نگاهی به شرایط و قیمت پراید 131 ، ارزان‌ترین سدان تولید داخل + جدول قیمت

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
پراید همانند پیکان، به یکی از نمادهای خودروسازی ایران تبدیل شده و تقریبا می‌توان گفت هر ایرانی رانندگی با پراید را تجربه کرده است. این سدان که با اصالتی کره‌ای وارد بازار کشورمان شد، در این سالها در نسخه‌های هاچ‌بک، سدان و استیشن به تولید رسید، طرح داشبورد آن عوض شد، نام آن از پراید به سایپا تغییر پیدا کرد و از بی ایربگ بودن به دو ایربگ رسید. پراید صبا یا پراید 131 یا سایپا 131 ، نسخه معمول سدان این خودروست که از دو دهه پیش تاکنون، بر روی خط تولید سایپا قرار داشته و با وجود تغییرات متعدد، همچنان جز پرفروش‌ترین محصولات داخلی است. این خودرو برای مدتی طولانی، تحت سایه پیکان به عنوان ارزان‌ترین و کاربردی‌ترین خودرو ساخت داخل قرار داشت، اما پس از خروج پیکان از خط تولید در سال 84، پراید به خوبی توانست جایگاه این خودرو را در اختیار بگیرد.
ارزان بودن و چندکاره بودن پراید 131 ، موجب شده است که این خودرو برای مصارف مختلفی استفاده شود. پراید را می‌توان در ناوگان تاکسیرانی و مسافربرهای اینترنتی به وفور دید، اما از سوی دیگر پراید به عنوان خودرو خانواده یا نخستین ماشین یک جوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سطح استفاده گسترده، موجب شده است که بتوان با هر بودجه‌ای، در بازار پراید 131 مدنظر خود را یافت. همان‌طور که روزگاری پراید 131 به عنوان رقیب پیکان شناخته می‌شد، امروزه این خودرو با پژو 206 تیپ 2 ، تیبا و ساینا رقابت دارد که از نظر کیفی در یک سطح ارزیابی می‌شوند، اما از نظر هزینه‌های نگهداری، نمی‌توانند با پراید رقابت کنند. پراید از ابتدای تولید، خودرویی بوده که با جیب مالک سازگاری دارد، و هرچند همانند دیگر خودروهای داخلی در سال‌های اخیر دچار افت کیفی شده، اما همچنان هزینه نگهداری اندک، به عنوان امتیازی بزرگ برای این خودرو ارزان قیمت محسوب می‌شود.

پراید 131

پراید 131

اگر بخواهیم پراید 131 را مورد انتقاد قرار دهیم، موارد بسیاری هستند که به عنوان یک ایراد و اشکال مهم به چشم می‌خورند،‌ همانند طراحی قدیمی، ایمنی پایین، کیفیت پایین مواد استفاده شده و مونتاژ بی‌دقت. اما در سوی مقابل، باید در نظر داشته باشید که به چه میزان هزینه می‌کنید. متاسفانه و در شرایط فعلی بازار خودرو کشور، خرید خودرو با بودجه سی میلیون تومان بسیار دشوار شده و به سختی می‌توان خودروی مطلوب خود را با این میزان از هزینه پیدا کرد. تقریبا همه به یاد دارند که دو یا سه سال پیش با همین برچسب قیمتی، خودروهایی نظیر پژو 405 یا ساینا در دسترس مشتریان بودند.

پراید 131

پراید 131

یکی از بهترین نقاط قوت پراید 131 که در سالهای اخیر خوشبختانه چندان تغییر نکرده، پیشرانه کم دردسر آن است. این پیشرانه، موتوری معروف و دارای سابقه تاریخی است. موتور مزدا B3 یک پیشرانه ۸ سوپاپ و از نوع تک میل سوپاپ است و نخستین بار در سال ۱۹۸۸ و برای استفاده روی مزدا ۱۲۱ مورد استفاده قرار گرفت. این موتور با ۱۳۲۴ سی سی حجم می تواند قدرتی در حدود ۶۳ اسب بخار و گشتاور ۱۰۲ نیوتن متر را تولید کند و سایپا در سالهای اخیر، با ارایه اندکی تغییرات، نسخه hp+ پراید را به بازار عرضه کرده است. این موتور در مقابل پاره شدن تسمه تایم مقاوم بوده و گشتاور خوبی را در دورهای پایین ارایه می‌دهد. همین پیشرانه کم‌دردسر به همراه قیمت پایین، عاملی است که توقف تولید پراید و یافتن جایگزین مناسب برای آن را به معضلی بزرگ برای سایپا تبدیل کرده است.
همان‌طور که گفتیم، تولید طولانی مدت پراید 131 یا پراید صبا و موارد استفاده متعدد این خودرو، موجب شده است که بازه قیمت این محصول در بازار بسیار گسترده باشد. در دو جدول متفاوت، به بررسی قیمت پراید 131 و نسخه قدیمی‌تر آن، یعنی پراید صبا پرداخته‌ایم.

لازم به ذکر است که قیمت های درج شده کاملاً حدودی هستند و ممکن است شما با توجه به شرایط خودرو و بازار، رقم هایی بالاتر و یا پایین تر را پیدا کنید.

جدول قیمت پراید 131 در بازار:
سال ساختکارکردرنگوضعیت بدنهقیمت
1398صفرکیلومترسفیدبدون رنگ42 میلیون تومان
139725,000 کیلومترسفیدبدون رنگ40 میلیون تومان
139628,000 کیلومترسفیدبدون رنگ39 میلیون تومان
1395134,000 کیلومترسفیدبدون رنگ37 میلیون تومان
1394117,000 کیلومترسفیدگلگیر رنگ33 میلیون تومان


جدول قیمت پراید صبا در بازار:
سال ساختکارکردرنگوضعیت بدنهقیمت
138897,000 کیلومترسفیدبدون رنگ30میلیون تومان
1388200,000 کیلومترسفیداتاق تعویض20 میلیون تومان
1387184,000 کیلومترنقره ایچندلکه رنگ21میلیون تومان
1386280,000 کیلومترمشکیگلگیررنگ23میلیون تومان
1385300,000 کیلومتراطلسیچندلکه رنگ17میلیون تومان

نظرات
 
 
 
Ahmad 1398/8/8
روز به روز کیفیت داشبورد ، بغل دریهاش ، کلا قطعات پلاستیکش در مقایسه با مدلهای پایین بدتر میشه ، چیه این ، کیفیت داشبورد پی کی از این بهتره .

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران