5 گام مهم در خرید مطمئن خودرو دست دوم

این روزها و به واسطه زیاد شدن رفت و آمدها خرید خودرو به یکی از ملزومات زندگی تبدیل شده است. فرقی نمی‌کند که شما درآمد چند صد میلیونی داشته باشید و یا یک‌میلیونی، در هر صورت به یک وسیله‌ی نقلیه برای گذران زندگی نیاز دارید. بدیهی است که با پرداخت پول بیشتر و خرید خودروهای باکیفیت‌تر و یا صفرکیلومتر می‌توان چندین سال با آسودگی‌خاطر از خودرو استفاده کرد؛ اما با گرانی‌های موجود، امکان خرید خودروی صفر برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نیست و باید به خرید خودرو دست ‌دوم رضایت داد.
اما لبخند رضایت پس از خرید خودرو دست دوم مستلزم رعایت نکاتی است که در نظر گرفتن آنها باعث می‌شود تجربه خریدی مطمئن را داشته باشید. در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

1. آشنایی نسبی با بازار خودرو به واسطه استفاده از مشاور خبره
اولین گام در خرید مطمئن خودرو، مشورت گرفتن از افرادی است که به بازار خودرو تسلط کافی دارند. متاسفانه بسیار دیده شده که خریداران خودرو به واسطه مشاوره با افراد مختلف اعم از دوست، آشنا و ... زمان زیادی را از دست می‌دهند و در نهایت هم به انتخاب درستی نمی‌رسند و بین مدل‌های مختلف خودرو سرگردان می‌مانند.
بعضی از خریداران به سراغ نمایشگاه‌داران می‌روند و این افراد هم به واسطه تبلیغ خودروهای خود، راهنمایی‌های جهت‌دار ارائه می‌دهند. پس در انتخاب مشاور سختگیر باشید و کسی را به عنوان مشاور انتخاب کنید که ضمن بی طرفی اطلاعات کافی در خصوص مشخصات فنی، نوع سواری، خدمات پس از فروش و بازار دست دوم خودروی مدنظر شما داشته باشد.
دقت کنید که مشورت با افرادی که در امر مشاوره خرید خودرو خبره نیستند، ممکن است نتیجه مطلوبی را برای شما به همراه نداشته باشد؛ ممکن است مشاور نابلد خودرویی را به شما پیشنهاد دهد که با توجه به کمبود قطعات، بد بودن خدمات پس از فروش و یا کیفیت نامناسب خودرویی بدفروش محسوب شود و در نتیجه صاحب اول و آخر آن خودرو خودتان باشید.

2. انجام کارشناسی‌ پیش از خرید خودرو، اقدامی مهم برای خرید مطمئن خودرو
متاسافانه تعداد زیادی از خودروهای دست دوم موجود در بازار دارای انواع ایرادات فنی یا بدنه هستند. آمار شرکت همراه مکانیک به عنوان اولین شرکت تخصصی کارشناسی خودرو بعد از ۷۰ هزار کارشناسی نشان می‌دهد که 75 درصد خودروهای کارشناسی شده دارای انواع ایرادات فنی و بدنه بودند.

خرید خودرو دست دوم

خرید خودرو دست دوم

فرض کنید که قصد خرید یک تندر 90 مدل 96 را دارید. یک تعویض صندوق و رنگ‌آمیزی گلگیر بیش از 6 میلیون تومان از قیمت خودرو کم می‌کند. این میزان افت برای خودروهای خارجی و لوکس به شدت افزایش می‌یابد به عنوان مثال تعویض صندوق و گلگیر در هیوندای النترا بیش از 30 میلیون تومان از قیمت خودرو کم می‌کند.
یک جستجوی کوتاه در گوگل شما را با حجم وسیعی از گزارشات و شکایات خریدارانی روبرو می‌کند که به واسطه انجام ندادن کارشناسی پیش از خرید با ضررهای قابل توجهی روبرو شده‌اند. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم که از کارشناسی قبل از خرید خودرو استفاده کنید.

3. تعیین قیمت دقیق خودرو بر اساس ارزش واقعی آن
این روزها پیدا کردن قیمت خودروی صفر و حتی دست دوم سالم، کار چندان سختی نیست. اگرچه ممکن است زمانبر باشد اما با مقداری جستجو در بین آگهی‌ها می‌توان به قیمت خودروهای دست دوم رسید. اما نکته حائز اهمیت، محاسبه افت قیمت در خودروهای آسیب‌دیده است. با توجه به آماری که گفته شد تعداد زیادی از خودروهای موجود در بازار دارای قطعات رنگ یا تعویض شده هستند و برای بسیاری از خریداران مهم نیست که خودروی با چند لکه رنگ را خریداری کنند چون معتقد هستند خودرو افت خود را کرده و به اندازه ارزشی که دارد برای آن پول پرداخت می‌کنند. اما شناسایی میزان افت قیمت بر اساس عرف بازار چیزی نیست که با جستجوهای اینترنتی مشخص شود و ممکن است اشتباه در تعیین قیمت، خریدار را با ضررهای میلیونی روبه‌رو کند. در این مرحله هم یاری گرفتن از یک مرجع معتبر قیمت خودرو در امر خرید خودرو، ضروری است.

4. جدی گرفتن عقد قول‌نامه
بسیاری از خریداران گمان می‌کنند نوشتن قولنامه ضرروتی ندارد و مستقیما به مرکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنند. اما نه تنها نوشتن قولنامه ضروری است بلکه چگونه نوشتن آن هم مهم است. وارد کردن تمامی جزئیات توافق در قولنامه باعث می‌شود تا احتمال کلاهبرداری‌های بعدی به حداقل برسد. به عنوان مثال مواردی را شاهد هستیم که خریدار شماره شاسی خودرو را در قولنامه وارد نکرده و پس از مراجعه به تعویض پلاک متوجه شده که شماره درج شده روی شاسی خودرو با کارت خودرو همخوانی ندارد.
سواستفاده از مفاد قولنامه را هم باید جدی بگیرید بنابراین سعی کنید در قولنامه خط خوردگی نباشد. در صورتی که خط خوردگی ایجاد شد با توضیح در پایان قولنامه زیر توضیح مربوطه را نیز همه‌ی افراد امضا کننده امضا و تایید کنند که خط خوردگی قبل از امضا بوده است.

5. تا حد امکان از خرید وکالتی خودرو پرهیز کنید
در بازار زیاد دیده می‌شود که بعضی از افراد اقدام به فروش خودروی خود به‌صورت وکالتی می‌کنند. اما تا حد امکان توصیه می‌شود از خرید خودروی وکالتی اجتناب کنید زیرا مشکلات زیادی ممکن است برای شما پیش بیاید. عدم پرداخت خلافی میلیونی یکی از ابتدایی‌ترین مشکلات در خرید خودروی وکالتی است. اگر خودرو دارای مشکل منکراتی باشد در زمان تعویض پلاک، خودرو به مدت دو هفته در پارکینگ مرکز تعویض پلاک توقیف می‌شود. همچنین اگر شماره شاسی، موتور یا اتاق با سند رسمی خودرو مطابقت نداشته باشد خودرو در مرکز تعویض پلاک توقیف می‌شود. حال اگر زمان وکالتنامه شما کمتر از این زمان توقیف خودرو باشد با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد.
ممنوع المعامله بودن فروشنده نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که در زمان خرید وکالتی خودرو مشخص نمی‌شود و خریدار را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند. از طرف دیگر وکالت تا زمانی که فرد در قید حیات است اعتبار دارد و اگر فروشنده در این فاصله فوت کند عملا وکالت هم از درجه اعتبار ساقط است. همانطور که مشاهده می‌کنید ریسک خرید وکالتی خودرو آنقدر زیاد هست که تا حد امکان از این شیوه برای خرید خودرو استفاده نکنید.

نمایشگاه خودرو همراه مکانیک

نمایشگاه خودرو همراه مکانیک

اما آیا راهی وجود دارد که همه این موارد را پوشش دهد؟ آیا می‌شود هم مشاوره تخصصی گرفت، هم تمامی خودروهایی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم، کارشناسی‌شده باشند، هم از قیمت خودرو اطمینان داشته باشیم و از طرفی هم مشاور حقوقی همراه خریدار باشد؟

خرید مطمئن خودرو با همراه مکانیک
نمایشگاه خودرو همراه مکانیک به عنوان اولین و بزرگترین نمایشگاه آنلاین فروش خودروهای کارشناسی شده چند سالی است که فعالیت خود را آغاز کرده است. تمامی خودروهای موجود در این نمایشگاه کارشناسی شده هستند و گزارش کامل فنی و بدنه آنها موجود است. قیمتی که برای خودروهای نمایشگاه ارائه می‌شود با توجه به شرایط و ارزش واقعی خودروهاست و نکته‌ای از خریدار پنهان نمی‌شود. ضمن اینکه خودروها دارای ضمانت جبران خسارات هستند تا در صورت عدم تطبیق با گزارش ارائه شده خریدار بتواند ادعای خسارت کند.

بنابراین با خرید خودرو از نمایشگاه همراه مکانیک:
• مشاوران همراه مکانیک اطلاعات دقیقی در خصوص انواع خودروها به شما ارائه می‌کنند و شما را در انتخاب مناسب‌ترین خودرو با توجه به بودجه یاری می‌دهند
• خودروی کارشناسی شده می‌خرید
• خودرو دست دوم را با ضمانت جبرات خسارت می‌خرید
• از مشاور حقوقی تا پایان مراحل خرید خودرو برخوردار خواهید بود
برای استفاده از خدمات خرید خودرو همراه مکانیک کافیست به صفحه https://www.hamrah-mechanic.com/car-buy/ وارد شوید و با توجه به بودجه و خودرو موردنظر، ثبت سفارش کنید تا در کم‌ترین زمان با تماس کارشناسان همراه مکانیک روبرو شوید.
این متن رپورتاژ آگهی است و خودروبانک دخالتی در محتوای آن ندارد
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران