور خبر دارد و اظهار داشت: اغلب افرادی که از سال گذشته وارد بازار تایرهای وارداتی شدند متاسفانه به دلیل عدم اطلاع از کیفیت و نوع کالا اقدام به واردات تایرهای استوک و بی کیفیت با قیمت پایین از چین و امارات به کشور کردند.
وی با ابراز تاسف از نبود هیچ گونه نظارتی در این زمینه به تلاش دولت برای اجرای مجدد ضوابط و قوانین قبلی واردات تایر اشاره کرده و خبر داد: دولت در سال گذشته با کاهش تعرفه و اختصاص ارز دولتی به واردات تایرهای سنگین و حذف برخی از الزامات استاندارد از جمله استانداردهای سه گانه نظم بازار را به هم زد. طبق قوانین قبلی، ثبت سفارش و واردات انواع لاستیک خودرو اعم از سبک و سنگین تنها توسط نمایندگی های رسمی و ارائه کننده خدمات پس از فروش مجاز بود.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران