دلیل اصلی حمله رییس بانک مرکزی به خودروسازان، همتی و فرار از پاسخگویی صریح به پرسش ها

عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی سرانجام پس از سپری کردن 453 روز از ریاست بر این نهاد اصلی اقتصادی ایران و بی اعتنایی به اتاق بازرگانان و صنعتگران ایران وعدم حضور در شورای گفت وگو، دیروز 28 مهرماه به اتاق ایران آمد. وی درحالی که زمان هایی از وقت خود را هنگام سخنرانی روسای کمیسیون های اتاق به حرف زدن با نفر کناری خود اختصاص می داد و همین رفتار او موجب شد علی شمس اردکانی رییس کمیسیون اقتصادکلان اتاق دو- سه بار باخطاب قراردادن مستقیم وی به این کار او اعتراض کند در زمان پاسخگویی به پرسش بخش خصوصی ناگهان به مدیران کارخانه های خود روسازی ایران حمله کرد.

یورش دهشتناک وی به صنعت خودروسازی ایران واینکه با صراحت این صنعت را صنعت فشل خواند شگفتی ساز شد. او با صراخت از بی فایده بودن این صنعت و اینکه 40 سال است به ایران آسب می رساند سخن گفت و جوری حرف زد که انگار تازه با این صنعت آشنا شده است. شماری از بازرگانان باهوش تر اما دیروز درگفت وگو با ساعت 24 درباره این رفتار وگفتار عجیب مقام ارشد اقتصاد بانک مرکزی ایران تاکید کردند ، همتی با زیرکی فضای نشست را تغییرداد تا به پرسش های اصلی که از او شد وانتقادهایی که از سیاست بانک مرکزی شد پاسخ صریح و درست ندهد.به گفته این افراد این مقام بانک مرکزی هرگز توجه ندارد صنعت خودروسازی ایران هرچه هست برآیند سیاستهای اقتصادی ایران در نیم سده تازه سپری شده است. همتی جوری به صنعت خودروحمله کرد که انگار سایررشته های صنعتی ایران دراوج استفاده از تکنولوژی روزدنیا و تولید رقابتی ترین کالاها هستند و تنها صنعت خودروسازی است که روزگار تیره دارد. به نظر می رسد مقام بانک مرکزی برای اینکه از پاسخگویی صریح به چند پرسش اصلی بازرگانان و صنعتگران ایرانی که از او می پرسیدند آیا سیاست تخصیص دلار 4200 تومانی ادامه خواهد داشت یا نه و اینکه آیا برای نرخ دلار درسال آینده فکری شده است و اینکه آیا سیاستهای سخت گیرانه وی راه قاچاق را بازنکرده است طفره برود این حمله را طراحی کرد و ناگهان به صنعت خودرو یورش برد. یکی از اعضای هیات نمایندگان به ساعت 24 گفت کاش رییس بانک مرکزی درجایی صنعت خودرو را نقد می کرد که مدیران این صنعت حاضر بودند تا پاسخ می دادند. او یادآورشد مدیران صنعت خودرو به این دلیل که زیر بار تحلیل و خواست بانک مرکزی در باره شرایط دریافت و پرداخت تسهیلات و اعتبارات نرفته اند با خشم رییس بانک مرکزی مواجه شده اند.

به گزارش ساعت 24 این سخنان رییس بانک مرکزی خطاب به حاضران که شما باید با بانک مرکزی و مردم روراست باشید و از سرکوب تقاضا از سوی بانک مرکزی تحلیل نکنید و اینکه نرخ برگشت ارزاز سوی صادرکننندگان را اصلاح کرد وبه طور ضمنی آمارهای وزیر اقتصاد را مخدوش اعلام کرد نیز از سوی شماری از اعضای هیات نمایندگان با شگفتی رو به رو شد. آنها باوردارند آمارهای اعلام شده همتی درباره اینکه صادرکنندگان دلارهای خودرابرنمی گردانند دریک سال گذشتهشهروندان ایرانی را به صادرکنندگان بدبین کرده است و این اعتراف دیرهنگام نمی تواند چهره مخدوش شده صادرکنندگان نزد ایرانیان را اصلاح کند . رییس بانک مرکزی اززمان به دست اوردن این منصب و پس از آنکه دهها بار به صادرکنندگان ایرانی یورش برد که ارز را برنمی گردانند دیروز اما اعتراف کرد حالا نگاهش به بخش خصوصی تغییر کرده است. این حرف و اعتراف او نشان می دهد که وقتی ریاست بانک مرکزی را برعهده می گرفته است نسبت به بخش خصوصی نگاه منفی داشته است وحالا پس ازسپری کردن 450 روز فهمیده که اشتباه می کرده و نگاهش به بخش خصوصی همانی نیست که درمرداد 1397 بود است . این اعتراف همتی نیز با تعجب برخی حاضران مواجه شد . برخی از حاضران اما گفتند ازکجا می توان فهمید که نگاه رییس بانک مرکزی نسبت به بخش خصوصی تغییر اساسی کرده وقتی هنوز خطاب به آنها می گوید باید با بانک مرکزی و مردو روراست باشید.
نظرات
 
 
 
Kingstone 1398/7/30
نگارنده بسیار شاکی شده . خدااااا داند چرا .
چند روزی هست ک رسانه ها دست ب دست دادن تا باز قیمتها رو بالا ببرن . قیمتها زیادن . اگر خودرو ساز نمیتونه قیمتها رو پایین بیاره ما مردم راضی هستیم تا خودرو ژاپنی و کره ای دست دوم با قیمتهای خیلی کمتر و ارز بری کمتر از کشورهای همسایه وارد بشه و جونمون و عمرمون بابت خوشگذرونی یه عده از خدا بیخبر رانتخوار و بچه ها و نوه های اونها حرووووووم نشه .
محمد 1398/7/30
با سلام جناب همتی واقعیتی را بعد سالها بیان کرده با توجه به حمایت بی شائبه دولتها در این چهل ساله از صنعت خودرو به هیچ جا مثبتی نرسیده ایم کلا از نظر اقتصادی مملکت داغونه و صنعت خودروسازی داغونترین اگر هر صنعت دیگه ای اینقدر حمایت میشد قطعا به استقلال میرسیدیم

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران