حذف آپشن چقدر روی قیمت خودروها تاثیر دارد؟

عکس نویسنده
علی صادقی
نویسنده
با توجه به گفته های یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی بهتر است نهادهای نظارتی به اختلافات بین زنجیره تولید خودرو وارد شده تا این اختلافات سبب ایجاد مشکل برای مصرف‌کننده نهایی نشود.
به نقل از ایسنا، حمیده زرآبادی در این خصوص توضیح داد: «هزینه مشکلات بین زنجیره تولید خودرو اعم از قطعه ساز، بانک و وزارتخانه با تولید کننده را نباید مصرف‌کننده نهایی پرداخت کند و هر قدر هم این اختلافات وجود داشته باشد باید بین خودشان مدیریت شود تا مصرف‌کننده متحمل هزینه نشود.»
وی ادامه داد: «ما شاهد افزایش نرخ در حوزه خودرو بوده‌ایم و باید دید اگر آپشن‌هایی روی برخی خودروها بوده که حذف می‌شود چقدر روی نرخ خودرو تاثیر می‌گذارد و چه نهادی این قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد. مثلا اگر کروز کنترل حذف شود شاید کسی به دلیل همین آپشن این خودرو را خریداری کرده و دیگر این خودرو با خودروهای معمولی تفاوتی ندارد. چطور این تفاوت نرخ محاسبه می‌شود و نظارت صورت می‌گیرد؟»
زرآبادی ضمن اشاره به این موضوع که فرآیند حذف برخی آپشن‌ها و تعیین نرخ خودرو شفاف نیست یادآور شد: «این فرآیند اشتباهی است که به دلیل اختلاف قطعه ساز با خودروساز، مصرف‌کننده خودرویش را بدون یکی از آپشن‌ها دریافت کند. در واقع این کار گروکشی از مصرف‌کننده است؛ در حالی که مصرف‌کننده نباید وارد این مجادلات شود. اگر هم این اتفاق می‌افتد باید بحث قیمت‌گذاری آن به صورت تخصصی انجام شود و البته فرآیند آن هم شفاف باشد تا مشخص شود حذف فلان قطعه چه تاثیری روی نرخ می‌گذارد.»
این عضو کمیسیون صنایع مجلس در پایان گفت: «دستگاه‌های نظارتی باید به این موضوع ورود کنند و نگذارند اختلافات بین زنجیره تولید خودرو مشکلی را برای مصرف‌کننده ایجاد کند».
نظرات
 
 
 
حسین 1398/8/9
در ابتدا باید گفت مشکل صنعت خودروی ما حالت انحصار داشتن این صنعت در کشور و دولتی بودن این شرکت هاست،،،باید توجه کرد که دولتی و انحصاری ماندن صنعت ضرر و زیانش از چند جهت،اول اینکه هیچ رقابت در حالا انحصار وجود ندارد در نتیجه اصلا پیشرفتی حاصل نخواهد شدثانیا ما در کشور مون نیاز در پیشرفت صنعت خودرو بعنوان مادر صنعت بیش. از پیش احساس میشه مطمنا اگر ما شرایط صنعتی مون حتی نسبتا مطلوب بود اینقدر تحریمها مارو اذیت نمیکرد،ثالثا اینهمه سال شرکتها ی خودرویی دست دولت بود و نتیجه ای با توجه به پیشرفت های کشورهای دیگر به هیچ عنوان حاصل نشد،امیدوارم مسولان ما درک کنن که کشور عزیز ما نیاز شدید به تغییر نگرش مدیریتی در صنعت نیاز داره .
ناشناس 1398/8/9
مشکل همینه که دستگاههای نظارتی هیچ اقدامی نمی کنندبنده 16ماه پیش خودروازسایپا ثبتنام کردم هربارکه بهنمایندگی مراجعه میکنم میگن خبری نیست توی این کشورخراب شده به کی بگیم دردمون
وجدان ژاپن 1398/8/10
دیگه آپشنی نمونده که حذف کنن شاید از دیدگاه ایران خودرو و سایپا فرمون هیدرولیک و بخاری اینا آپشنه اونم حذف کنن

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران