ماجرای واردات تایرهای کارکرده چیست؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با توجه به گفته های سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر تعداد زیادی لاستیک استوک و فاقد کیفیت به کشور وارد شده که شرایط نامعلومی دارد.
به نقل از گسترش نیوز، مصطفی تنها اظهار کرد: «تولید تایر های سواری و باری در کشور افزایش یافته است اما تایرهای بایاس همچنان با کاهش تولید مواجه اند که دلیل آن نیز به مازاد بودن میزان ساخت این تایرها مربوط است. به طور کلی ۷۰ درصد از نیاز بازار از طریق تولیدات داخل و ۳۰ درصد باقی مانده نیز از طریق تایر های وارداتی تامین می شود.»
تنها در ادامه در خصوص واردات تایرهای کارکرده نیز افزود: «سال گذشته تمام سختی هایی که برای واردات تایر وجود داشت برداشته شد با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و کاهش تعرفه واردات تایر تا ۵ درصد و همچنین برداشته شدن الزام ارائه یک سری استاندارد خاص، بسیاری از افراد به سمت واردات تایرهای باری و اتوبوسی رفته و حتی کسانی که تخصصی در این زمینه نداشتند و قادر به شناسایی نمونه‌های خوب نبودند نیز این کار را انجام دادند. به این ترتیب مقدار زیادی تایر به کشور وارد شده که فاقد ضوابط لازم بوده و تکلیف نامعینی دارند. مقدار بسیار زیادی نیز در بنادر کشور منتظر گشایش اعتبار اند.»
سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر توضیح داد: «نهادهای مرتبط به این نتیجه رسیدند که می بایست مجددا کنترل شرایط را بدست گرفته و به همین جهت مقرر شد که از ابتدای آبان ماه امسال دوباره ضوابط فنی برای واردات تایر اجرایی شود.»
تنها در رابطه با خرید تایرهای کارکرده نیز افزود: «هرچند نمی‌توان کیفیت مواد به کار برده شده در تایرها را اعتبارسنجی کرد اما تاریخ تولید تایر کاملاً قابل تشخیص است. اگر ۵ سال از تاریخ تولید گذشته باشد بهتر است از مصرف آن صرف نظر شود چراکه دیگر قابل اعتماد نیست. در کنار تایر یک عدد چهار رقمی است که دو رقم آن مربوط به هفته تولید و دو رقم دیگر نیز مربوط به سال تولید است. به عنوان مثال اگر عدد ۴۳۱۶ روی تایر هک شده باشد این بدان معناست که تایر مذکور در هفته ۴۳ سال ۲۰۱۶ تولید شده است.»
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران