نگاهی به شرایط و قیمت هیوندای النترا در بازار آزاد + جدول قیمت آبان‌ماه

عکس نویسنده
مرتضی قانع
نویسنده
هیوندای النترا یک سدان سایز کوچک و نسبتا اقتصادی از شرکت کره‌ای هیوندای است، که سابقه حضور نسبتا طولانی مدت در بازار کشورمان دارد. نخستین تجربه حضور هیوندای النترا، به نسل سوم آن یا اتاق XD باز می‌گردد که با نام هیوندای آوانته، توسط دو شرکت آسان موتور به صورت وارداتی و خودروسازان بم به صورت مونتاژی، به بازار ایران عرضه گردید. در ادامه و پس از توقف تولید این نسل از النترا در بازارهای جهانی و برقراری تحریم‌های خودروسازی علیه کشورمان، نسل‌های آتی هیوندای النترا توسط واردکنندگان شرکتی و شخصی به بازار عرضه شدند. در بازه زمانی کوتاهی، کرمان موتور مجددا سعی کرد تا نسل ششم این خودرو را به خط مونتاژ خود بیاورد، که در اجرای موفقیت آمیز برنامه خود با شکست مواجه شد.

هیوندای آوانته

هیوندای آوانته

به غیر از نسل سوم النترا یا همان هیوندای آوانته، دو نسل دیگر از این خودرو، یعنی هیوندای النترا MD (نسل پنجم) و هیوندای النترا AD (نسل ششم)، موفق شدند راه خود را به بازار ایران باز کنند. نسل پنجم هیوندای النترا، از سال 92 و با باز شدن درهای واردات، به مشتریان ایرانی معرفی شد. این نسل به واسطه طراحی فضایی و نوآورانه خود در بازار مشهور است که البته ردپای این زبان طراحی در هیوندای سوناتا ، هیوندای توسان و هیوندای سانتافه هم‌نسل این خودرو نیز دیده می‌شود. این نسل برخلاف هیوندای آوانته که از موتور دولیتری استفاده می‌کرد، یک پیشرانه 1.8 لیتری تنفس طبیعی با قدرت 147 اسب‌بخار و گشتاور 176 نیوتون‌متر داشت. جعبه دنده در نظر گرفته شده برای نسل پنجم النترا نیز شش سرعته اتوماتیک بود. این خودرو به محض ورود، وارد رقابت با دیگر حاضران این رده، نظیر کیا سراتو، مزدا 3 و تویوتا کرولا شده و در ادامه میتسوبیشی لنسر نیز به گردونه رقابت افزوده گردید. هیوندای النترا MD به واسطه کابین نه چندان باکیفیت در مقایسه با رقبا و موتور 1.8 لیتری، نتوانست رقیب مناسبی برای کیا سراتو و مزدا 3 باشد، اما در مقابل میتسوبیشی لنسر و تویوتا کرولا، حرف‌هایی برای گفتن داشت.

هیوندای النترا MD

هیوندای النترا MD

در نهایت به نسل ششم هیوندای النترا یا همان اتاق AD‌ می‌رسیم، که به کوسه کره‌ای شهرت دارد. در این نسل، هیوندای تصمیم گرفت تفاوت را کنار بگذارد و با استفاده از المان‌های طراحی موفق، که قبلا در مورد هیوندای سوناتا آزموده شده بود، محصولی عامه‌پسند و پرفروش را روانه بازار کند. حاصل این تصمیم، خلق زبان طراحی جدید هیوندای و ارایه هیوندای النترا AD بود که توسط دو شرکت آسان موتور و سپس کرمان موتور، وارد بازار ایران گردید. البته در این بین، واردکننده‌های شخصی نیز نسخه‌هایی را وارد کشور کردند که آپشن‌ها و امکانات بیشتری را نسبت به نمونه‌های شرکتی، در خود جای داده‌اند. علاوه بر طراحی داخلی و خارجی بهتر، هیوندای مجددا در این نسخه به موتور دولیتری تنفس طبیعی بازگشت، تا رقبا را بهتر از گذشته به چالش بکشد. این محصول در بازار ایران، همچنان به رقابت با خودروهای یادشده پرداخت، اما این‌بار به واسطه ظاهر بهتر و موتور قوی‌تر، حضور موفق‌تری را به ثبت رساند. توقف واردات تویوتا کرولا، به عنوان رقیبی قدرتمند، زمینه‌ساز حضور موفق‌تری برای هیوندای النترا AD در بازار شد.

هیوندای النترا AD

هیوندای النترا AD

افرادی که قصد خرید یا فروش نسل ششم هیوندای النترا را دارند، می‌توانند با خیالی راحت نسبت به این‌کار اقدام کنند، چرا که هیوندای النترا AD از بازار دست دوم مناسبی برخوردار بوده و قیمت پایین‌تر آن، نسبت به خودروهایی همچون هیوندای سوناتا یا کیا اپتیما، مشتریان بیشتری را به سمت این خودرو می‌کشاند. علاوه برآن، اکثر نسخه‌های وارداتی، چه به صورت شرکتی و چه به صورت شخصی، فول آپشن بوده و امکانات رفاهی و ایمنی مناسبی را در خود جای داده‌اند. اما باید توجه داشته باشید که هیوندای النترا AD، صندوق عقب کوچکتری نسبت به رقبایش دارد. موردی که برای استفاده خانواده‌ها، اهمیت قابل توجهی پیدا می‌کند. در ادامه به بررسی قیمت هیوندای آوانته، هیوندای النترا MD و هیوندای النترا AD در بازار آزاد پرداخته‌ایم، که شما را دعوت به مشاهده این جداول می‌نماییم:
جدول قیمت هیوندای آوانته اتوماتیک در بازار آزاد:
سال ساختکارکردرنگبدنهقیمت
1389126,000 کیلومترسفیدچندلکه رنگ120 میلیون تومان
1389213,000 کیلومترنقره‌ایدودرب رنگ118 میلیون تومان
1389125,000 کیلومترقهوه‌اییک لکه رنگ150 میلیون تومان
1389104,000 کیلومترنوک مدادیبدون رنگ155 میلیون تومان
1390146,000 کیلومترمشکییک لکه رنگ142 میلیون تومان


جدول قیمت هیوندای النترا MD در بازار آزاد:
سال ساختکارکردرنگبدنهقیمت
201461,000 کیلومترسفیدبدون رنگ300 میلیون تومان
201497,000 کیلومترسفیددولکه رنگ270 میلیون تومان
201480,000 کیلومترسفیدبدون رنگ295 میلیون تومان
201550,000 کیلومترمشکیبدون رنگ325 میلیون تومان
201642,000 کیلومترسفیدبدون رنگ327 میلیون تومان


جدول قیمت هیوندای النترا AD در بازار آزاد:
سال ساختکارکردرنگبدنهقیمت
201735,000 کیلومترمشکیبدون رنگ390میلیون تومان
201716,000 کیلومترسفیدبدون رنگ390میلیون تومان
20185,000 کیلومترسفیدبدون رنگ475میلیون تومان
2018صفرکیلومترمشکیبدون رنگ490میلیون تومان
2018صفرکیلومترمشکیبدون رنگ491میلیون تومان

نظرات
 
 
 
محمدرضا محمدی 1399/7/14
باسلام من می خواهم خودرو النترا ارس پلاک بخرم موجود داریدمدل 2014

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران