تردد 10 میلیون خودرو و موتورسیکلت فاقد بیمه نامه در کشور

عکس نویسنده
سجاد حیدری
نویسنده
غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی درباره صدور بیمه نامه شخص ثالث برای خودروها و موتورسیکلت ها اظهار داشت: آمار نشان می دهد که بیشتر خودروها و موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه شخص ثالث متعلق به حاشیه شهرها و شهرهای کوچک و حاشیه ای هستند.
به گزارش خودروبانک و به نقل از ایرنا، وی در ادامه از راننده محور شدن صدور بیمه شخص ثالث از سال آینده خبر داد و گفت: حدود یک میلیون خودرو و 9 میلیون موتورسیکلت در کشور فاقد بیمه نامه هستند. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که عامل 75 درصد تصادفات در کشور، اشتباهات و عملکرد انسانی است، بنابراین باید تلاش شود تا رانندگان ناچار به رعایت قوانین رانندگی شده و آمار تصادفات کاهش یابد.
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه افزود: در کشور سالانه 17 هزار کشته و 340 هزار نفر مجروح ناشی از تصادفات رانندگی داریم. این تلفات و مصدومان سالانه خسارت های جبران ناپذیری به نظام سلامت، اقتصادی و اجتماعی کشور وارد می کنند. بر اساس آمار بیشتر تصادفات مربوط به گروه سنی 20 تا 30 است که این موضوع به واسطه تجربه اندک انها در امر رانندگی است.
سلیمانی در ادامه درباره صدور بیمه نامه های جدید بیان داشت: در زمان صدور بیمه نامه های جدید به عواملی مانند سن راننده، مدت زمان اخذ گواهینامه، سابقه تصادفات و ... توجه شده و حق بیمه بر این اساس تعیین و اخذ می شود. در صورت اجرایی شدن این طرح، بیمه شدگان نیز سود خواهند برد. بر اساس این طرح حق بیمه راننده های پرخطر افزایش می یابد و رانندگان کم خطر از معافیت ها و تخفیفات بیمه ای برخوردار خواهند شد.
وی در پایان تصریح کرد: در سال 98 اطلاعات مربوط به رانندگان تکمیل می شود و پس از تکمیل، این طرح در سال 99 اجرایی خواهد شد.
لازم به ذکر است که بر اساس برنامه ششم توسعه، شرکت های بیمه ای موظفند بر اساس راننده محور بودن در بیمه شخص ثالث بر هر دستگاه خودرو خسارت بپردازند. در این طرح رانندگان پرخطر که ریسک بالایی دارند حق بیمه بیشتری پرداخت کرده و رانندگان کم خطر و قانونمدار از تخفیفات ویژه بهره مند خواهند شد.
نظرات
 
 
 

گروه خودروبانک با شعار "دسترسی به بهترین انتخاب" تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.

خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران