سیستم‌های جلوگیری از تصادف با عابران در تمام خودروها یکسان نیستند + فیلم

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
طبق آزمایشی که توسط موسسه بیمه ایمنی بزرگراه صورت گرفته عملکرد سیستم‌های جلوگیری از تصادف با عابران در خودروهای مختلف یکسان نیست. فقط به این دلیل که یک خودرو دارای ترمز اضطراری خودکار است که باید از برخوردش با عابران جلوگیری کند، به این معنا نیست که آن خودرو به خوبی این کار را انجام می‌دهد.
از میان ۱۶ مدل تست شده توسط موسسه بیمه ایمنی بزرگراه، سیستم تشخیص عابر برخی از آن‌ها در شرایطی خاص اصلا عمل نکرد.
ترمز اضطراری خودکار برخی خودروها فقط از یک دوربین جلو یا هردوی آن‌ها کمک می‌گیرد، اما بهترین سیستم‌های جلوگیری از تصادف یک لایه محافظتی دیگر با تکیه بر سنسورهای قرار داده شده در جلوی خودرو به آن اضافه کرده‌اند.
از ۱۶ خودروی تست شده فقط ۱۲ مدل از آن‌ها به صورت استاندارد دارای سیستم تشخیص عابر و ترمز اضطراری بودند، اما چون این خودروها به این سیستم مجهز هستند به این معنا نیست که این سیستم در هر شرایطی موفق عمل می‌کند. این موسسه متوجه شد با اینکه برخی خودروها پس از تشخیص عابر کاملا متوقف شدند، بقیه آن‌ها اصلا سرعت خود را کاهش ندادند.
سیستم‌های جلوگیری از تصادف با عابران

سیستم‌های جلوگیری از تصادف با عابران

بهترین این خودروها متعلق به خودروسازان لوکس بودند که از آن‌ها می‌توان به آئودی A4، بی ‌ام ‌و سری ۳، مرسدس بنز کلاس C و ولوو S60 اشاره کرد. البته دو مدل نیسان ماکسیما و سوبارو اوت‌بک هم در این تست به موفقیت رسیدند.
در بخش خودروهایی که سیستم تشخیص عابر آن‌ها درست کار نکرد فورد فیوژن قرار دارد که در برخی موارد اصلا سرعتش را کاهش نداد. در شرایطی که یک مانکن از پشت یک خودروی پارک شده جلوی فیوژن ظاهر شد سیستم این خودرو اصلا وارد عمل نشد.
هیوندای سوناتا و کیا اپتیما هم عملکردی مشابه فیوژن داشتند. این یعنی سیستم تشخیص عابر و ترمز اضطراری آن‌ها کاملا بی‌فایده است یا اصلا کار خاصی انجام نمی‌دهد.
موسسه بیمه ایمنی بزرگراه به شورلت مالیبو و مرسدس بنز کلاس C نمره پایه داد. بی ‌ام ‌و سری ۳ وقتی به ترمز اضطراری پیشرفته مجهز شد توانست نمره پیشرفته را از این تست بگیرد. البته این مدل با سیستم استاندارد خودش توانست نمره عالی دریافت کند.
تویوتا RAV-4 و سوبارو فارستر موفق شدند در تمام تست‌ها از برخورد با مانکن خودداری کنند، در حالی که ولوو XC40 عملکرد تقریبا مشابهی داشت.
با وجود اینکه بسیاری از خودروسازان ادعا می‌کنند خودروی آن‌ها از این قابلیت برخوردار است، اما برخی از آ‌ن‌ها در شرایط خاص عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران